Mirku, jaká je vaše role v pořadu Ztracená rodina?

Splnil se mi životní sen. Už dvacet let spolupracuji s policií, natáčíme Legendy kriminalistiky a Kriminálku. Teď jsem konečně policista, tedy hraji si na opravdového policistu, operativce. Všechno, co jsem od nich odkoukal, už jsou to většinou kamarádi, se snažím při pátrání aplikovat.

V pořadu odvádím operativní práci se svým týmem, který pátrá po ztracených lidech. Až se podruhé narodím, budu policista, hrozně by mě to bavilo.

Zdroj: VLM

Chvílemi mě napadlo, že jste jako ten pošťák z Pošty pro tebe.

Na to my jsme hákliví, nejsem pošťák, jsem policista. Chodím v civilu a to pátrání je opravdu náročné. Jsou to staré příběhy, proto jsme projížděli archivy, tenkrát mobily nebyly. Je strašně těžké něco vyčíst přes ochranu osobních údajů, na internetu toho moc neseženete. Ale nejlepší, co jsem se naučil od svých kamarádů policistů, je oslovit sousedky, sousedy.

Jsem stydlivý člověk, normálně bych asi nikde nezazvonil, ale když jde o projekt a máte za sebou kameru, ničeho se nebojím, vlezu všude. Když se slušně zeptáte, je paní schopná si vzpomenout, co bylo před 22 lety, kam se ta paní odstěhovala, koho si vzala, jak se asi může jmenovat. To na internetu nenajdete. Myslím si, že nejlepší síť po republice pro operativce jsou právě sousedky.

Stalo se vám, že jste i nějaké hledané lidi nenašli?

Určitě. To, co naši diváci uvidí, a opravdu se mají na co těšit, je happy end. Ty příběhy si nikdo nevymyslel, ty napsal sám život. Každý příběh je navíc úplně jiný. V podstatě život dělá dramaturga. Ale že se člověka najít nepovede, i to se stává.

Buď ho nenajdeme, protože se při pátrání pohybujeme v dobách těžkého socialismu a tam se všechno nezapisovalo, anebo ho najdeme, ale on se nechce setkat. Například když celý život vyrůstal v nějaké rodině a s tou biologickou nemá nic společného. No anebo se chce potkat, ale nechce do televize, což nás mrzí, ale nikoho nenutíme.

Šel byste do podobného pořadu s prosbou i vy sám?

Kdysi jsem si říkal, že bych do toho asi nešel. Hrozně se otevřete, pustíte si toho Vaňuru až do ložnice, jak se říká, a to by se mi nelíbilo. Ale dnes měním názor, protože náš tým je úžasný. Ti lidé jsou empatičtí, nikoho nikam nehrneme, nikomu nic nepřikazujeme, nedoporučujeme. Takže teď říkám, že bych do toho šel. Kdybych potřeboval někoho najít, oslovil bych právě televizi Nova, protože je s tím hrozná práce a ta televize udělá tu práci za vás.

Autor: Lucie Šaléová

Zdroj: vlasta.cz

Související články