V krásném letním dni byla do Klokánku přijata dvanáctiletá dívenka. Dovezl ji soudní vykonavatel na základě vydání předběžného opatření z důvodu podezření, že ji sexuálně obtěžoval partner její matky. Při příchodu byla dívka velmi zakřiknutá a z pochopitelných důvodů se bála, co ji v jejím dočasném novém domově čeká. Snažily jsme se jí s kolegyněmi uklidnit a vysvětlit, jak to v Klokánku chodí. A hlavně to, že se už nemusí ničeho bát. „Tady ti nikdo ubližovat nebude,“ říkaly jsme jí.

Sama se strejdou

Dívenka se postupem dní opravdu uklidnila a začala i více komunikovat s dětmi i tetami vychovatelkami. A konečně také vyprávěla, čím vším si v posledních letech prošla. „Maminka bývá často dlouho v práci, tak mě hlídá strejda. Byl na mě vždycky hodný a splnil mi všechno, co jsem si přála. Jednou se chtěl dívat na moc ošklivý film, kde nějaká paní hodně křičela a nějaký pán jí moc ubližoval. I když se ti dva líbali. Ale mně se to nelíbilo. Pak mi strejda chtěl ukázat, že to není ošklivý. Říkal, že se mi to bude moc líbit. Když jsem šla večer spát, lehl si ke mně do postele.“

Maminka nepomohla

Zoufalá dívka se rozhodla svěřit se své mamince. Věřila, že když jí všechno poví, maminka určitě něco udělá. Zakáže strejdovi, aby jí ubližoval a aby na ni sahal. Jenže k úžasu dívky se nestalo vůbec nic. „Mamka se jen zeptala strejdy, jestli je to pravda, a ten se rozčílil, že si vymýšlím. Řekl, že ho nenávidím. Prý žárlím, že miluje mámu, a ne mě. To prý holky v pubertě dělají.“ Dívka byla z přístupu mámy, která jí nevěřila a ještě jí vynadala, nešťastná a uzavřela se do sebe...

Sexuální násilí u dětí nepodceňujte!

Podle statistik sexuální zneužívání patří k nejčastějším formám násilí páchaného na dětech a tvoří kolem 25 % všech případů. Mezi sexuální násilí nepatří ale pouze fyzická aktivita, počítá se do toho i exhibicionismus, voyerství a verbální zneužívání.  Ačkoli panuje mýtus, že za tímto druhem násilí stojí pedofilové, ve skutečnosti největší riziko hrozí dítěti právě v rodině. A pouhých zhruba deset procent případů souzených za sexuální zneužití dítěte bylo způsobeno člověkem s pedofilní sexuální poruchou. K nejvíce ohroženým skupinám patří děti od 3 do 6 let a pak od 12 do 15, z čehož až čtvrtinu tvoří chlapci. K násilí může dojít i v navenek zcela funkčních rodinách, nikdy nepodceňujte situaci, pokud se vám dítě s něčím takovým svěří. 

Zdroj: Šance dětem, organizace, která pomáhá upozorňovat na problémy týkající se ohrožených dětí

Nový domov v Klokánku

Naštěstí její divné chování neuniklo ve škole paní učitelce. Měla podezření, že se děje něco zvláštního, nedalo jí to a upozornila sociální odbor. Pracovníci se po prvním šetření rozhodli pro jistotu vydat předběžné opatření o umístění dívenky do Klokánku, dokud celou záležitost v rodině řádně neprozkoumají. Musím říct, že pobyt v Klokánku dívce svědčil. Cítila se tam dobře a bezpečně. Hned jsme jí poskytli i psychologickou péči, což spolu s péčí hodných tet vedlo ke stabilizaci psychického stavu dívenky.

Mámina šokující reakce

Matku jsme informovali o tom, že vše, včetně gynekologického vyšetření, potvrzuje, že její dcera mluví pravdu. Na partnera bylo podáno trestní oznámení na policii, policisté začali případ šetřit, takže jsme čekali, jak se k celé situaci postaví matka. Zda si uvědomí, jak dceři svým přístupem ublížila. S ohledem na to, že nám matka sdělovala, jak jí dcera chybí, a pravidelně ji navštěvovala, jsme očekávali bouřlivou reakci na jejího partnera. Vždyť zneužíval její jedinou dceru a lhal jí! Čekali jsme, že se s ním okamžitě rozejde a vystěhuje ho ze svého bytu, aby si dcerku mohla odvést zase domů. Ovšem její reakce nás všechny šokovala. „A co po mně chcete? Co mám dělat? Vždyť já ho přece miluju!“

Upozornili jsme matku na to, že dcera se k ní nebude moci vrátit a bude umístěna do dětského domova. „Chápete, že ji nemůžeme pustit domů, kde hrozí, že jí váš přítel znovu ublíží?“ ptali jsme se. Matka jen pokrčila rameny. Rozhodla se se svým partnerem zůstat, věřila, že prý u soudu prokáže svoji nevinu. Nechápaly jsme to a nechápeme dodnes. Jak tohle může udělat matka své dceři? Jak může vyměnit bezcharakterního muže se sklony k pedofilii za svoji dcerku? Matka dnes dceru, která z Klokánku putovala do dětského doma, pravidelně navštěvuje. Jak jí asi vysvětlila, že se holčička nemůže vrátit domů?
Hanka

Klokánky spravuje Fond ohrožených dětí a jde o zařízení, kde mohou najít útočiště děti, které jsou v ohrožení a nemohou se domů vrátit, jako v případě příběhu výše.

Zdroj: časopis Překvapení

Související články