Jedna druhé jsme svěřovaly svá nejniternější tajemství. Společně jsme prožívaly radosti i zklamání. Když mě Petr, okouzlující mladík, se kterým jsem chodila, požádal o ruku, předvedla jsem ho holkám. Byl jimi „zkolaudován“ jako ta nejlepší možná volba. Ale která mi půjde za svědka? Naďa, nebo Lucie? Nezbylo než losovat. Volba padla na Naďu. Svatba byla nádherná.

Pak už jsme se s Naďou a Lucií tak často nevídaly, ale jednou za měsíc jsme šly na víno.

Lucie radostně hlásila, že má taky vážnou známost. „A co ty?“ ptám se Nadi. „Zatím se nic nerýsuje,“ odpověděla vyhýbavě. „To mi neříkej, taková kočka!“ oponovala jsem. „Že ty nám něco tajíš?“ Naďa se zatvářila rozpačitě a sklopila oči. „Co bych tajila? Vždycky jsem vám všechno řekla.“

Uplynul další měsíc a já se těšila na shledání s Naďou a Lucií, abych se jim svěřila s obavami. „Nějak nám to s Petrem neklape. Začínám mít podezření, že někoho má.“

Lucie zavrtěla nesouhlasně hlavou. „Prosím tě, koho by měl? Možná má problémy v práci. Normálně se ho na to zeptej!“ Naďa nic neříkala, jen si pohrávala s dlouhými vlasy. „Stát se může ledacos,“ pokrčila rameny.

Související články

Po návratu domů jsem si všimla, že má Petr otevřený počítač. Zvědavost podnícená podezřením mě přiměla, abych se do toho počítače podívala. „Moje milovaná Naďo, tolik se těším, až tě zase sevřu v náručí…“ četla jsem. Tak takhle to je! Rozbušilo se mi srdce a udělalo se mi mdlo. Jako v horečce jsem si projela historii celé konverzace. Tak oni si spolu začali už po naší svatbě! Oddací list ještě ani neuschnul a Petr si to už rozdával s mojí nejlepší kamarádkou.

Pod tíhou důkazů se Petr přiznal. Z Lucie vypadlo, že o tom vztahu věděla. A tak skončilo moje manželství a s ním i mnohaleté přátelství s Naďou a Lucií.

Petr si Naďu po našem rozvodu vzal a jsou spolu dodnes. Já nemám nikoho.

Marie, Benešov

NÁZOR PSYCHOLOGA: PhDr. Petr Šmolka

Milá Marie,

„holčičí“ a „klučičí“ přátelství se liší nejen trvanlivostí, ale i tím, z jakých faktorů vycházejí. Ta klučičí bývají v mnohém jednodušší. Častěji jsou založena na společně sdílené činnosti – chodíme spolu kopat do balonu, nebo provětrávat mariášové karty. „Holčičí“ přátelství je častěji založeno na sdílení emocí či probírání partnerských vztahů.

Pokud se některá z kamarádek dostává do nové životní etapy výrazně dříve , či později než ty ostatní, začíná se trochu vyčleňovat. Už si nemají tolik co sdělovat, otevírá se prostor pro žárlivost či závist. Některé skutky by však měly zůstávat tabu! Třeba přebrat kamarádce partnera nebo manžela. Mohli bychom si připomenout pár lidových mouder. Sice se ví, že „kamarád taky rád“, člověk moudrý by však zároveň měl alespoň tušit, že kus pravdy je i na tvrzení, že „co je v domě, není pro mě“.

Vyšlo v Květech 16. 3. 2023.

Autor: Tereza Lokajíčková