Jak jste se vyrovnávala s menopauzou?

Je to téma, o kterém se lidé moc nebaví. Ani o menstruaci se jen tak nebavíte na veřejnosti. Myslím si, že se o této etapě nemluví proto, že se žena přestane cítit být ženou, protože přestává být reproduktivní. To mě ani tolik nevylekalo, mě spíš začaly lekat věci, které menopauza přináší. Spoustu žen řeší tu psychickou stránku, to já jsem odsunula stranou, tam já jsem se cítila být ženou pořád. Asi protože jsem aktivní, že cvičím, že jsem mezi mladými. Nicméně ta změna, co se s naším tělem děje, tak ta mě trochu lekala. Je to změna, co se týče struktury vlasů, stavu pleti, pokožky, že přijde i nějaké to kilo navíc.

Zdroj: Youtube

Vy jste přibrala? A co se s tím dá dělat?

Přibrala jsem, protože hormon, který se podílí na tom, že menstruujeme, přestává být aktivní, přestává dělat svou funkci. Neznám přesné chemické složení, to bychom se museli zeptat třeba gynekoložky, ale estrogen je hormon, který se podílí na tom, abychom byly ženy reproduktivní. To je věc, kterou jsem chtěla otevřít. Chtěla jsem ženám říct, že se nic neděje. Když jsem to zvládla já a spousta jiných žen, je dobré to sdílet a ty věci si říkat. Když jsem si já procházela tímto období, byla jsem na to sama. Proto jsem si řekla, že když jsem hlásala, že by žena měla být aktivní v těhotenství, pak i po porodu, tak teď říkám pojďme být aktivní i v menopauze. Abychom si tento stav co nejdříve odbyly a začaly si užívat, že už to máte za sebou, že se nic neděje a bude dobře.

Dá se udržet postava snů i po menopauze?

Myslím si, že jo. Ano, žádné myslím si, dá! Ale musíme být na sebe tvrdé. Musí se opravdu změnit jídelníček, musíme začít víc trénovat, více vnímat to, že svaly pánevního dna se musí začít zpevňovat. Jestli jste do této doby nic nedělaly, tak teď začněte.

Autor: Lucie Šaléová

Související články