Vnoučat se nedočkám, můj syn je gay. Manžel zuří a syna zavrhl

Jitka Musilová | 10. 3. 2023

Alena byla donedávna úplně v pohodě. Život naruby jí převrátilo až nečekané přiznání syna, že je homosexuál s dodatkem, ať na vnoučata zkrátka zapomene. A té se v čerstvých osmačtyřiceti letech zhroutil svět. Díkybohu jen na chvilku.

Alena má vcelku spokojené manželství, prostorný dům, dva psy a pětadvacetiletého syna Jakuba. Mohla by být šťastná a spokojená. Jediné, co ji celoživotně trápí, je to, že se jim s manželem nepodařilo mít více dětí. Jakub je vlastně vymodlený potomek a přes veškerou snahu lékařů je jedináček. A tak se Alena zákonitě těšila na vnoučata. Na syna nijak netlačila. Je mladý, říkala si, a ještě neměl ani stálou přítelkyni. I když v tomhle věku? Přesto věřila, že se časem nějaká vyvolená objeví a přijdou i vnoučata.

Šok! Můj syn je gay

Jenže všechno se během chvilky změnilo. Jednoho dne Jakub přišel s tím, že si chce s mámou vážně promluvit. A dostavil se šok! Jakub jí oznámil, že je homosexuál. „Na první dobrou jsem tomu nemohla uvěřit. Nebo spíš nechtěla. Chvíli jsem si dokonce myslela, že je někde skrytá kamera a celá ta situace je jen špatný vtip. Taky jsem Jakuba požádala, ať už tu šaškárnu ukončí, že to není vtipné. Pak mi ale došlo, že tohle asi není ten případ. Nevěděla jsem, jak reagovat. Prostě jsem přestala mluvit a nedokázala ani přemýšlet.“

Po smrti otce vyšla najevo šokující pravda. Žil dvojím životem a měl ještě jednu rodinu
Příběhy

Po smrti otce vyšla najevo šokující pravda. Žil dvojím životem a měl ještě jednu rodinu

Odvrhla ho od sebe

V tomto šoku Alena setrvala dalších pár dní. Před Jakubem sice dělala, že je v pohodě, ale už podle její první reakce poznal, že ji zpráva zasáhla a je to pro ni problém. A hodně ho to překvapilo. Alena si vůbec neuměla představit, že by se to měl dozvědět manžel. Byl to takový nápor na její psychiku, že to sama nedokázala zpracovat. Za několik dní si ovšem uvědomila, že by na rozhovor se synem měla nějak reagovat, ne jenom mlčet. Jenže nevěděla jak. Navíc jí začaly docházet i důsledky… Co si o nich všichni kolem pomyslí? Co bude vyvádět manžel, až se to dozví? A jak se srovná s tím, že nebude dědečkem?

Jako matka selhala

Jakub se s Alenou mezitím přestal bavit, vyhýbal se jí. Hodně ho ranilo, jak se jako matka zachovala. Ani Alena nedokázala navázat na přetrženou nit, přestože věděla, že míč je na její straně. Čas ubíhal a ona se se synem odcizovala. Jakub se doma zdržoval méně a méně. Aleně však naštěstí brzy došlo, že to takhle dál nejde a pokusila se s Jakubem navázat tam, kde přestali. Zprvu to bylo těžké. Alena se styděla za to, jak se chovala a že se syn od ní nedočkal přijetí, vlastně ani žádné jiné reakce. Manžel navíc stále nic netušil.

Manžel mě opustil na dovolené, nechtěl druhé dítě. S novou ženou dnes vychovává dvojčata
Příběhy

Manžel mě opustil na dovolené, nechtěl druhé dítě. S novou ženou dnes vychovává dvojčata

Přišlo pochopení a smíření

Jakubovi logicky trvalo, než dal Aleně šanci být pro něj zase dobrou mámou, a to i přesto, že se mu omluvila. Dlouho váhal také z toho důvodu, že začala naléhat, aby o celé věci řekl i svému otci. Věděla, že přijetí z jeho strany nebude hladké, ale věřila, že ho zvládne zpracovat a chtěla ho na to i připravit.

Otec? Tak ten to zatím nepřijal

A tak když byla Alena s manželem sama, zavedla párkrát nenápadně řeč na téma homosexuality. Reakce nebyla nijak pozitivní, ale věřila, že když se bude jednat o jeho syna, bude se na to dívat jinak. Bohužel opak byl pravdou. Manžel na přiznání Jakuba reagoval velmi prudce a emotivně, Alena se snažila manžela uklidnit, ale ten byl dokonce sprostý. Jakub se ještě toho večera sbalil a beze slova odešel.

Tento příběh zatím bohužel nemá šťastný konec. Alena sice měla snahu manžela přesvědčit, že se musí jejich synovi omluvit a celou situaci přijmout, bohužel marně. Jakub se tedy domů nevrátil a Alena se s ním vídá sama.

Děsivá zpověď: Byla jsem dítě sekty. Děly se tam hrozné věci. Utekla jsem a rodiče mě zavrhli
Příběhy

Děsivá zpověď: Byla jsem dítě sekty. Děly se tam hrozné věci. Utekla jsem a rodiče mě zavrhli

Pohled psychoterapeutky Mgr. Wiktorie Fiurášek

„Taková reakce bohužel není výjimečná. Pro rodiče může být šokující, pokud za nimi dítě přijde s něčím takovým. Je ale důležité, aby se s touto skutečností dokázali srovnat. Je v zájmu každého rodiče, aby se svým dítětem vycházel a podporoval ho. Pokud tomu tak není, často toho v budoucnu rodiče litují. Bohužel nemůžeme našeho partnera ani nikoho jiného do čehokoli nutit, to má často opačný efekt. Tak, jako u čehokoli jiného, i v tomto příběhu může být nejlepším lékařem čas… Každý potřebuje jinou dobu k přijetí. Dobré je, že se Alena se synem vídá, a díky tomu buduje jejich společný vztah. Může se také začít vzdělávat v oblasti coming-outu a tématiky LGBT, aby syna více pochopila a podpořila. A sem tam může nějaké informace předávat manželovi, třeba mu pomůže, aby si dokázal vytvořit nový, ne tak negativní a stereotypní obraz syna jako homosexuála.“ 

Zdroj: vlasta.cz mojra.cz

Bývala jsem dokonalou hospodyňkou, s dětmi už to nestíhám. Manžel mě nazval cuchtou
Příběhy

Bývala jsem dokonalou hospodyňkou, s dětmi už to nestíhám. Manžel mě nazval cuchtou

Pro své rodiče jsem nebyla nikdy dost dobrá. Teď mě shazují i před vlastní dcerou
Příběhy

Pro své rodiče jsem nebyla nikdy dost dobrá. Teď mě shazují i před vlastní dcerou

Jana (38 let): S manželem děti nechceme. Ať se rodina třeba postaví na hlavu
Příběhy

Jana (38 let): S manželem děti nechceme. Ať se rodina třeba postaví na hlavu