Ne, princezna ne, ty jsi královna! Jedna z mnoha hlášek, která navždy vešla do dějin. A teď ruku na srdce, kdo ji alespoň jednou v životě u nějaké příležitosti nepoužil. Přestože legendární ruská pohádka z roku 1964 vypráví především příběh o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi, a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s kouzlem berly mrazilky, v našich pamětích navždy uvázly hlavně scény s Marfušou. Role hloupé a rozmazlené nány, kterou se matka snaží za každou cenu provdat, totiž přináší z pohledu diváka nespočet humorných okamžiků. Ze vzpomínek samotných herců to však vypadá, že jim při natáčení do smíchu až tak nebylo a mnohdy šlo dokonce o život.

VIDEO: Připomeňte si nezapomenutelnou scénku!

Zdroj: Youtube

Střípky z natáčení

- Na finálním vzhledu Marfuši maskéři pracovali dlouhé dvě hodiny. Nejvíce zabrat jim dal ruský národní kroj, přesněji jeho součást sarafán, který se musí točit kolem postavy.

- Na přání režiséra měla Marfuša vypadat hůř než Nastěnka. Když se však herečka uviděla v zrcadle, rozplakala se a přemýšlela o odchodu z natáčení.

- Rybníček, kam Marfuša skočila, aby svému ženichovi ulovila husu k obědu, byl ve skutečnosti spíše smrdutou bažinou. Když vylezla, štáb z ní sundával pijavice.

- Louskat ořechy zuby napadlo samotnou Innu Čurikovovou. Tato scéna ve scénáři původně vůbec nebyla, ale tvůrce natolik nadchla, že ji tam zařadili.

- Pod smrkem při čekání na dědečka Mrazíčka kousala Marfuša místo do jablka do cibule. Filmová rekvizitářka byla prý spořivá a snažila se uškudlit, kde se dalo. Své spořící fígle pak dotáhla k dokonalosti o závěrečné svatební hostině, která se natáčela několik dní. Aby údajně jídlo vydrželo a nikdo ho během té doby nesnědl, kompletně ho postříkala benzínem.

- Marfuša byla Inninou úplně první filmovou rolí. Až do své smrti na ni ráda vzpomínala, a to i přesto, že ne vždy vše probíhalo úplně hladce.

- Natáčelo se na poloostrově Kola, který leží za polárním kruhem a teploty tam klesají hluboko pod bod mrazu. V původní lokalitě kolem Moskvy bylo totiž málo sněhu. Herci tak mrzli na kost a mnozí natáčení odstonali.

Co dalšího jste o pohádce možná nevěděli?

  • Originální scénář není veršovaný. O rýmy v českém podání se postaral až překlad režiséra a scenáristy považovaného za průkopníka českého dabingu, K. M. Walló, který české znění také sám režíroval.
  • Scenárista Mrazíka Nikolaj Erdman strávil 30. léta 20. století ve vyhnanství na Sibiři za to, že napsal satirickou bajku o Stalinovi.
  • Představitel Baby Jagy Georgij Miljar prý holdoval alkoholu. Filmoví tvůrci ho proto během natáčení museli hlídat, aby se od pití držel dál.
  • Mladinká herečka Natalja Sedych se na casting na roli Nastěnky vydala bez svolení rodičů. Účast v pohádce jí rodiče zatrhli, pomohla až intervence režiséra a přislíbený honorář.
  • Po premiéře to Nastěnka neměla jednoduché. Chodily jí tisíce obdivných dopisů a nabídky sňatku od mužů. Režisér dívce nařídil odepisovat všem, ona však odpovídala jen vězňům, kterých se bála.

Ruská národní umělkyně Inna Čurikovová zemřela 14. ledna 2023 ve věku 79 let po dlouhé nemoci na zástavu srdce. Pohřeb by se měl konat právě dnes v Divadle Lenkom a na Trojekurovském hřbitově v Moskvě.

Zdroj: vlasta.cz wikipedia.cz csfd.cz

Související články