Dnes už sedmiletý Sebastiánek přišel na svět s řadou zdravotních komplikací. Brzy po narození se zjistilo, že se chlapeček motoricky nevyvíjí úměrně svému věku. Následně mu byla diagnostikována dětská mozková obrna spojená s ochablostí svalstva trupu a naopak zvýšením svalového napětí v dolních končetinách, což jej po motorické stránce velmi limituje. K tomu mu lékaři zjistili také oční vadu a mentální postižení.

Ergoterapie, hipoterapie, vodoléčba

Rodiče se rozhodli poskytnout synovi co největší podporu a péči, aby se jeho stav zlepšoval a ve vývoji se posouval vpřed. Což stojí Sebastiánka i celou rodinu velké úsilí. A ve výsledku i statisíce ročně. Chlapeček dosud nemluví, sám se nepostaví, ani nechodí, a tak je zcela odkázán na pomoc své rodiny. Ta se spojila s odborníky, kteří se věnují podobně postiženým dětem, a hledají možnosti a cesty, jak synovi pomoci.

„Pro posílení a zlepšení Sebíčkova stavu dojíždíme dvakrát týdně na ergoterapii do Plzně, kde procvičuje jemnou a hrubou motoriku a učí se větší samostatnosti ve vykonávání denních potřeb. Každé úterý a pátek dochází do denního stacionáře v Nezvěsticích, kde má celý den nabitý fyzioterapií, ergoterapií, speciální pedagogikou a vodoléčbou. Jednou týdně dojíždíme ještě na Feldenkraisovu metodu k zafixování správných pohybových vzorců, a pokud čas a fyzický stav dovolí, snažíme se jezdit ještě na hipoterapii, protože koně syn miluje,“ popisuje náročný léčebný program Sebíkova maminka Lucie, jež se svým manželem Petrem vychovává ještě dvanáctiletého Olivera. Ten na brášku nedá dopustit, doma mu se vším ochotně pomáhá a je pro něj skvělým parťákem.

Nezbytná neurorehabilitace

Rodiče se navíc snaží pro postiženého syna aktivně vyhledávat nové možnosti a terapie, jež by jej mohly posouvat vpřed. Několikrát do roka jezdí na speciální neurorehabilitace, které mu velmi pomáhají posilovat svaly, od jejichž posílení se odvíjí jeho schopnost být samostatnější.

„Po každém takovém pobytu nás Sebík překvapí nějakou novou dovedností, ze které máme nejen my, ale především on sám obrovskou radost,“ uvádí paní Lucie. To všechno však stojí nemalé peníze a také mnoho času. Z důvodu celodenní péče o syna se paní Lucie nemohla po ukončení rodičovské vrátit do zaměstnání, a tak finanční zajištění rodiny zůstalo na bedrech jejího muže.

Zatímco se příjem rodiny snížil, kvůli Sebíkovu onemocnění náklady značně vzrostly. „Snažíme se synovi zajistit veškeré možné terapie, které by mu mohly být ku prospěchu. Mnohé z nich ale nehradí pojišťovna a jsou velmi drahé. Ergoterapie, Feldenkraisova metoda a platba za stacionář nás každá vyjdou měsíčně na několik tisíc. Nejdůležitější jsou však pro Sebíka zmiňované neurorehabilitace – týden, který na nich strávíme, vyjde na 36 tisíc korun.“

Andělé pomohli

Proto se před třemi lety rodiče rozhodli poprosit o pomoc Dobré anděly. „Jejich měsíční příspěvky šetříme právě na tyto aktivity,“ doplňuje tatínek Petr. Dodává, že s manželkou nechtějí zapomínat a šidit ani staršího syna Olivera, který také pozornost a péči rodičů potřebuje. Díky Dobrým andělům odpadají rodičům závažné finanční starosti a oni se mohou víc soustředit na to, co je aktuálně v životě jejich rodiny nejdůležitější: zaplatit nezbytné rehabilitace a terapie pro Sebastiána a dopřávat si spolu s oběma syny drobné radosti a společně strávený čas. „Všem Dobrým andělům patří velké poděkování za to, co pro rodiny, jako jsme my, dělají,“ vzkazují Petr a Lucie.

I VY MŮŽETE BÝT DOBRÝM ANDĚLEM

Nadace Dobrý anděl pomáhá pravidelnými měsíčními příspěvky rodinám, v nichž se dítě, maminka nebo táta potýkají se závažným onemocněním. Z této finanční pomoci mohou rodiny hradit běžné potřeby spojené s léčbou, ale například i náklady na chod domácnosti. To jim dává jistotu a klid, který bezesporu k léčbě potřebují. Přispět můžete i Vy, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou částku a zadat trvalý příkaz. Každá koruna se počítá. Nadace Vaše příspěvky odevzdá rodinám do posledního haléře.

Zdroj: časopis Překvapení

Související články