Za svůj úspěch na mezinárodním poli kulturistiky Hanka nejvíce vděčí svému trenérovi a dnes velmi dobrému kamarádovi Martinovi. Její nápad, že by si chtěla ke čtyřicátým narozeninám splnit sen a vystoupit v profesionální soutěži na pódium jako bikini fitness, se mu ale zpočátku vůbec nezamlouval. „Nejprve jsem ji odmítl, protože jsem nevěřil, že z pohodlí modelingu vydrží tempo, tvrdou práci a neskutečné odříkání, kterým by si musela projít. A taky protože se mi to moc nelíbí,“ přiznal Svoboda pro Vlasta.cz.

Na chvíle, kdy se jí trenér soutěž snažil rozmluvit, si moc dobře vzpomíná i sama Mašlíková. „Mé přípravě na soutěž se bránil. Nakonec mě v tom ale nenechal. Trénoval mě denně od pondělí do pátku, byl tady pro mě každý den jako kouč a opora, vymýšlel zajímavé tréninky. Za půl roku dokázal s mým tělem doslova zázraky a vyhecoval mě k výkonům, o kterých se mi ani nesnilo,“ raduje se Mašlíková, která nakonec svou pílí a odhodláním vytřela zrak nejen skeptickému trenérovi, ale i všem nevěřícím Tomášům ze svého okolí.

„Do puntíku dodržela nastavený plán, čímž ukázala mně i všem okolo, že je neskutečně odhodlaná, tvrdá a má neuvěřitelně velké srdce a pevnou vůli,“ pochválil svoji svěřenkyni Martin. „Byli jsme spolu na spoustě společenských akcí, kde byly hory jídla a pití. My se cpali a ona jen koukala, sem tam si přičichla. Musela mít šílenou chuť, a přesto si nedala nic,“ prozradil na Hanku její trenér, který je na ni právem hrdý. Bývalá modelka si totiž ze své první soutěže v bikini fitness v životě o minulém víkendu odnesla hned zlatou a bronzovou medaili.

Možná vás cvičení také láká, ale nevíte, jak na to. Vyzpovídali jsme proto trenéra Martina Svobodu, který vám přináší pár obecných rad a tipů, jak se nezaleknout, vytrvat, spalovat více kalorií a dotáhnout svůj plán až k vysněnému cíli, ať už je jakýkoliv. Silový trénink má navíc benefity, o kterých se vám ani nezdálo. Tak jen do toho!

1) Jaké chyby dělají lidé při cvičení nejčastěji? Na co si dát pozor?

Když opomenu biomechaniku lidského pohybu, což znamená pohyb samotný (téměř všichni lidi bez znalosti anatomie cvičí bohužel špatně, proto je lepší cvičit pod dohledem trenéra), jsou to věci typu příliš vysoké váhy, přeceňování svých sil anebo málo regenerace. Začínat by se mělo pomalu a pozvolna, aby mělo tělo šanci si na zátěž zvyknout. V opačném případě dochází zbytečně ke zranění.

2) Kolikrát týdně se doporučuje cvičit, aby to mělo efekt?

Je nutné říct, že každý je jiný, každý potřebuje něco jiného a cvičí jinak intenzivně a dlouho. Obecně by se ale dalo říct, že pravidelné cvičení třikrát týdně by mělo být vidět po nějakém čase.

3) Je lepší cvičit ráno nebo večer?

Z mého pohledu je efektivnější cvičit ráno, kdy má člověk energii a dokáže poté trénink využít během celého dne. Samozřejmě pouze za předpokladu, že má normální režim, tzn. večer spát, ráno vstávat, jít cvičit, do práce atd.

4) Dá se cvičením zhubnout určitá partie?

Je dokázané, že lokální vypalování jednotlivých partií možné není. Platí pravidlo: Kde první nabírám, poslední shazuju – bohužel.

5) Měly by mít ženy strach ze zvedání těžkých vah, že jim narostou moc velké svaly?

Rozhodně ne. Svaly nerostou tak rychle, aby člověk nestihl včas zareagovat a změnit tréninkový plán v případě, že svalová hmota začne přibývat tak, že už se to ženám nelíbí. Něžné pohlaví navíc pro obří svaly postrádá fyziologické předpoklady. Ostatně kdyby to bylo tak jednoduché, chodili by po světě samí svalovci. Vždyť i kulturisté se musejí sakra snažit, aby vycvičili tu kterou partii do požadovaných rozměrů.

Posilování ale není jen prostředkem pro budování svalů, je především efektivním pomocníkem pro spalování kalorií. Silový trénink totiž nutí tělo spalovat tuk nejen v průběhu tréninku, ale i několik hodin, či dokonce dní po něm, kdy má tělo zvýšenou spotřebu kyslíku. K tomu musí zvýšit rychlost metabolismu, a tak spotřebuje více kalorií než za normálních okolností. Znám spousty holek, které zvedají velké váhy a díky extrémnímu energetickému výdeji jsou stále hubené a vyrýsované.

6) Jak najít aktivitu, která člověka baví, a vydržet u ní?

Zkoušet, zkoušet, zkoušet. Jen tak má člověk možnost pocítit, co je mu sympatické. A nejlepší způsob, jak u dané aktivity zůstat? Vytvořit si z ní rutinu a nebát se dávat si i nějaké malé cíle. I ty nás mohou posunout dál.

7) Jaký podíl má na vzhled strava a jaký pohyb?

Myslím si, že to jde ruku v ruce. Pokud chce být člověk zdravý a fit, důležité jsou oba aspekty. Samozřejmě ale záleží, jakého cíle chceme dosáhnout a jak rychle. Základem je vyváženost.

ZDROJ: https://vlasta.cz