Slavná éra předválečného filmu trvala něco přes deset let. Její vrchol nastal v době, kdy se k moci dostávala nacistická propaganda. Ve třicátých letech se u nás natočilo kolem třiceti i více celovečerních filmů, z nichž mnohé byly nevalné kvality. Vznikaly ale také velice úspěšné filmy, především komedie, které jsou populární dodnes. První republika byla také synonymem pro vznik nových modernách ateliérů AB Barrandov, které založil podnikatel Miloš Havel. Díky filmům se zrodily filmové celebrity, které by obstály pravděpodobně i v dnešní době. A někteří z nich byli kromě hereckého umění také velcí fešáci. Kteří patřili k největším prvorepublikovým milovníkům?
Rolf Wanka
Říkali mu „náš Rudolph Valentino“ podle legendy a hollywoodského herce Valentina. Rolf si s americkým kolegou nezadal, měl takový sex-appeal, že dokázal přebít i to, že vlastně neumí ani moc hrát. Na rozdíl od ostatních měl v sobě asi jako jediný skutečně hollywoodský šarm, kterým dokázal oslnit nejednu fanynku. Stal se hvězdou rychle a rychle zase zhasl. Byl jedním z prvních herců, který se mimo jiné objevil na plátně do půl těla svlečený. Kromě toho byl noblesní a měl šlechtické chování. Hrál převážně role milovníků, například ve filmech Matka Kráčmerka (1934), Pozdní máj (1934), Sextánka (1936) či Irčin románek (1936). V roce 1938 nedobrovolně s herectvím skončil, vyčítali mu spolupráci s nacistickou kinematografií a odstěhoval se do Vídně. Úspěšně pokračoval ve filmování v Německu, Rakousku, Itálii, Španělsku i Velké Británii. Po válce se vypracoval na charakterního herce.
Gustav Nezval
Milovník jako vyšitý. Trošku si ho pletli s mladým Raoulem Schránilem. Gustav Nezval byl vysoký, ztepilý a měl uhrančivé černé oči. Talentu měl na rozdávání, i proto ho přijali jako eléva do Národního divadla. Sportoval, i proto měl svalnaté tělo, které se nestyděl ve filmech ukazovat. Není divu, že právě on hrál ve filmu Babička přitažlivého myslivce, do něhož se zamilovala nešťastná Viktorka. V divadle i ve filmech ztvárnil desítky rolí, a to nejen milovníků, kde dokázal, že kromě hezkého zjevu je i skvělý herec. Přestože se povídalo, že má románek s kolegyní Jiřinou Štěpničkovou, celý život zůstal věrný tanečnici Trudi Nortenové, s níž měl dva syny. Rád četl, vařil a zahradničil.
Raoul Schránil
Další z prvorepublikových milovníků byl elegán a gentleman všemi couly. A poptávka po něm byla veliká, a to nejen mezi režiséry. Narodil se do rodiny operní a koncertní pěvkyně a ministerského rady, takže chudobou rozhodně netrpěl. Navštěvoval školy ve Vídni, Praze i v Dijonu. Získal slušné jazykové vybavení a zprvu se zdálo, že se stane diplomatem či ředitelem hotelu. Byl úředníkem, recepčním v hotelích Alcron či Flóra. Na radu bratrance začal s herectvím, a neprohloupil. Ve filmech hrával převážně bohaté synky, playboey, svůdníky a milovníky. Poprvé se objevil před kamerou v roce 1935 a do pěti let se z něj stal idol všech žen v tehdejším Československu. Objevil se ve filmech Sextánka, Holka nebo kluk, Kristian, Eva tropí hlouposti a dalších. Po válce pro něj bohužel role milovníků již nebyly, na nějaký čas se odmlčel, ale v 50. letech se začal objevovat v historických filmech, ale i komediích. Vidět jsme ho mohli ve filmech Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Zítra to roztočíme, drahoušku, Křtiny a dalších. Talent prokázal i v zahraničních filmech a ve filmu se objevil naposledy v roce 1993 v Hřebejkově muzikálu Šakalí léta.
Oldřich Nový
V seznamu největších prvorepublikových milovníků rozhodně nemůže chybět tento nejpopulárnější herec tehdejší doby. Byl doslova a do písmene filmovou hvězdou první velikosti a populárnější byl víc než třeba Vlasta Burian nebo Hugo Haas. Byl králem všech svůdníků, i když nebyl prvoplánový krasavec, jako předchozí tři herečtí kolegové. Nebyl moc vysoký, ale charisma z něj doslova sálalo. Byl elegantní, vždy v obleku, kolem krku šátek a rukavice. Všechny jeho filmové partnerky o něm tvrdily, že dokonale libá, Jiřina Steimarová dokonce tvrdila, že před filmovým polibkem si vždy svlažil špičku jazyka voňavkou. Byl vtipný a zábavný, dokázal bavit celou společnost. I proto právem patří mezi největší milovníky první republiky. Jedinečný byl ve filmech Falešná kočička, Kristina, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Valentin Dobrotivý či Pytlákova schovanka. Po válce hrál například ve snímku Hudba z Marsu, Kde alibi nestačí či Světáci.
Svatopluk Beneš
Tento herec patřil k distingovaným elegánům, kterého ženy milovaly. Jeho hvězda na rozdíl od ostatních nepohasla a mnozí o něm říkají, že kdyby se narodil v USA, zcela určitě by se stal velkou hollywoodskou hvězdou. Poté, co zhlédl film Muži v ofsajdu, propadl filmovému kouzlu. Tajně se přihlásil na konzervatoř a přijali ho, když mu bylo šestnáct let. V roce 1937 školu dokončil a brzo se z něj stal herec, kterému nabízeli role téměř všichni tehdejší režiséři. Zahrál si ve snímcích Filosofská historie, Ohnivé léto, kde se objevil po boku Lídy Baarové či Zorky Janů, v Pohádce máje, Minulost Jany Kosinové, kde se zamiloval do herečky Vlasty Matulové a dalších. Po válce si zahrál ve filmech Hostinec u kamenného stolu, Dobrý voják Švejk, naposledy natáček v roce 2003 film Želary. Byl dokonalý gentleman, který se ženám nevyhýbal. Spřízněnou duši našel v tolerantní Božence, která s ním vydržela až do jeho smrti v roce 2007.
Zdroj: https://vlasta.cz, https://www.csfd.cz/,Hvězdy stříbrného plátna, Miroslav Graclík (Knihy Omega), Osudy hvězd stříbrného plátna, Miroslav Graclík (Knihy Omega)