Začíná nová sezona, máte vytyčené mety, kterých chcete dosáhnout? 

Myslím, že jsem se připravila na to, abych nedělala v zahraničí ostudu. Chci tento rok zkusit Belgii, Rakousko a případně další země, podle toho, jaké budu mít výsledky. Také bude záležet na tom, jak budu zvládat školu. Studuji  na státním  ekonomickém lyceu. A zrovna se hodně peru s matematikou. Takže mým hlavním cílem je skloubit studium se sportem, dobře jezdit, mít výborné výsledky a hlavně žádná zranění. 

S jakým koněm budete závodit letos?  

Půjdu do toho se dvěma klisnami. Věřím jim. Každá je jiná a hodně mě jezdecky utvářejí. Eldona Landaise je takový blázen, ale miláček. Cateleya je zase taková profesorka, prostě kliďas. Ale strašně citlivý kůň. Nemám koně za desítky milionů, ale snažím se to vše dohnat tréninky.

Čemu jste v zimě podřídila tréninkovou přípravu? A pociťujete nějakou změnu oproti loňsku?

S mojí trenérkou Romanou Hájkovou jsem hodně pilovala drezúru. To byla moje slabina. Také jsem začala trošku cvičit, zatím tedy méně, než bych sama chtěla. Táta chce, abych byla všestranná, takže jsem i lyžovala a celkově si vylepšovala fyzickou kondici. Jsem abstinent, což by v mém věku měla být samozřejmost, a nekouřím. Takže fyzicky se cítím skvěle a mám takovou bojovou náladu, neumím ten pocit přesně popsat, ale jisté je, že do toho půjdu naplno. 

Na co se nejvíc těšíte? 

Na atmosféru závodiště. Na tátu, jak bude nervózní, hrozně se tomu vždycky musím smát. Také se těším na kamarádky, které jsem dlouho neviděla. A určitě na takový ten vnitřní stres před závodem, který mě motivuje jít do toho naplno.

Parkur je považován za jeden z nejelegantnějších sportů. Cítíte to také tak?

Takhle jsem to necítila, ale je pravda, že je hrozně znát, když má jezdec pohybový talent. Je to pak takové krásné, plynulé, nevím, jak lépe to vyjádřit. Vznešené, ano, to je ono. Elegantní to je také.

Co vám tenhle sport vlastně dává? Kromě výjimečného kontaktu s tak ušlechtilým zvířetem, jako je kůň?

Úplně všechno. Jsem na koni svobodná, cítím se skvěle. Je to moje životní cesta a náplň. Nepotřebuji drahé kabelky a hodinky, jako některé moje spolužačky. Potřebuji vítr ve vlasech a pořádný skok. 

A co naopak bere? 

Nevím o ničem, o co bych přišla. Je to moje volba. Někdy bych šla večer do kina, ale jak jsem ve stáji, zapomenu na čas. Takže to nevnímám tak, že mi parkur něco bere. Diskotéky, mejdany a jiné věci jsou pro mě tabu. Ráno musím být připravena u koní. A ten pocit, hlavně v létě, když vychází slunce, a cítíte tu zvláštní vůni stáje, za to všechno  stojí.

Každá holčička by někdy ráda začala jezdit na koni. Co byste jí před takovým rozhodnutím doporučila? 

Ať jezdí. Buď jí to bude bavit a bude se dále posunovat od poníků na větší koně a větší výšky, nebo zůstane jezdit jako rekreační jezdec. I to za to stojí. Rozhodně lepší než mačkat klávesnici a hrát zavřená nějaké hry. Pozná spoustu báječných lidí. Náš svět je sice hodně těžký, někdy i nebezpečný, ale je krásný.

Anna Marie Dudová

  • Anna Marie Dudová (16) si na koně poprvé sedla v šesti letech
  • Jezdectví se začala naplno věnovat v devíti letech
  • Po celou dobu své jezdecké kariéry sídlí ve Stáji Urban v Bojanovicích, kde pod taktovkou Hany Kopečné a Karla Urbana získávala své první jezdecké zkušenosti
  • Na mistrovství České republiky 2021 v kategorii dětí obsadila 5. místo s klisnou Eldona Landaise
  • V sedle ponyho Double Trouble sbírá úspěchy v soutěžích pro velké koně
  • Studuje státní ekonomické lyceum

Zdroj: Vlasta.cz, Jezdci.cz CNN Prima NEWS