V novém seriálu Táta v nesnázích hrajete plavčici. Měla jste na tu roli nějaký speciální výcvik?
To ne. Ale v jeden moment tam učím děti plavat, takové to plavání rodičů s dětmi, s miminky, takže jsem se dívala na různé kurzy, abych věděla, co tam dělat a říkat. A stejně se mi pak během natáčení stalo, že jsem říkala „nahoru a dolů“ a k tomu dělala úplně opačná gesta. Uvědomila jsem si to, až když jsem zpětně koukala na kameru. Myslím, že by mi to nešlo.
Vy jste chodila se svými dětmi na taková plavání?
Jenom s jedním a bylo to úplně skvělé. Strašně se mi to líbilo. I Amálce, ta z toho byla celá blažená. Pamatuji si, jak tam spokojeně ležela na vodě, když jí bylo sedm měsíců, a byla uvolněná a rozesmátá. Krásné to bylo.
Cítila jste se někdy jako rodič v nesnázích?
Včera, dneska ráno, neustále.
Máte čtyři děti. Dokážou vás ještě něčím překvapit?
Ano, když se vrátím k tomu včera, dnes, pořád mě překvapují. Jak pozitivně, tak i negativně.
A jaké byly přípravy na nový školní rok?
Velmi chaotické, protože mám hodně práce. Já nemohla, manžel nemohl, oba jsme natáčeli, tak to prostě nějak začalo. Myslím, že tak kolem 11. září to teprve začneme řešit. Ale nějaké kroužky už mám domluvené, za což jsem ráda.
Vaše děti chodí či chodily do waldorfské školy. Čím se podle vás liší a v čem je lepší než klasická základní škola?
Nerada bych říkala, že je v něčem lepší. Každá je jiná. Johan teď dokonce chodí do Demokratické školy v Dobřichovicích, tam je to ještě větší svoboda. Ale pro mě ten waldorfský systém byl skvělý, i pro mé děti. Podle mě je nechal vyrůst v samostatně přemýšlející a zakořeněné osobnosti. To, jestli mají znalosti kvanta informací, to si můžou, když se zaměří na určitý obor, dohnat kdykoliv. Na druhou stranu bych byla nerada, aby měl někdo pocit, že se na této a jiných alternativních školách nic nedělá. Dělá! Jen ten přístup a komunikace učitelů jsou jiné. Dneska je spousta cest, jak dát dětem vzdělání. Všechny děti, třeba z Amálčiny, Sofčiny a Maxovy třídy, šly na střední školy, žádné učňáky, mají vysoké školy.
Vím, že spousty rodičů už volí cestu alternativního školství, ale není to finančně náročné?
Zrovna waldorfské školy jsou u nás zadarmo. V Praze jsou dvě, ty spadají normálně pod ministerstvo školství, nejsou to soukromé školy. Montessori placené jsou, to ano. Máte pravdu, bývá to finančně náročné.
Autor: Lucie Šaléová