Milovali ho mladí i staří. Bylo totiž jedinou možností, kde zhlédnout hudební klipy k písničkám, které jsme znali z rádií, a v žebříčku oblíbenosti je posunout na vyšší příčky. V hitparádě Eso soutěžilo vždy 11 hudebních klipů, 6 postupujících z minulého týdne a 5 novinkových klipů. Videoklip mohl postoupit do dalšího kola maximálně pětkrát, poté získával tzv. Červené eso a soutěžil ve výročním dílu Esa, kde mohl získat titul Zlatého esa. Hlasování probíhalo během pořadu pomocí telefonátu do studia, později sms zprávami a přes internet.

Na hitparádu Eso s Terezou Pergnerovou zavzpomínejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Hudební pořad Eso patřil k nejdéle vysílaným pořadům televize Nova. Na obrazovkách se objevoval dlouhých patnáct let. Poslední díl byl odvysílán 27. června 2009. V plánu bylo Eso nahradit novým formátem pro mladé lidi, který by více reflektoval jejich životní styl a zájmy. Začátkem nového tisíciletí se zkrátka přišlo na to, že hudební videa přestávají fungovat a přesouvají se tam, kde je mladí lidé hledají - na internet. A tak vznikl pořad Stahovák v čele s populární moderátorskou dvojicí Jiří Mádl a Vojtěch Kotek, v němž šlo především o zábavná videa z virtuálního prostředí. Už to ale nebylo ono. Eso bylo zkrátka jen jedno. Pojďme si tedy připomenout moderátory, kteří pořadem během let provázeli. Pamatujete si všechny? A koho jste měli nejradši?

Kdo všechno hitparádu Eso moderoval?

Tereza Pergnerová (1994 – 1999)

Na televizní obrazovky vletěla jako dvacetiletá a sloganem Čágo belo, šílenci si podmanila tisíce teenagerů. Její popularita nebezpečně rostla, všichni chtěli být jako ona. Toho televize využila a v roce 1997 jí nabídla moderovat vyhlášení veleúspěšné ankety Český Slavík Mattoni. Všechno se zdálo jako pohádka, jenže mladá holka, kterou ještě donedávna nikdo neznal, slávu neustála a únik začala hledat v drogách. Velmi rychle se dostala do finančních potíží a tak kývla na nabídku nafotit za 3 miliony korun porno fotky. Závislost ji dostala až na úplné dno, přesto se dokázala zvednout a začít s čistým štítem.

První šanci na návrat dostala Tereza v roce 2004 od rádia Frekvence 1, kde moderovala pořad Rande. Svoji slávu si pak po krůčcích vybojovala zpět postem moderátorky reality show Vyvolení, která na českých obrazovkách běžela v letech 2005-2013. Pamatovat si ji ale můžeme i jako moderátorku reality show Farma. Kromě popularity získala zpátky také syna Samuela, který jí byl v minulosti soudně odebrán, a současnému příteli porodila dceru Natálku. Aktuálně můžeme Terezu Pergnerovou už několikátým rokem vidět v Misi nový domov, neboli v reality show o proměně bydlení těch, kteří to potřebují nejvíce, a spolumoderovala také letošní jubilejní Slavíky.


Vítek Havliš (16. 1. 1999 – 27. 6. 1999)

Po Pergnerové se hitparády Eso ujal nepříliš známý hlasatel ústeckého rádia Vítek Havliš. Na postu moderátora se však příliš neohřál. Lidem vadily jeho nemístné fórky a tak do televize psali stovky stížností. Po odchodu z Esa utvořil moderátorské duo s Evou Decastelo a uváděl Snídani s Novou. Svět médií nakonec dobrovolně opustil v roce 2007 a vrhnul se do sféry obchodu.

skupina Lunetic (4. 9.1999 - prosinec 2000)

Kdo by si nevzpomínal na chlapeckou skupinu Lunetic? Jejími členy byli Václav Jelínek, David Škach, Aleš Lehký a Martin Kocián. Skupina byla populární především na konci 90. let 20. století, čehož se rozhodla využít televize a povolala je na moderátorský post uvadající hitparády.


zpěvák Lunetiku Martin Kocián (leden 2000 – 16. 3. 2000)

Na pouhé tři měsíce měl studio sám pro sebe Martin Kocián. Televize v té době přišla s unikátním nápadem, točit v pořadu každý rok jiného moderátora, což jak můžeme dále vidět, skutečně dodržela. Diváci z toho ale dle sledovanosti už tak nadšení nebyli.


dívčí skupina Zoombie (25. 3. 2000 – 30. 6. 2001)

Na jeden rok se Esa ujala také česká dívčí, již neexistující, skupina Zoombie. Tehdy šokovala texty se sexuálním podtextem, dneska ji z paměti vyloví jen málokdo. Co tak asi její členky Hana Sládková, Petra Koppová a Veronika Jedličková dělají dnes?

