Josef Abrhám zemřel v pondělí 16. května v mělnické nemocnici. Všichni, kteří herce milovali a znali, s napětím očekávali informaci o tom, kdy, kde a za jakých podmínek se poslední rozloučení s oblíbeným hercem uskuteční. Rodina vyhověla poslednímu přání herecké legendy a pohřeb zorganizovala na stejném místě, kde proběhlo rozloučení s jeho milovanou ženou, herečkou Libuškou Šafránkovou.

Přistaven byl i slavný velorex

Dvě hodiny před začátkem oficiálního loučení se u kostela objevili zaměstnanci pohřební služby s věnci a kyticemi. Před katafalkem rodina vystavila černobílou fotografii obou manželů. Prostor pod katafalkem se zaplnil desítkami věnců, jak z divadel, tak od dalších organizací. Věnec s rudými růžemi poslal Činoherní klub, fond kinematografie, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebo prezident Miloš Zeman. Těsně po 11. hodině přinesli zřízenci pohřební služby do kostela rakev ze světlého dřeva s hercovými ostatky, stejnou, jako měla jeho manželka. U kostela sv. Anežky se také objevil slavný velorex z filmu Vrchní, prchni!, který oživil upadající slávu plátěné tříkolky. Na kapotě velorexu přistála květina se stuhou od Velorex clubu – Daliboru Vránovi, tak se Abrhám ve snímku Vrchní, prchni! jmenoval.

Přímo na rakvi byl věnec od Abrhámových vnoučat s nápisem: Dědovi s láskou – Beníček, Laura, Toníček, Josífek. Pod rakví pak byly umístěny věnce od rodiny: Tátovi s láskou – Josef a Luďka, Pepoušku, sbohem! – Boca (hercova sestra)… Díky, žes byl… – Denisa s rodinou. Před vchodem do kostela rodina umístila kondolenční knihu s fotkou z parte. První láskyplný zápisek „Polífčička byla? Nezabudeneme…“ pobavil.

S Josefem se přišla rozloučit rodina a přátelé z branže

Dveře kostela se otevřely veřejnosti ve 12 hodin za slavné melodie Ave Maria. Mezi prvními dorazil herec Petr Nárožný s kyticí rudých růží, s bílými liliemi v náručí se poprvé od nedávné autonehody objevila na veřejnosti Dáda Patrasová. Mezi dalšími kondolujícími byla herečka a podnikatelka Andrea Čunderlíková, slavná Ina z Nemocnice na kraji města, ředitel České televize Petr Dvořák, herec Jiří Macháček, Jiří Krampol, Barbora Kodetová s manželem Pavlem Šporclem, Alexej Pyško, Bára Hrzánová s manželem Radkem Holubem, herec Igor Bareš s manželkou Antonií, herec a scenárista Zdeněk Svěrák, režisér Jan Hřebejk a herec Martin Dejdar. Objevil se také herec a principál Jan Hrušínský, herečka Daniela Šinkorová, prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška či herečka Aňa Geislerová, která si s Josefem Abrhámem zahrála ve filmu Kráska v nesnázích. Na poslední chvíli dorazila herečka Iva Janžurová a herečka a bývalá první dáma Dagmar Veškrnová. Jana Kačera, který byl velkým přítelem Josefa Abrháma, osobně doprovodil Josef Abrhám ml.

Vzpomínky hereckých kolegů byly dojemné i úsměvné

Ve 13 hodin se kostelem rozezněla trubka Laca Decziho, známého trumpetisty, který byl hercovým velkým oblíbencem. Pak přišel na řadu sborový zpěv a poté zahájil zádušní mši osobní kněz Libušky Šafránkové Jakub František Sadílek. Přivítal všechny hosty a opět vyzdvihl dlouholeté manželství Josefa a Libušky. Přímluvy pronesla moderátorka Daniela Drtinová. V závěru mše promluvila jako první Dagmar Havlová. „Malý Pepa mě požádal, abych tady zavzpomínala na Josefa a pokud možno aby to byla veselá vzpomínka. Mé první setkání s velkým Pepou bylo ve filmu Holka na zabití, tehdy mě jeho malá vnučka poprosila, abych dohlédla na to, aby nekoukal po holkách – a nekoukal. V průběhu několika let jsem si s Josefem zahrála v několika filmech, hrál s noblesou. Pepa miloval kromě jazzu operetu, což mě u tak velkého vyznavače klasiky udivovalo. Nezapomněla jsem na jeho oblíbený vtip: Nebylo možné pachateli sejmout otisky prstů, protože na co sáhl, to ukradl. Často jsme mluvili o jeho prarorodičích a rodičích. Můj muž Václav Havel ho obsadil do filmu Odcházení a v té době už byl uzavřený do sebe. Josef mluvil v katedrále sv. Víta, kde měl můj muž mši.“

Nikdy nezapomeneme

Pak přišla na řadu herečka Iva Janžurová, které z pultu popadaly papírky, kde měla napsané poznámky. Iva vzpomínala na to, jaký byl Josef Abrhám herec a jak byl zábavný. „Děkuji ti za tvé herecké partnerství a za to, že jsem tě mohla poznat jako báječného člověka. Cudného, zábavného a s noblesou,“ ukončila svou řeč Iva. Po Ivě Janžurové si vzala slovo herečka Eliška Balzerová, kterou smrt hereckého kolegy zdrtila. Jako poslední pak promluvil režisér Jan Kačer, blízký přítel Josefa Abrháma, kterého k řečnickému pultu doprovodil syn Josef. Jeho vystoupení bylo, stejně jako u ostatních řečníků, velmi dojemné. Rozloučení proběhlo důstojně, tak jak by si zřejmě slavný herec a noblesní člověk přál. Je jisté, že na osobnost Josefa Abrháma hned tak nezapomeneme!

Zdroj: www.profimedia.cz, www.vlasta.cz