Dlouhá, nohatá a věčně zamilovaná – taková prý před lety bývala charismatická Eliška Balzerová, jíž přátelé od studií přezdívají Elsa. Eliška prý znělo moc zdrobněle. Také psala básně. A s kamarády, kteří jí zůstali dodnes, v oblíbené vinárně do rána diskutovala o všem možném. Se spolužáky herečka tvořila poměrně veselou partu. Na loňské absolventské setkání po padesáti letech však z dvanácti lidí dorazilo pouze pět. „Někteří spolužáci emigrovali, tři už zemřeli a ostatní na to setkání nejspíš zapomněli. Ani v těch pěti jsme si ale nemohli vzpomenout, kdo chodil do áčka a kdo do béčka. Nikdo nechtěl být béčko! A tak jsme si raději otevřeli další šampaňské,“ směje se při té vzpomínce.

Stát před publikem je pro Elišku Balzerovou absolutní štěstí a radost. Trému už po dlouhých letech v oboru ani nevnímá. „Lehké rozechvění cítím jen při prvním kroku z portálu na jeviště. Jinak jde spíš než o trému o jakousi zodpovědnost, abych splnila očekávání diváků a nezklamala je,“ říká.

Přibližně stejnou dobu, jako se věnuje herectví, je Eliška Balzerová vdaná za svého muže Jana. Za dva roky tak dvojice oslaví už zlatou svatbu. „Prý se při ní vyměňují nové prsteny. Musím to manželovi nenápadně sdělit,“ těší se herečka, která má se svým mužem dvě, dnes již dospělé, děti – Adélu a Honzu. S nimi manželé žijí pod jednou střechou. Každá rodina ovšem bydlí v jiném patře, tudíž se můžou, ale nemusí vídat. „Jsme spolu ale rádi a vzájemně si pomáháme,“ upřesnila Balzerová s tím, že společné bydlení bylo výhodné především v době izolací a karantén.

ELIŠKA BALZEROVÁ (73)

  • Rodačka ze Vsetína vystudovala konzervatoř a poté JAMU v Brně.
  • Prošla Jihočeským divadlem, pak byla dvacet let členkou Divadla na Vinohradech.
  • S Tomášem Töpferem v roce 1998 znovuotevřela Divadlo na Fidlovačce, kde působila i jako ředitelka.
  • Vidět ji můžeme v pražském divadle Studio DVA (inscenace Můj báječný rozvod, Holky jako květ).
  • Koncem ledna vstoupila do kin komedie Srdce na dlani, v níž má jednu z hlavních rolí.
  • Dále ji známe z filmů Ženy v pokušení, Tátova Volha, Teorie tygra, Láska je láska anebo S tebou mě baví svět.
  • Je držitelkou Českého lva, televizní ceny Elsa nebo Ceny F. Filipovského za dabing.

ZDROJ: časopis Vlasta