Yemi AD (8. 9. 2001 – 29. 6. 2002)

S příchodem exotického tanečníka na televizní obrazovky zažili diváci šok. Přestože na kamerových zkouškách údajně porazil Kateřinu Kristelovou, nebylo mu rozumět, zakoktával se a jeho projev hraničil s trapností. Sledovanost dlouholetého pořadu strmě klesala, a tak se televize s choreografem rozloučila. Multitalentovanému umělci to však vadit nemuselo. Úspěch ho čekal v jiné sféře.

Založil taneční školu JAD Dance Company, která seskupuje české i zahraniční tanečníky a choreografy. Režíroval videoklip skupině Charlie Straight, jenž získal ocenění na MTV Czech, jako nejlepší hudební video roku 2011. Spolupracoval s americkým hudebníkem Kanyem Westem a podílel se i na jeho videoklipu k písni Runaway, načež vytvořil další choreografické kompozice, například na předávání MTV Music Award nebo v legendárním pořadu Saturday Night Live. Spolupráce vyvrcholila režií Westova doposud největšího amerického turné Yeezus Tour.

Hrál také v několika zahraničních filmech jako Letopisy Narnie: Princ Kaspian (USA, 2008), Red Tails (USA, 2012), Případ nevěrné Kláry (Itálie, 2009) a v českém seriálu Ordinace v růžové zahradě. Vystupoval a vedl choreografii 6 sérií pořadu Tvoje tvář má známý hlas. A stal se také prvním českým korespondentem pro MTV Europe. Dva roky navíc vystupoval jako tanečník v hlavní taneční roli původního českého muzikálu Monte Cristo.


Rebeka (Gábina Partyšová) (7. 9. 2002 – červen 2003)

Po Yemim to chtělo nějakou vzpruhu, a tak před diváky televize vyslala sebevědomou Gábinu Partyšovou, která vymyslela geniální trik - imaginární dvojče Rebeku, která se prezentovala bekovkou na hlavě. S ní se na obrazovkách jakoby střídaly a divák si tak nemohl být ani na okamžik jistý, která ze sester k němu vlastně promlouvá. Zatímco však někdo nápad ocenil, jiný ho považoval za trapnost století. Tak či tak se Partyšová v Esu moc neohřála a po tři čtvrtě roce uvolnila místo dalšímu v pořadí.

Ve světě médií však zůstala a od roku 2013 moderovala společenský pořad Top Star magazín. Sedm let pak uváděla Snídani s Novou a dnes ji můžeme vídat jako moderátorku pořadu Život ve hvězdách i v epizodních rolích nejrůznějších seriálů. Stejně jako Tereza Pergnerová v minulosti nafotila erotické snímky pro pánský časopis.


Leoš Mareš (6. 9. 2003 do 27. 6. 2009)

Doslova za pět dvanáct vzkřísil skomírající hudební pořad Leoš Mareš, který ho moderoval dlouhých šest let, až do jeho úplného zrušení. Sledovanost hitparádě zvedl o dvojnásobek. Po skončení Esa moderoval reality show Big Brother, Talentmania, Česko Slovenská Superstar, Česko hledá Superstar, X Factor, anketu Český slavík a Ceny Anděl a dlouhodobě moderuje na rádiu Evropa 2.

Usedl také do poroty pořadu Česko Slovensko má talent, v roce 2015 měl svou vlastní talk show a s Katarínou Štumpfovou se zúčastnil soutěže StarDance …když hvězdy tančí, kde došel do 8. kola. A zahrál si také ve filmu! Vidět jsme ho mohli v Jak básníci neztrácejí naději a Jak básníci čekají na zázrak, nebo v romantické komedii Všechno nebo nic a hudebním filmu Muzzikanti. Jinak koncertuje, podniká a výrazný příjem mu jde i ze sociálních sítí. Kdo by to byl řekl, že se tento ztřeštěný mladík vypracuje na nejlépe placeného moderátora v zemi?

Zdroj: vlasta.cz TV Nova wikipedia.cz csfd.cz

Související články