Zdroj: Youtube

Klára Fischerová

Třiapadesátiletá žena někdejšího diplomata a současného kandidáta na post české hlavy státu Pavla Fischera je absolventkou střední ekonomické školy. V roce 1994 s manželem přivedli na svět prvorozeného syna Vojtěcha, u něhož se jen pár týdnů po porodu začaly projevovat problémy se svalovou hybností. O několik let později chlapec zemřel v důsledku velmi vzácného neurodegenerativního onemocnění. I proto má dnes Klára velmi blízko k dětem s jakýmkoliv hendikepem. Pohybuje se mezi nimi, umí o ně pečovat a nebojí se toho.

Díky své práci ve společnosti Pro Cestu a jakožto manažerka dobročinných obchodů v projektu Cesta domů navíc neustále přemýšlí, jak svět postižených dětí propojit s dětmi takzvaně zdravými a jaké obohacení z toho obě skupiny mohou mít. Radost manželům dělá ještě dcera Bára, syn Benedikt a dcera Markéta.

Robert Neruda

Ekonomka Danuše Nerudová je jedinou ženou mezi kandidáty na post hlavy státu, o které se rozhodne už za pár dní. Pokud by byla zvolena, stala by se nejen historicky první prezidentkou, ale její manžel Robert Neruda, by zastával roli „prvního muže“. Jakkoli to zní bizarně, je to tak.

Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně by v takovém případě dle svých slov dělal vše, co by po něm jeho žena a stát požadovaly. Tudíž by ji doprovázel na oficiální akce, kde je pochopitelně přítomnost partnera žádoucí, a už teď se nevyhýbá ani domácím pracím. Umí péct chleba, běžně doma luxuje a žehlí. Na charitativní projekty, jak je tomu u chotí jiných prezidentů zvykem, by ho ale prý příliš neužilo. Rád by se totiž i nadále věnoval své advokátní praxi a právnímu poradenství.

Monika Hilšerová

Půvabnou třiatřicetiletou lékařku si můžeme pamatovat už z předchozích prezidentských voleb, kam její muž Marek Hilšer kandidoval. Letos se do čela státu pokouší dostat znovu. A to s plnou podporou své ženy, již pojal za manželku v roce 2015, a kterou poznal během studií. Kromě Vysoké školy ekonomické totiž stejně jako on absolvovala Lékařskou fakultu UK v Praze a nyní pracuje jako lékařka záchranné služby a anestezioložka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Na změny, které by v případě zvolení Marka Hilšera prezidentem, je dle svých slov připravená. Organizace času je údajně její silnou stránkou, při mateřské si totiž například dodělávala doktorát.

Eva Pavlová

Pokud ve volbách uspěje bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, první dámou se stane podplukovnice v záloze Eva Pavlová. Že by tak mělo Česko v čele vojenský pár? Eva, rozená Zelená, se narodila v Šumperku, studovala gymnázium a vždy ji bavil sport. Mezi nejoblíbenější aktivity patřila střelba. Po maturitě tak její kroky logicky vedly na Vojenskou odbornou školu žen při Vysoké vojenské letecké škole v Košicích. Své vzdělání pak zakončila Vysokou vojenskou pedagogickou školou v Bratislavě.

S Petrem Pavlem se Eva poprvé setkala v roce 1985 na posádkové ubytovně v Prostějově, kde oba pracovali. Nejvíce ji na něm tehdy dle jejích slov zaujal černý knír. Láska na první pohled to však nebyla. Oba byli v té době zavázáni jinde a dohromady se dali až o několik let později. Eva Pavlová má tak z předešlého manželství dceru Evu, Petr Pavel zase syny Jana a Petra. Své ano si řekli v roce 2004.

Svému manželovi poté Eva pomáhala coby podplukovnice na generálním štábu, kde zastávala pozici komunikátorky se zahraničními vojenskými a leteckými přidělenci v ČR. Po odchodu z armády působí promovaná vojenská pedagožka jako asistentka mediačního centra Manofi a stala se zastupitelkou v obci Černouček v okrese Litoměřice.

Monika Babišová

Manželka bývalého předsedy vlády s kontroverzní minulostí se narodila před osmačtyřiceti lety v Litoměřicích, kde vystudovala střední ekonomickou školu, obor organizace administrativy. V roce 1992 nastoupila jako sekretářka do podniku Lovochemie, kde byl Babiš jedním z ředitelů. Právě tam se seznámili. V roce 2000 se jim narodila dcera Vivien, o čtyři roky později syn Frederik. Dívčího příjmení Herodesová se Monika vzdala v roce 2013, údajně kvůli dětem. Oficiální paní Babišovou se pak stala až před pěti lety na farmě Čapí hnízdo, kde s Andrejem vstoupili do manželství po třiadvaceti letech vztahu.

Po boku Andreje se začala věnovat své vášni – interiérovému designu. Jejím projektem je například interiér Centra pohybové medicíny v Praze na Chodově, prostory restaurace Paloma ve francouzském Mougins, anebo interiér restaurace stejného jména v pražských Průhonicích.

Čas věnuje také charitě. V roce 2011 iniciovala založení Nadace Agrofert, která se zaměřuje na pomoc matkám samoživitelkám. Od roku 2017 pak provozuje společný projekt s Českou filharmonií Hudba do škol, který si klade za cíl podpořit učitele hudební výchovy. A před čtyřmi lety se stala ambasadorkou projektu Kopretina, který se zabývá prevencí rakoviny děložního čípku.

Zdroj: vlasta.cz danusenerudova.cz marekhilser.cz pavelfischer.cz generalpavel.cz wikipedie.cz

Související články