Na dětství s bráchou vzpomínám ráda, prováděli jsme různé rošťárny, lezli po skalách, koupali se v lomu… Naši andělé strážní se pořádně zapotili.

Pak přišla puberta a zájem o sex. Věděli jsme toho o něm dost i bez sociálních sítí.

Bylo mi čtrnáct, když jsem v knihovně vyštrachala slavnou Kámasútru, starověký indický text o lidské sexualitě a různých sexuálních hrátkách. Zaujaly mě zejména ty obrázky. To bylo něco!

„Vláďo, pojď se na to podívat,“ zavolala jsem bratra. Zasmál se, trochu shovívavě. „To znám, našel jsem to už dávno.“ Naštvala jsem se. „A proč jsi mi o tom nikdy neřekl?“ „Protože jsi na to moc malá!“

Ale já už nebyla malá. Věděla jsem, co je to masturbace, a občas jsem ji potají pod peřinou praktikovala. Sex mě zajímal… Byla jsem tehdy z těch obrázků celá rozpálená, vztyčily se mi bradavky a v podbřišku rejdili ďáblíci.

„Nezkusíme to?“ říkám bratrovi. To už jsem si svlékala halenku a laškovně s ní mávala.

Rodiče byli v divadle, pokusu nestálo nic v cestě… Takže jsme to zkusili. Pokus se naštěstí nepovedl a my rychle vystřízlivěli. Zalil nás stud. Rozbrečela jsem se. „Byla to jen hra,“ pronesl rozpačitě brácha. „Nic se nestalo. Zapomeneme na to, jo?“

Přikývla jsem. Zapomeneme. Ale rozpaky zůstaly, kouzlo nevinného dětství bylo navždy pryč.

Pořád jsme byli s bráchou kamarádi, ale ten nezdařený pokus o sex visel mezi námi jako nepřekonatelná clona.

Čas běžel, brácha se oženil, já se taky vdala, mám spokojené manželství a dvě děti. Kluka a o dva roky mladší holčičku. Raději bych měla dva chlapečky nebo dvě holčičky, asi tušíte proč.

Zařídili jsme jim s manželem oddělené pokoje, ale i tak jsou pořád u sebe. Něco kujou, něco si špitají. A už je jim třináct a patnáct let. Jak mám překonat ty obavy plynoucí z mé zkušenosti? Nejsem paranoidní?

Michaela, Mladá Boleslav

NÁZOR PSYCHOLOGA: PhDr. Petr Šmolka

Vážená paní,

jen proto paranoidní rozhodně nejste. Vy s bratrem jste běžně uznávanou hranici intimity téměř překročili. Je možná zákonité, že se ten pokus nevydařil. První sexuální zkušenosti bývají s obavami a pochybnostmi často propojeny, vy jste navíc měli dojem, že se pouštíte do něčeho, co není zrovna běžné. Buďte rádi, že se vám vše podařilo překonat jen za cenu pouhého pocitu trapnosti.

Jen pro připomenutí – bratři a sestry by nejpozději od puberty měli mít právo na soukromí, včetně oddělených ložnic. Kdybyste však měla dojem, že by bylo vhodné nastoupit na vaše děti s nějakou brutální osvětou, tak jim radši zkuste důvěřovat. Stačí, když se nebudete vyhýbat hovoru o choulostivých tématech, když s nimi přijdou. Incestní tabu slouží mimo jiné i ochraně před sklony k dědičně přenosným neduhům.

Zdroj: časopis Květy

Související články