Míšo, jste kaskadérka, která dublovala například v Modrém kódu. Můžete nám prozradit, jakou herečku jste zaskakovala?

Už je to docela dlouhá doba a já si jména moc nepamatuju, ale vím, jaké akce to byly. Jedna z nich byla, když herečka ukradla peníze své mamince, utíkala s nimi ze schodů a spadla. To, co padalo, to jsem byla já. Po té se tam manželé přeli o zbraň a manžel manželku omylem zastřelil, tak to, co bylo zastřelené, to jsem byla zase já. Pak jsem ještě dublovala starou paní, které unesli vnučku. Ona je chtěla zastavit a oni ji omylem nabrali na kapotu auta. Ona z toho auta pak padala.

Zdroj: VLM

Dá se na takové natáčení vůbec připravit?

Zkoušky před tím vždycky jsou. Kaskadér se kaskadérem nestane přes noc, předchází tomu spousta tréninků. Každý musí mít základní gymnastickou průpravu, určitě k tomu patří i základ z bojových sportů. Kaskadér musí být připravený na akci, na kterou se v podstatě připravit nedá.

Měla jste někdy kvůli této profesi vážný úraz?

Naštěstí ne, musím to zaklepat. Ale většinou při tréninku se mi staly úrazy. Jednou, když si vzpomenu, při natáčení mi vyrazili dech, když mě pouštěli na pádové brzdě. To je takové zařízení, kde váš připoutají na speciální sedák. Pustí vás na provaze volným pádem a zastaví vás nad zemí. Tam mi omylem vyrazili dech, tak jsme to točili ještě jednou a pořádně.

Co vám na to řekli doma rodiče, že jste kaskadérka?

Mamka s tím byla celkem v pohodě, protože jsem odmala byla vždycky živé dítě. Ale trošku se zasekla, když jsem jí řekla, že mám před sebou první hoření. To mi řekla, abych se neopovážila nepřijít domů.

Jak se točí takové hoření?

Musíte mít na sobě ochranné oblečení v podobě nomexového prádla. Obličej a další části těla, která nemá člověk zakrytá, tak se mažou hydrogelem, je to něco jako ztužená voda a ta vás na určitou dobu chrání před ohořením. Pak na sobě máte oblečení z přírodních materiálů, bavlna, vlna, protože uměliny se skvaří, nehoří. Ve finále vás natřou hořlavinou, nějakou pastou a pak se jen škrtne sirkou.

Když váš poslouchám, že vás něčím namažou. Jak se pak staráte o svou pleť?

Co se týká kaskadéřiny, když při akci špatně dopadnu, tak mám pískový peeling. Ale když o tom budeme mluvit vážně, tak jako klasická ženská mám ranní a večerní rutinu. A ještě chodím na mikrojehličkování.

Autor: Lucie Šaléová

Související články