Dýně je nejoblíbenější a nejčastější podzimní plodinou. Existuje mnoho druhů, které se dají různě zpracovat, a všechny patří do rodu tykev (Cucurbita). Běžně k dostání je máslová dýně, špagetová či hokaido. Dýně původně pochází ze Střední Ameriky, postupem let ale zdomácněla i v našich končinách a stala se snadno pěstovanou plodinou.
VIDEO: Zkuste i tuhle dýňovo-jablečnou přesnídávku pro děti.
Proč se vyplatí mít dýni v jídelníčku
Dýni můžete vařit, péct, smažit, zapékat, ale také zavařovat. Dýně má tak v kuchyni skutečně široké využití. Navíc je bohatým zdrojem minerálů, jako je draslík, hořčík, železo či sodík. A pokud jste zrovna na redukční dietě, určitě dýni nezapomeňte zařadit do jídelníčku.
Dýně je nízkokalorická, protože je tvořena až z 90 % vodou. Její pravidelná konzumace má tak pozitivní vliv na trávení a působí pozitivně i na činnost ledvin, slinivky a srdce.
Nejznámější druhy dýně
- Hokaido: Má kulatý tvar a světle oranžovou slupku. Je oblíbená díky své jemné chuti a snadné přípravě, protože není nutné ji loupat.
- Máslová dýně: Je hruškovitého tvaru se světle oranžovou slupkou. Má sladkou chuť a je vhodná k přípravě polévek či omáček.
- Muškátová dýně: Je charakteristická svou vrásčitou zeleno-oranžovou slupkou, sladkou a aromatickou dužinou. Využívá se do dezertů, ale i na přípravu polévek.
- Špagetová dýně: Milovníci hubnutí, zejména pak low carb diety, ocení tento druh dýně, který se rozpadá na špagety. Slouží jako zajímavá alternativa těstovin.
Dýňová přesnídávka Ládi Hrušky
Ingredience:
- 1 kg dýně (ideálně máslová)
- 2 hrnky vody
- 1 hrnek třtinového cukru
- 1 pomeranč
- 1 citron
- 2 pudinky (vanilkový a citronový)
Postup:
- Nejprve dýni nastrouhejte a duste ji v rendlíku s vodou asi 15 minut.
- Jakmile máte dýni uvařenou, rozmixujte ji tyčovým mixérem.
- Přidejte dva sáčky pudinku, který předtím rozmícháte v trošce vody, aby se neudělaly hrudky.
- Přidejte šťávu z citronu a pomeranče.
- Přislaďte třtinovým cukrem a povařte asi dvě minuty, poté už můžete plnit do skleniček.
- Pokud chcete přesnídávky uchovat přes zimu například ve sklepě nebo ve spíži, musíte je nejdříve sterilovat. Toho docílíte tak, že naplněné sklenice s dýňovou směsí položíte na plech s vysokým okrajem, do kterého nalijete asi 3 cm vody. Plech se sklenicemi přesuňte do trouby.
- Rozehřejte troubu na teplotu 250 °C a nechte sterilovat asi 8 minut.
Zdroj: vlasta.cz, receptyhrusky.cz, ceskykutil.cz, liberecky.denik.cz, ireceptar.cz, prozeny.cz, facebook.com