Žebříček se neustále aktualizuje, ale úvodní pětice se za poslední týdny nemění. Co na tyto pokrmy říkáte? Zase tak špatně nevypadají, ne? A souhlasíte s tím, které české jídlo to (ne)právem schytalo?

5. Yerushalmi Kugel (Izrael)

Yerushalmi kugel je slaný nákyp připravovaný z tenkých vařených nudlí, které jsou obaleny v karamelizovaném cukru. Po smíchání s vejci, olivovým olejem, pepřem a solí se tato směs umístí do pánve a peče se do ztuhnutí. Tento pokrm se poprvé objevil v 18. století, kdy evropští Židé přinesli kulinářské tradice přípravy podobných pečených nákypů.

Jak název napovídá, pokrm pochází z Jeruzaléma (Yerushaláyim), kde je dodnes oblíbený a dostupný v pekárnách a na trzích. Je také základním jídlem podávaným na šabat a jiné židovské svátky. Yerushalmi kugel může být pečený v kulatých nebo obdélníkových formách.

4. Chlebová polévka (Česko)

Tato jednoduchá chlebová polévka je tradiční český pokrm připravovaný z kombinace starého chleba, vody, cibule a různých koření. Jemnější verze jsou občas zahušťovány vejci a mohou obsahovat chutné vývary nebo různé kořenové zeleniny.

S charakteristickou rustikální chutí a hustou konzistencí je chlebová polévka běžným domácím jídlem, které se tradičně podává samotné nebo s křupavými krutony.

3. Bocadillo de sardinas (Španělsko)

Bocadillo de sardinas je skromný španělský sendvič s chutnou náplní z konzervovaných sardinek. Sendvič se obvykle připravuje s bagetou španělského stylu (barra de pan), ale mohou být použity i jiné druhy chleba, jako je ciabatta nebo celozrnný chléb.

Po podélném rozříznutí je chléb obložen sardinkami, které mohou být konzervovány v oleji, rajčatové omáčce nebo octě, což sendviči dodává další chuť. Náplň může být obohacena různými dalšími ingrediencemi, jako jsou papriky, rajčata, koriandr, salát, cibule, avokádo, olivy, vařená vejce, majonéza, hořčice, jogurtová omáčka, houby, restovaná zelenina a olivový olej.

2. Hákarl (Island)

Hákarl je islandská národní delikatesa připravovaná z nakládaného žraločího masa, zejména z grónského žraloka a dalších druhů žraloků. Maso se nejprve fermentuje až tři měsíce a poté se nechává sušit další čtyři až pět měsíců.

Existují dvě varianty tohoto pokrmu: žvýkací, načervenalý glerhákarl a jemný, bílý skyrhákarl. Vysoký obsah amoniaku často způsobuje, že se lidé při konzumaci dusí.

Nakládané žraločí maso se obvykle nakrájí na kostky a podává se na párátkách s doprovodným panákem místní pálenky známé jako brennivín.

1. Blodpalt (Finsko)

Blodpalt, tradičně spojovaný se severními částmi Švédska a finskou Laponií, jsou výživné, tmavě hnědé knedlíky připravované z žitné nebo ječné mouky a zvířecí krve. Ačkoli se tradičně připravovaly z krve sobů, dnes se v různých regionech používá krev různých zvířat, různé koření a občas i bramborová kaše.

Někdy jsou plněné směsí restované cibule a nakrájené slaniny a obvykle se vaří v chutných masových vývarech. Knedlíky blodpalt se často podávají jako příloha spolu s restovanou slaninou nebo vepřovým masem, máslem a brusinkovou marmeládou.

Na 45. místě se bohužel ještě umístila česká rybí polévka a na 55. místě houbový kuba. Slováci v TOP 100 nejhorších jídlech svého zástupce nemají. Gratulujeme a závidíme!

Související články

Zdroje: vlasta.cz, TasteAtlas.com, en.wikipedia.org