První den ve školce si pamatuju jako dnes. Byla jsem vyplašená holčička, co stála v koutě a pozorovala odvážnější děti, jak se bez problémů seznamují a hrají si. Když vtom se zjevila veselá blonďatá holčička se dvěma culíky a žlutou zástěrkou přes šaty. „Ahoj, já jsem Pája. Jak se jmenuješ ty? Budeme kamarádky?“ zeptala se. „Ano, budeme, jsem Lucka,“ odpověděla jsem a věděla, že tuhle holku už nikdy nepustím.

Jako dvojčata

„Holky, vy jste jako dvojčata,“ říkával můj tatínek. A měl pravdu, protože s Pavlou se nám líbily stejné věci. Měly jsme rády stejnou hudbu, líbilo se nám stejné oblečení, a dokonce jsme navštěvovaly stejné kroužky. Chodily jsme na tancování a na keramiku. Naštěstí se nám líbili jiní kluci. Pavla byla na tmavovlasé kluky a já na blonďáky s modrýma očima. Ale upřímně, my dvě bychom se kvůli klukovi nikdy nehádaly.

Nová generace

Uběhlo mnoho let a obě jsme se vdaly. Pavla si vzala Jirku, který ji totálně zbožňoval už od střední, a já jsem plánovala budoucnost s Honzou. Pavle se narodily dvě krásné holčičky a já měla dvojčata, Klárku a Tomíka. Děti byly podobně staré a my měly radost, že si spolu rozumějí, tak jako my dvě. Moje manželství ale nebylo šťastné a dlouho jsme se trápili. Díky Páje jsem to rozsekla a rozvedla se.

Na život a na smrt

Jednoho dne mi uplakaná Pavla přijela říct hroznou zprávu. Lékaři jí zjistili zákeřnou rakovinu. Byla jsem zlomená, protože Pavla už to nějakou dobu věděla, ale tajila to. Snažila se to prý řešit nejdřív alternativní cestou. Nezlobila jsem se, těžko říct, co by člověk dělal v její situaci. „Jsem tady kdykoli, rozumíš? Volej mi ve dne v noci. Přijedu a pomůžu ti,“ ujistila jsem ji.

Navždy v srdci

Uběhlo sotva pár měsíců a byla pryč. Myslela jsem, že mi pukne srdce žalem, když jsem se na pohřbu dívala na její holky a na Jirku. Snažila jsem se být jim oporou. Slíbila jsem, že na ně dohlédnu. V podstatě jsme se sestěhovali dohromady a já se starala o všechny děti. Stalo se něco, co nikdo nečekal. S Jirkou jsme se do sebe zamilovali. Byla to ta nejpřirozenější věc na světě. Milujeme se, milujeme všechny naše děti a navždy oba budeme milovat naši Páju.

Víme, že tohle je něco, co její duši dává klid. Lidi, které milovala nejvíc, jsou všichni spolu a šťastní.

Zdroj: vlasta.cz

Související články