Na řízky nebo rohlík s paštikou raději rovnou zapomeňte. Po podobných pochoutkách vám bude akorát těžko a jen stěží se vám bude chtít pokračovat ve výletu, či dokonce sportovat. Zvolená svačina by měla být dobře stravitelná a měla by obsahovat optimální poměr všech živin s převahou sacharidů, protože právě cukry jsou nejrychlejším zdrojem energie. Na druhou stranu ne vždy je nutné dělat z toho zbytečnou vědu. Hlavní je, aby vám chutnalo a na svačinku jste se těšili. Co si tedy sbalit?

1. Čerstvé a sušené ovoce

Jednoduchou a zdravou svačinou do přírody je pochopitelně ovoce. Není nic jednoduššího než do batohu hodit jablko, hrušku nebo banán a vyrazit. Jenže co když se nám ovoce cestou pomačká a nedejbože vyteče do ruksaku? Alternativou jsou proto sušené plody. Jsou malé, skladné, odolné a neskutečně chutné. Zobat je navíc můžete i za chůze. Jen pozor na množství! Sušené ovoce obsahuje oproti tomu čerstvému větší množství kalorií a cukru.

2. Ořechy a semínka

Ideální volbou na treking jsou také nejrůznější semena a oříškové směsi. Mandle, kešu, para ořechy, dýňová či slunečnicová semínka – jen si vybrat. Nezaberou moc místa, dají se snadno přenášet, navíc se neroztečou ani nerozmačkají. Velkým benefitem je především jejich vysoký obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálních látek a zdravých tuků, které jsou nepostradatelné při opravdu dlouhém náročném treku. I tady ale pozor na zkonzumované množství, zejména při kratších výletech. Ořechy jsou zdrojem spíše pomalé energie ve formě tuků a mají vysokou kalorickou hodnotu.

Věděli jste, že některé druhy oříšků povzbuzují i náš mozek? Například vlašské ořechy se v lidovém léčitelství používají k povzbuzení psychiky. Konzumace pistáciových oříšků pro změnu údajně přispívá ke zlepšení nálady a podpoře intelektu.

3. Tvrdé sýry

Možná by to člověka v první chvíli nenapadlo, ale je to tak. I tvrdé sýry jako například parmazán nebo čedar jsou ideálním výletnickým snackem. Nejenže obsahují minimum vody, což prodlužuje jejich trvanlivost a brání šíření bakterií, ale především zasytí. Vychutnat si je můžete buď samotné, anebo v kombinaci se sušeným ovocem a ořechy, případně je lze přidat do jednoduchých pokrmů, které v batůžku v krabičce nezaberou moc místa. Tak či tak jsou sýry skvělým zdrojem tuků a bílkovin, který při túře potěší vaše chuťové buňky.

4. Tyčinky a čokolády

Vynikající jsou různé energy a müsli tyčinky, které najdete snad v každé prodejně s potravinami a se zdravou výživou. Vhodná je ale třeba i čokoláda. Samozřejmě ne ledajaká. V chladných dnech si můžete dovolit přibalit čokoládu padesátiprocentní, se stoupající teplotou na teploměru by ale měla stoupat i procenta kakaa v tabulce. Ve vedrech proto doporučujeme sáhnout po minimálně sedmdesátiprocentních kouscích, aby se čokoláda tolik neroztékala a vy ji pak neměli úplně všude.

5. Banánový chléb

Perfektní službu prokáže i sladký dezert „banana bread“ upečený ze zdravé celozrnné, pohankové nebo mandlové mouky, jako je například banánový muffin či chléb. Nejenže zažene hlad a uspokojí chutě, ale především dodá potřebnou energii. Prostě ho nakrájíte, naskládáte do krabičky a vyrazíte. Nevíte, jak na něj? Připravili jsme pro vás jednoduchý recept bez přidaného cukru.

Banánový chléb z mandlové mouky

Ingredience:

4–5 středně velkých banánů
4 vejce v bio kvalitě
2 lžíce kokosového oleje
5 lžic mandlového či jiného ořechového másla
3–4 lžíce kokosové či mandlové mouky
1 lžíce prášku do pečiva
špetka vanilky
vysokoprocentní čokoláda


Jak na to:

Banány zbavte slupky a nahrubo nastrouhejte do mísy. Poté přidejte celá vejce, kokosový olej a rozkvedlejte. Do takto připravené směsi vmíchejte oříškové máslo. Vznikne těsto řídké konzistence, které je potřeba lehce zahustit. K tomu použijte kokosovou či mandlovou mouku a přidejte lžíci prášku do pečiva. K dochucení můžete použít vanilku a přidat vysokoprocentní nasekanou čokoládu. Takto připravenou směs dejte do formy na banánový chléb a pečte 30–45 minut při teplotě 160–180 °C. Místo formy na chléb můžete použít i formičky na muffiny, kde však bude doba pečení kratší.

Zdroj: Synergy Communications