Začněme trochou historie. Existují asi dva příběhy, jak vlastně před lety vznikla první pasta alla carbonara. Prvním příběhem, který se traduje, je, že vznikly během 2. světové války, kdy Američané poskytli obyvatelům regionu Lazio vejce a slaninu a ti z nich vykouzlili syté a kalorické těstoviny. Mnoho historiků ale tuto verzi považuje za velmi nepravděpodobnou, protože tyto ingredience se v lazijské kuchyni vyskytovaly už dlouho před válkou.

Mnohem pravděpodobnější tak je, že „carbonara“ pochází ze slova „carbonaro“, kterým se v minulosti označovali uhlíři, kteří pracovali v lesích poblíž Říma. Podle této teorie právě uhlíři jako první začali tento pokrm připravovat, a to z ingrediencí, které měli k dispozici – vajec, guanciale (nasolený a usušený vepřový lalok) a sýra pecorino.

Zdroj: Youtube

Smetaně vstup zakázán

Špagety Carbonara mají jednoduchou recepturu a v tom je vlastně celé jejich kouzlo. Stačí mít po ruce vejce, guanciale, pecorino a pepř. Tajemství je v tom, obstarat si co nejkvalitnější jednotlivé suroviny. Vejce vybírejte z domácího chovu, guanciale ideálně italského původu, co nejkvalitnější ovčí sýr pecorino, pastu (těstoviny) s hrubým povrchem, aby na nich lépe držela omáčka, a čerstvě namletý pepř. 

Postup krok za krokem (2 porce)

  1. Dejte si vařit vodu na těstoviny. Říká se, že voda na těstoviny by měla být slaná jako ta v moři. 
  2. Nakrájejte poctivý kus guanciale na větší kostky a dejte ho na pánev s rozehřátým olivovým olejem.
  3. Do misky vložte pět žloutků, přidejte hodně čerstvého pepře a sypte nastrouhané pecorino do té doby, dokud nebudete mít hustou směs, která skoro nepůjde míchat.
  4. Pokud už se vaří voda na těstoviny, vložte do ní asi polovinu sáčku špaget, nikdy je nelámejte, dejte jim čas a postupně je celé ponořte do vody, snižte plamen a nechte vařit, dokud nebudou „al dente“.
  5. Jakmile budou špagety hotové, přendejte z pánve guanciale na ubrousek a lžící přilijte vypražený olej ke směsi vajec, pecorina a pepře. Vše promíchejte.
  6. Pánev přendejte z horké ploténky na vedlejší a vložte do ní špagety a trochu škrobové vody, ve které se vařily. Chvíli míchejte a nechte vše spojit.
  7. Sundejte pánev se špagetami z plotny a po minutě do ní přidejte vaječnou směs.
  8. Abyste dosáhli správné krémové konzistence, postupně přilévejte vodu ze špaget a stále míchejte, dokud nebude omáčka krémová.
  9. Obě porce špaget rozdělejte na talíř, posypte vypraženým guanciale, čerstvým pepřem a nakonec bohatě zastrouhejte pecorinem.

Na co si dávat největší pozor

  • Vaječná směs a špagety nesmějí přijít přímo na horkou pánev, je klíčové, aby asi minutu byla mimo horkou ploténku. Pokud budete spěchat, vejce se vám srazí a nedosáhnete krémové omáčky.
  • Vodu ze špaget přilévejte do pánve při tvoření omáčky postupně, raději méně než více. Přidat můžete vždy. Pokud to přeženete, už to nezachráníte.
  • V některých částech Itálie přidávají do vaječné směsi kromě pecorina u nás známější parmazán. Pokud ho máte rádi, určitě ho můžete využít. 

Zdroj: Vlasta.cz, OchutnejItalii, JamieOliver

Související články