Hustá olejová pasta podobná arašídovému máslu vzniká rozmixováním sezamových semínek a obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Neobejdete se bez ní při přípravě pomazánek hummus a baba ganuš, ale můžete si ji namazat na toust místo másla, přidat do krémové polévky, zálivky na salát i použít místo dipu, jogurtu či majonézy. Tahini využijete také nasladko, třeba v dortových krémech nebo v kombinaci s medem, oříšky a ovocem.

Zdroj: Youtube

Pokud zvolíte domácí přípravu tahini, doporučujeme rozmixovat sezam opražený, protože pasta pak chutná výrazně lépe. Semínka na mírném plameni a za stálého míchání zlehka pražte asi 3–5 minut nasucho v pánvi. Semínka už při pražení trochu uvolní olej, proto – budete-li je pražit krátce – musíte pak při mixování přidat víc oleje. Ale buďte opatrní, abyste to s pražením zase nepřehnali. Sezamová semínka relativně dlouho zlátnou, ale pak stačí několik okamžiků nepozornosti, rychle zhnědnou a jsou hořká.

Správně připravená semínka nechte vychladnout a pak je přesuňte do mixéru (čím výkonnější, tím méně oleje budete muset přilévat, obyčejný „tyčák“ příliš vhodný není). Aby se tahini správně umixovala, semínka by měla pokrývat dno nádoby s mixovacími noži alespoň v několikacentimetrové vrstvě. Semínka mixujte až do chvíle, kdy se z nich vytvoří sypký, na pohled vlhnoucí prášek. Teprve pak začněte přilévat olej (množství záleží na tom, jak hustou pastu potřebujete, obecně počítejte asi se 2 lžícemi oleje na 280 g semínek) a rozmixujte společně do hladka.

Chcete-li si tahini vychutnat jen tak samotnou v autentické chuti, mixujte semínka jen se sezamovým olejem. Můžete samozřejmě použít i jiný neutrální olej, ale pozor na výrazné oleje, jako je třeba olivový, které ovlivní chuť tahini a omezíte tím její použití třeba ve sladké kuchyni. Tahini se dá umixovat i bez oleje, ale musíte sezam mixovat dlouho a pasta bude hustá, ne tak krémová, jak jsme zvyklí.

Domácí tahini neobsahuje konzervanty, takže byste ji měli spotřebovat nejlépe do týdne. Ne že by se tak rychle zkazila, vydrží až měsíc, ale může být méně chutná a víc hořknout (kvůli hořknutí si na dobu trvanlivosti dejte pozor i při nákupu!). Kvalitu pasty snižuje nejen přístup vzduchu, ale i kolísání teploty, proto ji skladujte v chladničce, ideálně ne v jedné velké, ale v několika malých vzduchotěsných skleničkách, které budete otvírat postupně.

Salát z čekanky a cizrny s dresinkem z pasty tahini

Čekanka má silné detoxikační účinky, snižuje koncentraci tuku a cholesterolu v krvi a stabilizuje střevní mikroflóru. Její léčivé „hořčiny“, které regulují činnost jater, žlučníku, slinivky břišní a žaludku, příjemně vyváží svěží dresink.

Doba přípravy: 15 minut

Suroviny na 4 porce:

  • 2 puky čekanky
  • 1/2 okurky
  • 1 plechovka cizrny
  • 1 hrst čerstvé máty

DRESINK:

  • 1 lžíce sezamové pasty tahini
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 1 stroužek česneku
  • 1 lžička jablečného nebo bílého vinného octa
  • sůl
  • pepř
  • pečivo k podávání

Postup:

  1. Česnek utřete se solí. Spolu s ostatními surovinami na dresink ho dejte do misky, přilijte 2 lžíce vody a dobře prošlehejte. Cizrnu slijte, propláchněte a nechte okapat. Promíchejte ji s nakrájenou čekankou, okurkou, zalijte připraveným dresinkem a ozdobte mátovými lístky. Větší mátové listy můžete nakrájet a přidat do salátu. Podávejte s pečivem.

Zdroj: časopis Vlasta, časopis Gurmet

Související články