Daniel Šimek je teprve třiadvacetiletý chlapec, který trpí vážným onemocněním zvaným hemofilie. I přesto se rozhodl, že se v červenci pokusí o výstup na Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy, která dosahuje výšky 4808 metrů nad mořem. A co je ona hemofilie, která mu výrazně komplikuje život? Jedná se o vrozené onemocnění, které způsobuje poruchu srážlivosti krve. Tato choroba ještě před 30 lety vedla k invaliditě a byla téměř neléčitelná. Věda a pokročilá medicína však dělají zázraky a pacientům s touto diagnózou v současné době výrazně usnadňují život.

Zdroj: Youtube

Daniel se proto rozhodl, že s touto nemocí zatočí a bude žít a poznávat svět. Na počátku července se tak přidá k dalším osmi horolezcům s hemofilií, kteří se pokusí zdolat Mont Blanc. Jejich cílem bude ukázat ostatním, že pokud má člověk vůli a motivaci, dá se zvládnout vše. „Výstup na Mont Blanc je pro mě další výzvou, kterou chci pokořit. Hory nejsou můj hlavní koníček a jsem si vědom, že výstup nebude jednoduchý, i proto nesmím podcenit přípravu. Při studiu vysoké školy šel sport trošku stranou, takže se teď snažím dostat do kondice – běhám, plavu. Před samotným výstupem budeme mít tři dny na přípravu, musíme se adaptovat na místní podmínky,“ říká Daniel Šimek, student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Se srážlivostí bojuje celý život

Když se Daniel narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že by trpěl tímto onemocněním. Jenže jak chlapec postupně rostl, začínal být aktivnější a přicházela první dětská zranění. Postupně se na jeho těle začaly objevovat modřiny, které se stále více zvětšovaly. „Rodiče se proto obrátili na lékaře, kteří zjistili, že mám hemofilii. Vysvětlili jim, že se jedná o genetické onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve – proto bylo na mém těle pořád tolik modřin,“ popisuje Dan, který v současné době žije v Praze.

Lékaři Danielovi následně nastolili takzvanou profylaktickou léčbu, během které se mu pravidelně podává chybějící koncentrát srážecího faktoru přímo do krevního oběhu. „Injekce mi museli píchat každé tři dny. Moje dětská lékařka naštěstí bydlela blízko našeho domu a s nitrožilní aplikací nám pomáhala. Nejprve vše prováděla ona, později už to ale rodiče zvládali sami,“ přibližuje mladík. Jen díky velké opatrnosti a efektivní léčbě se podařilo Danovu nemoc udržet pod kontrolou tak, aby mohl vést plnohodnotný život.

Jeho optimismus obdivují i lékaři

Danova snaha a motivace budí obdiv i u lékařů, kteří hemofilii léčí. „Dříve se hemofilikům sportování nedoporučovalo, hlavně z důvodu rizika spontánního krvácení nebo úrazu. Díky profylaktické léčbě už ale můžeme srážlivost krve upravit tak, že sport nepředstavuje zásadní problém. Doporučujeme ale nekontaktní sporty, jako je cyklistika, plavání nebo běh,“ říká MUDr. Světlana Köhlerová z Oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno, která o Daniela pečovala v dětství.

A proč to všechno chce Dan podstoupit? Expedice má za cíl podpořit mezinárodní projekt Save One Life, jenž poskytuje pomoc pacientům s hemofilií v méně rozvinutých zemích. Tento záměr byl jedním z hlavních důvodů, proč se Daniel neváhal zúčastnit. Aby se však mohl k expedici připojit, musí do července shromáždit 4000 eur, které budou přímo věnovány na léčbu nemocných. „Naše cesta není dobrodružstvím několika šťastlivců. Je to projekt, který ovlivní životy lidí po celém světě. A já jsem moc rád, že mohu být jeho součástí,“ dodal na závěr.

Zdroj: Vlasta.cz, Save One Life, Hemojunior, Český svaz hemofiliků

Související články