V Ostře sledovaných vlacích si zahrál výpravčího, v seriálu Byl jednou jeden dům trafikanta Soumara, ale pamatovat si ho můžeme i jako vysloužilého vojenského kuchaře Serváce z pohádky Tři veteráni nebo profesora Ječmena z Kleinovy pětidílné filmové série o básnících. Josef Somr za svoji téměř pětatřicetiletou kariéru účinkoval ve více než dvou stovkách filmů, pohádek a seriálů. Přitom stačilo málo a hercem vůbec být nemusel. Odmala ho totiž lákaly vlaky.

Vzor měl v otci, původní profesí truhlář, který si našel místo na dráze, postupně prošel všemi profesemi, až se nakonec stal výpravčím. Malého Josefa práce železničáře fascinovala a otci při všech úkonech asistoval. Seznámil se tak nejen s prací ve skladišti, depu či ve stanici, ale záhy dokázal sám přestavovat koleje nebo stavět návěstidlo. Do svých čtrnácti let byl přesvědčen, že půjde v tatínkových stopách.

Hercem se stal náhodou

Po příchodu na kyjovské gymnázium ovšem zjistil, že nemá nadání na technické předměty a jeho studijní výsledky jsou také rozpačité. Tím se jeho sen o tom, stát se železničářem, rázem rozplynul a Josef tak musel přemýšlet, co dál. Vzpomněl si, že i přes svoji nesmělou povahu hrával ochotnické divadlo, a tak si po maturitě podal přihlášku na brněnskou JAMU. Studium herectví ho ovšem chytlo a začal se vzdělávat i ve volném čase. Zajímala ho hudba a literatura.

Do prvního divadelního angažmá nastoupil v roce 1956 v Českém Těšíně, kde působil dva roky. Následně se na tři roky přesunul do brněnského Divadla bratří Mrštíků a další čtyři roky odehrál na jevišti divadla v Pardubicích. Jeho talent ovšem zaujal režiséra Jana Kačera a tak tehdy získal angažmá v právě vznikajícím Činoherním klubu.

Rok na to si Josefa vybral režisér Menzel do Ostře sledovaných vlaků a bylo vymalováno - ve své roli mimochodem hojně využil své nabyté zkušenosti a dovednosti z dětství, kdy na železnici pomáhal otci. Josefa Somra si diváci zamilovali a jeho hvězda začala stoupat. Svým nezaměnitelným hereckým umem se velmi rychle vyšplhal mezi českou hereckou elitu.

Postavy ztvárnil ve více než dvou stovkách snímků, z těch nejznámějších například Básníci, Hop! A je tu lidoop, Což takhle dát si špenát, Černí baroni, Vesničko má středisková, Zdivočelá země, Slavnosti sněženek, Páni kluci nebo třeba Léto s kovbojem. Jeho specialitou pak byli nejrůznější slaboši, intrikáni a hochštapleři, obecně nesympatické postavy, které dle režisérů dokázal ztvárnit jako nikdo. Další herecký kousek už ale bohužel nepředvede. Zemřel v neděli 16. října ve věku 88 let.

Nejvýraznější počiny Josefa Somra si připomeňte ve videu:

Zdroj: Youtube

Do nebe tak následoval hereckou kolegyni a dlouholetou kamarádku Valentinu Thielovou, která ve věku 89 let navždy odešla o pouhý den dříve. Oblíbená herečka, jejímž prvním počinem byla role stopařky Miriam Plecité ve snímku Florenc 13:30, vždy rozdávala radost a hýřila pozitivní náladou. Poslední rok pro ni ale nebyl jednoduchý. Trápila ji artróza ve všech kloubech, měla nemocné srdce, divertikulózu tlustého střeva a k tomu všemu začala trpět závratěmi.

Herectví nestudovala, chtěla být baletkou

Stačilo málo a ani Valentina, stejně jako Josef Somr, nemusela být herečkou. Odmalička se toužila stát baletkou. Kvůli zdravotním problémům se jí ale bohužel nestala. A tak se začala zajímat o divadlo, film a modeling. Pochopitelně také zbožňovala všechny tehdejší filmové hvězdy, které ji částečně inspirovaly k tomu, aby si jejího talentu někdo všiml. Netrvalo dlouho a opravdu se tak stalo! Na sjezdu československých spisovatelů, kde byla jako divák, si ji tehdy vyhlédl asistent režie Josef Mach a vzal si na ni kontakt. Její dráha tak odstartovala v roce 1957 filmem Florenc 13:30, což jí otevřelo dveře do opravdového hereckého světa a stala se oblíbenou a vyhledávanou herečkou diváků i režisérů. A to i přesto, že herectví nikdy nestudovala.

Spolupráce s Josefem Somrem

Mezi její nejvýraznější počiny patří role profesorky Boženky z legendární komedie Sněženky a machři. Valentina Thielová se však mohla chlubit celou řadou filmových rolí. Po boku Jiřího Sováka, Radoslava Brzobohatého, Květy Fialové či Daniely Kolářové si zahrála například v kriminálce Na kolejích čeká vrah, s Alenou Vránovou, Sagvanem Tofim a Lukášem Vaculíkem pak účinkovala v Kamarádovi do deště. Společně s Helenou Růžičkovou také Trhala fialky dynamitem a s Josefem Somrem zažívala Léto s kovbojem. Zahrála si však i v mnohých českých seriálech, jako jsou Chobotnice z II. patra, Bylo nás pět, Panoptikum Města pražského, Rodinná pouta, Stopy života nebo Ordinace v růžové zahradě.

Na Valentinu Thielovou jako učitelku Boženku ze Sněženek a machrů zavzpomínejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz profimedia.cz

Související články