V našem dětství to byla houska a jablko od maminky. Občas jsme si navzájem záviděli, když někdo z batohu vytáhl nějakou sladkou tyčinku nebo limonádu. V dnešní době takové pochutiny mají děti běžně. Sladké nápoje, hotové zakoupené toasty, sušenky nebo bageta z trafiky. Přitom právě toto období je zásadní pro vytvoření zdravých návyků ve stravování. Právě tady a teď svoje dítě předurčujete k tomu, být obézní a nemocné, nebo zdravé a plné energie.

Zdroj: Youtube

Generace housky a sýra

Pod pojmem svačina vidělo několik generací jen kus chleba se sýrem. S příchodem západního vlivu jako bychom se všichni úplně zbláznili. Co jsme neměli my, dopřáváme našim dětem. Ano, sušenky jsou samozřejmě u dětí oblíbené, ale nikdo z nás nechce vědět, co dělají s jejich tělíčky. Necháváme děti do sebe cpát krom všudypřítomných cukrů doslova chemické koktejly ovlivňující jejich neurologickou soustavu.

Buďte hraví jako děti

To nejlepší je většinou nejjednodušší. Minimální úprava potravin a ideálně vše čerstvé s minimem dochucovadel. Můžete se poránu vrhnout na přípravu zeleniny a ovoce. Všichni jíme očima, proto je potřeba udělat to dětem hlavně hezké. Na trhu jsou dostupná různá vykrajovátka a strouhátka. Kupte děťátku kvalitní pevnou krabičku s rozdělenými přihrádkami. Do jedné můžete naskládat kuličky hroznů, do druhé vykrájet hvězdičky z jablíčka, do třetí nasypte kešu nebo jiné oříšky a do další můžete vyrobit třeba mrkvové špagety.

Na žízeň je voda

Nejlepší na žízeň je čistá voda. Pokud naučíte svou ratolest odmalinka pít vodu, uděláte pro ni to nejzásadnější. Tělo potřebuje tekutiny a voda je mu nejpřirozenější. Druhou alternativou jsou bylinné a ovocné neslazené čaje. Pokud si nemůžete pomoci a připadá vám to příliš fádní, můžete občas do lahvičky připravit naředěný ovocný mošt nebo přírodní zeleninovou šťávu. Nikdy nepodporujte děti v pití přeslazených sycených nápojů.

Rychlé a výživné

I výživnější zdravá svačina jde připravit rychle. Na hlad je vynikající obložený žitný chléb. Žito je totiž nejlepší varianta pečiva, a to díky svým výživovým hodnotám. Také perfektně dlouhodobě zasytí. Vždy je dobré přidat bílkovinu. Žervé, vejce, kvalitní šunku nebo sýr. Pro tělo i oko zakomponujte listy salátu a rajčátka. Skvělou variantou jsou i studené saláty z žitných, čočkových nebo cizrnových těstovin.

Přidat můžete kousky kvalitního kuřecího nebo krůtího masa. Zeleninu smíchejte s olivovým olejem a dochuťte bylinkami.

Zdroj: vlasta.cz pinterest.com margit.cz

Související články