V čem je pro člověka zásadní způsob, jakým chodí?

Asi ve všem. Chůze je primitivní přesun z bodu A do bodu B, aby se člověk najedl, aby se rozmnožil a také aby si našel úkryt. A to se musí stát v nějakém efektivním procesu. Nemůže se přesouvat tak, aby se mu něco stalo. Proto by měl chodit bez bolesti.

Kolik procent lidí chodí správně a kolik nesprávně?

To se odvíjí od prostředí, ve kterém vyrůstáme. My běloši, civilizovaní Evropané, jsme v jakési pomyslné zoo, kterou jsme si vytvořili. Začíná to už odmalička, když dítě položíme do kočárku, už tehdy ho učíme novým, nepřirozeným vzorcům. Co se týče lidí v Africe nebo v civilizacích, kde sedí na zemi, tak ti pravděpodobně chodí lépe než my.

Zdroj: VLM

Jak tedy správně chodit? Jestli to jde vůbec zobecnit.

Ten vzorec máme v sobě, ve svém DNA. Zde jsou jednoduché tipy. Snažte se mít nohy rovně, napadat na celou plosku nohy. Netlačte patu do země a snažte se být vysocí. Jak nad tím ale člověk začne moc přemýšlet, začne vytvářet zase nové vzorce. Lidské tělo je strašně adaptivní, dokáže se přizpůsobit téměř čemukoli. Takže ve zkratce rovně nohy a snažit se růst do výšky.

Co všechno ovlivňuje špatná chůze?

Dá se říct, že všechno. Každým krokem, který vykonáme, přijímáme tlak a náraz, který se následně přenáší do celého těla. Představte si tělo jako baterii. Když narazíme, baterka se nabije. Když jdeme do dalšího kroku, baterka se vybíjí a nabíjí a postupně dál. Pokud ten krok není efektivní, jak má být, je to smrt po deseti tisících opakování. Pár kroků vás nezabije, ale jak to děláte desítky let, nervová soustava se adaptuje na tvar. Tělo se pak začne tvarovat do jiného způsobu. Ovlivňuje to obuv, kočárky, lavice, židle, prostředí, které obýváme. Podle toho se tvarujeme. A pak vypadáme třeba jako židle a chodíme podle židle.

Dá se nějak ovlivnit chůze ve spánku?

Tělo se bude hýbat, jak je naučeno. Vy se do té pozice můžete naskládat, ale je to spíš o počtu opakování. Víc apelovat na věci v normálním životě, ať už je to dobrá chůze, cvičení a sezení na zemi. Pak se ty archetypy začnou opakovat samy. Automaticky si začnete lehat do pozice, která je pro vás pohodlná.

Mohl bys dát našim čtenářkám radu, jaký první krok mají udělat k tomu lepšímu životu?

Podívat se na nohy, jak vypadají. Jestli jsou do véčka, dát je rovně. Také se podívat do zrcadla. Pokud je pánev vepředu, dát ji dozadu. A snažit se být co nejvyšší.

Zdroj: Vlasta.cz

Související články