Kudrnaté čertisko i popleta k zulíbání. Přesně tak vypadaly herecké začátky Ondřeje Vetchého v nezapomenutelné pohádce S čerty nejsou žerty, v níž si postavu Janka zahrál jako třiadvacetiletý. Pohádka, která o žádných Vánocích nesmí chybět na televizních obrazovkách se v roce 1984 natáčela v Pekelných dolech, přičemž vstup do pekla, kam se Janek nesměl vrátit a u něhož si kaprál Petr Nárožný zlomil šavli, se nachází u zříceniny hradu Rotštejn v Klokočských skalách u Turnova.

Zdroj: Youtube

Svou první hlavní roli získal Ondřej Vetchý o čtyři roky později ve filmu režiséra Miroslava Zábranského Dům pro dva. Za svůj výkon v tragické roli lehkomyslného a upovídaného svůdníka, jenž se schovával za roztomilou drzost, byl oceněn Evropskou filmovou cenou Felix, čímž na sebe strhl pozornost nejen diváků a kritiků, ale také filmových a televizních režisérů, kteří ho začali rázem obsazovat do dalších a dalších projektů.

Ondřej však z temných rolí dokáže brilantně přepínat do těch pozitivních a humorných, ve kterých ho ostatně máme nejradši. Do diváckých srdcí se zapsal například postavou vojáka Kefalína v komedii Černí baroni (1991), Bajniše Zisoviče z debutu režiséra Dostála Golet v údolí (1995) nebo rolí energického otce, který kvůli společenským tlakům propadne do hluboké deprese, v komedii Báječná léta pod psa (1997). Nezapomenutelný je ovšem i jako řidič tramvaje v Obecné škole (1990) anebo hrobník Brož v oscarovém filmu Kolja (1996).

Spolupráci s režisérským duem Jan a Zdeněk Svěrákovi, které si Vetchý váží asi nejvíce, pak herec v roce 2001 navíc rozšířil o hlavní roli v dramatu Tmavomodrý svět. O šestnáct let později pak znova zazářil v jejich společném počinu Po strništi bos a letos se představil ve Svěrákovic filmu Betlémské světlo.

Jste fanoušky českých novodobých komedií? Pak vám jistě nemohly uniknout Ženy v běhu, Pojedeme k moři nebo Bezva ženská na krku, kde Ondřej Vetchý opět bavil svým neotřelým humorem.

Český lev za Okresní přebor

Jako nervák s dobrým srdcem a těmi nejčestnějšími úmysly se představil v seriálu z fotbalového prostředí Okresní přebor, v němž mohl zúročit své sportovní dovednosti z mládí - jako dorostenec hrál fotbal za klub FC Vysočina Jihlava. Za tento výkon získal v roce 2012 cenu Českého lva, přičemž na kontě měl již pět nominací za filmy Golet v údolí, Kolja, Báječná léta pod psa, Tmavomodrý svět, Vendeta.

Hvězda kriminálky

Ani seriály oblíbenému herci nejsou cizí. Vidět jsme ho mohli v Křečkovi v noční košili, v seriálu Bylo nás pět, Místo nahoře, Eden, Četnické humoresky, Hop nebo trop, Proč bychom se netopili a nově září v kriminálce Případy 1. oddělení, inspirované skutečnými, i mediálně známými, kauzami, které řešili po roce 1989 policisté oddělení vražd na území Prahy. Můžete se dozvědět, jak například probíhalo dopadení sexuálního agresora z Jižního Města, vražda pracovníka televizní stanice, anebo vražda, kterou si objednal majitel domu, aby se zbavil nepohodlné nájemnice.

Ondřej Vetchý, jakožto Tomáš Kozák, tak společně s kolegy Filipem Blažkem, Miroslavem Hanušem, Petrem Stachem, Barborou Bočkovou nebo Sabinou Remundovou dávají možnost nahlédnout pod pokličku toho, jak policisté při dopadení pachatele postupovali, co jim komplikovalo práci, případně jaký museli použít trik, aby ničemu z činu usvědčili.

Zdroj: vlasta.cz kinobox.cz www.csfd.cz/tvurce/1464-ondrej-vetchy/biografie/

Související články