Dodnes se mnoho historiků pře o to, jak vlastně název oblíbené polévky vznikl. Jedna z teorií praví, že jde o zkomolené jméno jihočeské lidové kuchařky Adelahdy Kuhové, původem Němky.
Její jméno se prý podle šumavského zvyku vyslovovalo „Kuh Adelajde“. Právě z toho lze odvodit po vypuštění některých slabik slovo kulajda.
Další možností pak je, že název polévky vznikl z náročného slova zakulat, tedy zahustit (jíškou či moukou), a tak vyjádřit, že se jedná o velmi hustou polévku, či zakuklit, což má pak nejspíš německý původ, konkrétně ve slově „quielen“, tedy kvedlat.
VIDEO: Zkuste i jednoduchou kulajdu od Jirky Babici.
Jednotný recept neexistuje
Univerzální recept, podle kterého by se měla kulajda připravovat, neexistuje. Vyskytuje se mnoho variant, které se liší především různým druhem použitého koření či jiných přísad. Kulajda se dokonce někdy podává i jako hlavní chod.
Základními ingrediencemi jsou ale brambory, smetana, vejce, mléko a samozřejmě čerstvý kopr. Zpravidla se pak do polévky přidává ocet či zakysaná smetana. Součástí receptů na kulajdu jsou také čerstvé či sušené houby, ačkoli je pravdou, že v historických záznamech často chybí.
Recept na kulajdu podle Zdeňka Pohlreicha
Ingredience:
- 1 litr kuřecího vývaru
- 200 g čerstvých či sušených hub
- 250 ml smetany ke šlehání
- 3 brambory
- 3 lžíce hladké mouky
- 3 lžíce másla
- 2 lžíce octa
- 1 vejce
- svazek kopru
Postup:
- Nejprve si připravte jíšku. V malém rendlíku rozehřejte máslo, přidejte do něj hladkou mouku a restujte.
- Přidejte vývar a na kostičky nakrájené brambory. Dochuťte solí a pepřem, rozmíchejte dohladka.
- Čerstvé houby očistěte a orestujte na másle dozlatova. Jakmile jsou hotové, přidejte je do polévky, kterou vařte dokud nebudou brambory i houby měkké.
- Do polévky přidejte smetanu, ocet a případně doslaďte cukrem. Polévku odstavte z plamene a přidejte do ní nasekaný čerstvý kopr.
- Nyní je na čase připravit si ztracené vejce. V menším hrnci přiveďte vodu k varu, jakmile se začne vařit, vlijte do ní ocet. Podle počtu porcí si jednotlivá vajíčka připravte do mističek. Vodu v rendlíku rychle zamíchejte, aby vám vznikl vír. Doprostřed víru vlijte vejce.
- Pokud děláte více ztracených vajec, dávejte je do vody po jednom. Každému vejci stačí asi 2-3 minuty varu, klíčové je, aby byl bílek pevný, ale žloutek stále tekutý.
- Polévku servírujte se ztraceným vejcem a ozdobte ji čerstvým koprem.
Zdroj: vlasta.cz, toprecepty.cz, ireceptar.cz, dumazahrada.cz, fresh.iprima.cz