Bez zlatavé křupavé husy si jedenáctý listopad snad už ani nedokážeme představit. Ke svátku svatého Martina se ovšem neváže jen vydatné posvícení, je také spojován s první sněhovou nadílkou - proto také rčení, že Martin přijede na bílém koni.

Husa se ovšem nepeče jen tak, nebo snad z důvodu, že je také bílá. Spojení opeřenců se svátkem je zakořeněno hned ve dvou legendách. Ta první praví, že husy při bohoslužbě na svatého Martina tak rušily, že nyní za svou neomalenost každý rok pykají na pekáči. Podle druhé se pak svatý Martin před zvolením biskupem ukrýval v husníku, jenže husy ho kejháním prozradily, a tak byl, i přes svou nevoli, jmenován.

Tak či tak se husa stala symbolem a my si každoročně můžeme vychutnat tradiční českou kuchyni v podobě pečeného stehna, bramborových špalíčků, červeného zelí se šťávou a smaženou cibulkou.

Zdroj: Youtube

Že se vám už teď sbíhají sliny? Připravte si tradiční pečínku doma! Vyzkoušejte recept podle Filipa Sajlera, s nímž docílíte křupavé kůrky i křehkého masa uvnitř.

Na pečenou husu s moravským zelím budete potřebovat:

1 husa

2 cibule

4 stroužky česneku

1 snítka tymiánu

1 větší sklenice červeného zelí

2 lžíce třtinového cukru

1 jablko

2 lžíce kmínu

3 lžíce hladké mouky

1 lžíce sádla

ocet

voda

sůl

Jak na to:

1. S přípravou husy začněte den před samotným pečením. Vyndejte ji z lednice, důkladně očistěte od zbylého peří, případně odstraňte sáček s vnitřnostmi. Připravte si pekáček, do kterého husu následně uložíte. Husu pořádně osolte a okmínujte, a to jak zvenku, tak i zevnitř. Se solí ani kmínem rozhodně nemusíte šetřit. Takto připravenou husu vraťte zpět do lednice a nechte ji tam přes noc odpočívat.

2. Druhý den vyndejte husu z lednice přibližně 3 hodiny před samotným pečením. Mezitím si oloupejte cibuli a česnek a opláchněte snítku tymiánu. Před pečením vložte do vnitřku husy cibuli, stroužky česneku i tymián. Husu zakryjte poklopem a nechte ji péct při teplotě 90 stupňů přibližně 8–10 hodin. Během této doby nemusíte husu ani podlévat, ani propichovat nebo otáčet.

3. Hodinu před vyjmutím z trouby sundejte poklop, zvyšte teplotu na 170 stupňů, husu přelijte výpekem a nechte ji ještě přibližně hodinu péct, dokud nebude mít krásně křupavou a zlatavou kůrku.

4. Na moravské zelí si nejprve rozehřejte kastrůlek s trochou sádla. Nakrájejte cibuli na kostičky a nastrouhejte jablko najemno. Cibuli přidejte do kastrůlku a nechte ji zpěnit. Poté přidejte nastrouhané jablko a cukr a vše nechte zkaramelizovat. Na závěr přidejte zelí, okmínujte ho, osolte a podlijte vodou. Za občasného míchání ho duste přibližně 25 minut. Hotové zelí dochuťte octem a cukrem a zahustěte jíškou ze sádla a hladké mouky.

Zdroj: vlasta.cz radimejak.cz/svatek-svaty-martin/ Dáme jídlo

Související články