Když se podíváme do historie, zjistíme, že dýňová polévka nemá tak staré kořeny. Její datum vzniku je přesně 1. ledna 1804, kdy si ji uvařili obyvatelé Haiti jako oslavu své nezávislosti na francouzských kolonistech.
VIDEO: Vyzkoušejte i dýňovou polévku podle Romana Pauluse s kokosovým mlékem.
Co by v polévce nemělo chybět?
Základem je pochopitelně dýně, ideálně pak hokaido, která se nemusí loupat a neobsahuje ani semínka. Dýně se poté může vařit nebo péct či restovat, což bývá lepší varianta, protože má pak silnější chuť. Ve finále se ale vždy rozmixuje pomocí tyčového či klasického mixéru.
Polévku se pak vyplatí naředit vývarem, díky kterému získá na síle, pokud jste vegetarián, pak klidně může být čistě zeleninový. Důležitá je také kombinace koření, zpravidla se využívá muškátový květ s pepřem či kari. Milovníci ostrého jídla přidávají čerstvé či sušené chilli nebo kajenský pepř. Pokud máte rádi bylinky, pak se do dýňové polévky hodí tymián a šalvěj.
Zapomeňte na máslovou jíšku, tady vůbec není třeba. Pokud byste ale přece jen přidali až moc vývaru, pak se vyplatí strouhaná brambora. Pokud preferujete jemnější chuť, můžete polévku vylepšit ještě smetanou, vhodné je i kokosové mléko, díky čemuž získá nádech exotiky. Ve finále bývá zvykem, že se polévka na talíři posype nasucho praženými slunečnicovými semínky.
Recept na dýňovou polévku Zdeňka Pohlreicha
Ingredience:
- 1 dýně
- 300 ml kuřecího vývaru
- 150 ml mléka
- 50 ml smetany na vaření
- 1 lžíce olivového oleje
- kousek másla
- 1 lžíce limetkové šťávy
- 2 stroužky česneku
- 1 cibule
- 1 bobkový list
- 1 snítka tymiánu
- špetka chilli
- špetka třtinového cukru
- sůl a pepř
Postup:
- Nejprve rozkrájejte dýni na větší kousky. Jeden z nich si dejte stranou a zbytek pokrájejte nadrobno.
- V hrnci rozehřejte trochu olivového oleje a přidejte na něj nakrájenou cibuli a dva stroužky česneku.
- Jakmile cibule změkne a chytne barvu, přidejte k restování i nakrájenou dýni. Osolte, opepřete a přidejte trochu chilli a také lístky tymiánu.
- Když i dýně změkne, přidejte do základu vývar a špetku třtinového cukru. Přilijte mléko a vařte, dokud dýně zcela nezměkne.
- Do polévky přidejte bobkový list a smetanu, následně vše rozmixujte a dochuťte šťávou z poloviny limetky.
- Nastal čas na dýňové krutony: Nejprve si zbylý kousek dýně rozkrájejte na malé kostičky. Na pánvi si rozehřejte kousek másla, přidejte dýni, sůl a také cukr. Ten zajistí, aby se sůl navázala na semínka.
- Hotovou polévku posypte semínky se solí a cukrem, dozdobte čerstvou petrželkou.
Zdroj: vlasta.cz, kralovstvichuti.cz, toprecepty.cz, fresh.iprima.cz