Nedávno jsem se o sobě dozvěděla, že jsem monotematická. Vůbec jsem to netušila, jelikož jsem se domnívala, že témata mých rozhovorů s manželem zajímají i jeho. Přinejmenším se tak tvářil. Nežvatlala jsem pouze o dětech a o vnoučatech, ačkoliv to bylo časté téma, ale také o zajímavých archeologických objevech, o různých novinkách v oblasti vědy nebo i o tom, zda Máří Magdaléna byla napravená prostitutka, či vzdělaná a svobodomyslná žena.

Takové mezery ve vzdělání!

Manžel moje témata dlouho toleroval, aniž by se k nim nějak významně vyjadřoval. Prostě poslouchal a občas řekl „hmmm“. Ale jednoho dne mi předložil papírek a na něm bylo načmáráno několik webových stránek. „Jsi hrozně monotematická, měla by ses podívat taky na tohle. Potřebuješ rozšířit obzory a zajímat se ještě o jiné věci, než o to, že vědci objevili v Guatemale nějaké zapomenuté město předkolumbijské kultury! Víš vůbec, jaká je v Guatemale vláda?“ Přiznala jsem, že o vládě v Guatemale nemám ani páru. „Takové mezery ve vzdělání,“ kroutil hlavou manžel. Taky nevím, co se právě děje v Burkině Faso…

Společná témata chybí

Došlo mi, že se okruh mých zájmů se zájmy mého muže jaksi míjí, ale proč si ty obzory nerozšířit, a neobohatit tak naše společné večery? Tak jsem se na ty weby koukla. Tak třeba to Burkina Faso. Emise CO2 na obyvatele, míra plodnosti, tempo růstu HDP… K čemu mi to, ksakru, je? Ne, tudy moje cesta nepovede, tenhle kontinent přenechám manželovi. Ani jsem netušila, jak moc se o něj zajímá. Ale nechť! Zůstanu na svém písečku, ale manžela už nebudu nutit, aby se mnou plácal bábovičky a stavěl hrady. Pohroužím se do mlčení.

Tichá domácnost

Naše večery byly dlouho tiché, nikoliv však zarputilé, dokud manžel jednoho večera neřekl: „Četla jsi o tom pravěkém sídlišti Göbekli Tepe v Turecku? V nedalekém Balikli Göl byla navíc vykopána nejstarší socha člověka v životní velikosti!“ No prosím. Od DPH v Burkině Faso k tajemné minulosti lidstva. Přece jen se rýsuje společné téma!

Jiřina, Veselí nad Lužnicí

Názor psychologa:

PhDr. Petr Šmolka

Milá Jiřino, váš muž vám zřejmě chtěl něco sdělit. Pochvala by zřejmě vypadala jinak, takže vám nejspíš chtěl dát najevo nespokojenost. Asi vás chce upozornit, že na jeho gusto až moc žvaníte. Nelze ovšem vyloučit, že si nespokojenost domů přinesl – z práce, z toho, jak s ním jednala prodavačka nebo silniční hlídka policie ČR. Pak sloužíte tak trochu jako boxovací pytel.

Představa, že by mu opravdu šlo o debaty na téma politického zřízení v zemích subsaharské Afriky, už hraničí s psychickou poruchou. Možná je to snaha vyvolat váš obdiv. Zkuste okolo něj zatančit pár obdivných tanečků na téma: „Co ty , taťko , všechno nevíš, kam já se na tebe hrabu…“

Má on nějakou svou společnost na popovídání? Pokud ne, tak by si rychle měl něco najít. Nebo si spolu zajděte k některému manželskému poradci.

Autor: Tereza Lokajíčková

Zdroj: časopis Květy

Související články