Královské šperky vždy zůstávají v rodině. A tak si britští panovníci po staletí předávají neocenitelné klenoty z generace na generaci. Ne vždy však přežijí nedotčené. Podle Elly Kay, expertky z Court Jeweller, jsou šperky často upravovány tak, aby lépe vyhovovaly aktuálnímu vkusu nebo aby byly nositelnější pro jednotlivé ženy. Může se jednat o zkrácení náhrdelníků, jako to udělala Alžběta II., nebo o úpravu čelenek podle obvodu hlavy. Dá se říct, že téměř všechny kousky prošly nějakou změnou.
Zlato, stříbro, drahé kamení
Obecně platí, že sbírka královských klenotů je rozdělena do tří kategorií. Do první kategorie spadají drahokamy a vzácné předměty, které byly zapůjčeny uměleckým galeriím, dále se jedná o korunovační klenoty, které jsou používány při státních ceremoniích a poslední kategorií je královnina osobní sbírka šperků, které denně sama využívala, anebo dlouhodobě půjčovala dalším členům rodiny.
Zatímco první a druhou kategorii každý panovník vlastní formou trustu, třetí je výhradně jeho osobním majetkem, který zahrnuje vše od perlových náušnic, náhrdelníků, až po sbírku broží a diadémů.
Pojďme si nyní představit pět šperků z ohromující královské sbírky, k nimž se váže ten nejzajímavější příběh:
Diadém
Tuto korunku nechala v roce 1913 vyrobit královna Marie podle verze, kterou nosila její babička, princezna Augusta. Poté, co královna Marie v roce 1953 zemřela, dostal se diadém do vlastnictví její vnučky, královny Alžběty II., která ho na čas zapůjčila princezně Dianě. Po Dianině smrti nebyl klenot veřejně viděn, dokud si jej v roce 2015 neoblékla do Buckinghamského paláce Kate Middleton. Ta ho nyní hrdě nosí.
Choker
Královna Marie byla první, kdo vlastnil tento diamantový kousek. Jednalo se o jeden z mnoha diamantových chokerů v její sbírce, jehož design je ovliněný stylem Art Deco. Po Mariině smrti byl šperk znovu viděn až v roce 1975, kdy jej Alžběta II. oblékla na portrétní focení ke svým 75. narozeninám. V posledních letech ho také několikrát vynesla Kate Middleton, už ale ne jako choker, ale jako náramek.
Perlový náhrdelník
Čtyřřadý perlový náhrdelník byl vyroben pro královnu Alžbětu II. Viděn byl však také na princezně Dianě a Kate Middleton. Podle dvorního klenotníka dostala panovnice tyto perly od japonské vlády. Výroby se následně ujala světoznámá šperkařská značka Garrard, která náhrdelník navrhla tak, aby pojal pátou šňůru perel - pro případ, že by ji královna mohla chtít přidat později.
Safírová brož
Tuto safírovou brož s diamanty dostala královna Viktorie od svého nastávajícího, prince Alberta, den před svatbou. Připnula si ji na svatební šaty a ve své závěti později označila klenot za "dědictví koruny". To znamená, že by brož měly nosit budoucí královny. A opravdu se tak stalo. Královna Alexandrie, Marie, Alžběta a královna Alžběta II. ji s hrdostí ukazovaly světu.
Zásnubní prsten
Zásnubní prsten, s nímž princ Charles poklekl před princeznou Dianou, je bezesporu krásný, vznešený a s cenovkou 60 000 dolarů i velmi drahý. I tak ale tehdy způsobil nemalý poprask. Princ Charles ho totiž objednal nikoli na zakázku, jako to bývá u panovnických rodů zvykem, ale z katalogu, kde si ho mohl objednat každý. Princezně Dianě to ale ani za mák nevadilo, údajně to tak dokonce sama chtěla. Prsten nyní zdobí prsteníček její snachy Kate Middleton.
Zdroj: vlasta.cz townandcountrymag.com