Na jak dlouhou dobu jste přijela z Anglie?

Jenom na prodloužený víkend, protože to mám pracovně dost náročné. Ale byla jsem ráda, že jsem se sem vůbec dostala.

Zdroj: VLM

Vy jste pomáhala s grafikou na albu celosvětově známé kapely Coldplay, jak se s nimi spolupracovalo?

Jsou to úžasní umělci, sedlo nám to spolu. Pracovali jsme spolu dva roky, z toho rok a půl úplně tajně. Byla to krásná spolupráce, takové souznění duší.

Vaší grafiku má dokonce i britská královská rodina, dělala jste ji pro Alžbětu II. Jak jste se k něčemu tak úžasnému dostala?

Byla jsem pozvána jako hostující umělec do Ladies College, moje role byla inspirovat mladé studentky. Ta škola je jednou z nejznámějších v Británii. Královna tam zavítala a měla možnost si vybrat dárek. Vybrala si zrovna grafiku ode mě a při té příležitosti jsem byla pozvána na oběd s ní. Byl to krásný zážitek. Takže královna měla mou grafiku a teď připadla do sbírky krále Karla III.

Máte nějakou metu, kterou byste chtěla pokořit? Přece jen mít dílo u královské rodiny, to už je hodně vysoko.

Snažím se dělat věci, aby dělaly lidem radost. Pro mě nejkrásnější, když se lidé vzbudí a mají kolem sebe moje díla. Je to krásné, když někdo říká, že ovlivňujete jeho každý den. Doufám, že tím směrem půjdu dál.

Jaký je rozdíl mezi žitím v Česku ve ve Velké Británii?

Ve Velké Británii žiji delší dobu než v Čechách. Mám tam takovou svobodu jako umělec, jako žena se tam cítím respektovaná. Tady ale samozřejmě taky. Je to pro mě hezké mít ty dvě země. Samozřejmě je ten život trošku jiný. Mám dvě malé děti, ty chodí v Anglii do školy. Mně se tady zdá ta škola daleko hravější. Vzala jsem je na dva týdny do české školy a ony mě na kolenou prosily, ať se přestěhujeme do Čech. To je velmi inspirovalo. Ale jinak každá ta země má své krásy. Jsem ráda, že mohu mít dvě perspektivy a defacto dva životy.

Autor: Lucie Šaléová

Související články