Zdroj: Youtube

Původ má Letizia Ortiz sice obyčejný, bez stopy modré krve, ale velmi dobrý. Vydala se ve stopách táty, úspěšného novináře, a vystudovala informatiku a žurnalistiku. Psala do novin, ale brzy přestoupila do televize. Za reportáže ze zahraničí dostala prestižní novinářskou cenu. Jako moderátorka hlavní zpravodajské relace ve španělské televizi se brzy stala tak populární osobou, že ji lidé poznávali na ulici.

Na druhý pokus

Úspěch v práci jí pomohl v těžkých chvílích, když se po dvou letech manželství se svým učitelem, spisovatelem Alonsem Perezem, rozvedla. Naštěstí se brali jenom na úřadě, tak byl rozchod bez komplikací. Krásce bylo dvacet osm a o nový vztah nestála. Jenže na charitativním večírku se potkala s nejžádanějším svobodným mládencem Španělska – princem Filipem. Víc než jeho titul, milá tvář a urostlá postava ji zaujal smyslem pro humor, kterému zdatně čelila svou vyřídilkou. Že si ze šlechtického původu moc nedělá na veřejnosti ukázala už za rok, když na tiskové konferenci oznamovali zasnoubení. Slušelo jí to, skromně se usmívala, ale když jí princ skákal do řeči, usadila ho: „Nech mě domluvit, prosím!"

Déšť pro štěstí

Svatba byla za rok, v roce 2004. Májová. U nás podle pověry nešťastný termín. Ve Španělsku sázka na jistotu, protože v tu dobu už bývá příjemné letní počasí. Jenže zrovna lilo a fučelo, velkolepý obřad působil stroze a chladně. Letizia měla sice pohádkové šaty a diadém s diamanty, půjčený od královny-tchyně Sofie, ale působila jako figurína. Neuronila ani slzu! Všichni se chovali nějak strnule. Rozveselili se až při rozbalování svatebních darů. Bývalý Letiziin kolega z televize novomanželům koupil deset losů a hned na prvním čekala pořádná výhra, přepočítaná na koruny ve výšce kolem 360 tisíc. Jenže první vyhrání z kapsy vyhání, tím se princeznino štěstí asi vyčerpalo.

První bouřka

Bulvár vyhrabal, že Letizia před lety podstoupila potrat, v katolické zemi tehdy nezákonný. Vědět to v paláci, svatba by se nekonala. Mínění tam i mezi lidem usmířilo první těhotenství. Leonor se narodila předčasně císařským řezem rok po svatbě, táta to málem nestihl. Ani si v rozrušení nevšiml, jestli to je holka nebo kluk, musel se zeptat zdravotní sestry. Teď jsou v rodině dcery dvě: Leonor a Sophie. Ovšem když Lety čekala druhou dceru, její sestra Erika pod vlivem depresí spáchala sebevraždu. Lety našla oporu v rodině, je pro ni smyslem života.

Pod dohledem

Manželství klape, i když se Letizie stále nebojí postavit Filipovi i na veřejnosti, zamilovaně k němu vzhlíží a on jí oplácí úměvem. Občas ji bulvár podezírá z anorexie. Štíhlost prý způsobují geny, jóga a střídmý jídelníček. Na státní návštěvě v Chile odmítla džus, který jí nabízela místní první dáma. Vyhýbá se totiž cukru, jí jenom zeleninu, při výšce 167 centimetrů se údajně tehdy její váha pohybovala kolem 45 kilo. To má co dělat, aby udržela na hlavě královskou korunu.

Zajímavosti

  • Letizia je královnou od roku 2014, když se její manžel Filip stal po abdikaci otce Juana Carlose I. vládcem Španělska.
  • Královna oslavila padesátku, manžel je starší o čtyři roky. Letizia nejen ve Španělsku, ale po celém světě patří mezi módní ikony. S radostí obléká modely z cenově dostupných španělských módních řetězců, které se dají sehnat i u nás.
  • Dcery se pyšní rodovými tituly, Leonor (17 let) je asturská princezna a následnice trůnu. Mladší Sophie (15 let) je infantka.

Zdroj: časopis Vlasta, Youtube.com

Související články