Může se to zdát úsměvné, ale s Václavem Havlem se slavný judista, který byl na post jeho osobního bodyguarda povolán v období sametové revoluce, poprvé setkal na toaletě, když si odskočil při jednom z nekonečných jednání Občanského fóra. "Tehdy jsem mu slíbil, že udělám všechno pro to, aby se mu nic nestalo, a že se budu se svým bráchou a dalšími dvěma snažit nebýt nikde moc vidět,“ vzpomíná na začátky střežení hlavy státu Petr. Václava Havla však hned upozornil na to, že ho bude hlídat beze zbraně. V případě potřeby ho uchrání holýma rukama. Prezident prý odvětil, že by mu pistoli stejně nedovolil.

Slovo dalo slovo a Petr Jákl doprovázel Havla takřka všude. Třeba i na prvním jednání s komunistickým premiérem Adamcem v Obecním domě, odkud si filmový kaskadér odnesl dokonce neobvyklou historku. "Stál jsem na jedné straně dveří a Adamcova profesionální ochranka na druhé. Koukali jsme na sebe a on najednou nenápadně poodhalil klopu saka, abych viděl, že má zbraň. Asi mě chtěl zastrašit. Tak jsem udělal to samé, aby viděl, že tam mám hovno," směje se Jákl, který nakonec s komunistickou stráží prohodil pár přátelských slov. Ukázalo se totiž, že jeho trenérem byl Jáklův bývalý soupeř z juda Pávek.

Na spolupráci s Václavem Havlem vzpomíná kaskadér rád. Přiznává ale, že ne vždy to bylo úplně jednoduché. Především z toho důvodu, že vyznává myšlenku kalokagathia, tedy harmonii těla a duše, a práce bodyguarda spočívala v hektickém tempu a nezdravém životním stylu. "Mezi jednáními a vystoupeními se pořád někde kouřilo a popíjelo, až jsem začal přemýšlet o tom, že to není nic pro mě," prozradil Jákl, který ze strážení Havla vycouval ve chvíli, kdy to vypadalo, že se stane prezidentem. Tehdy pocítil, že je pravý čas přenechat roli ochránce profesionálům. Havlovi se konec osvědčené spolupráce příliš nepozdával, nakonec ale pochopil, že to jinak nejde. Se svojí judistickou ochrankou se proto rozloučil a jako poděkování od ní obdržel titul zasloužilého mistra sportu s podpisy a vzkazy plnými vděku od všech jejích členů.

Kdo je Petr Jákl starší?

  • Je legendou československého juda i české kaskadérské školy. 
  • Vystudoval strojní inženýrství, ale věnoval se hlavně judu. Nejdříve jako reprezentant (účastnil se mj. olympiády v roce 1972 jako první Čechoslovák v judu, kde obsadil sedmé místo), později jako trenér a funkcionář. Byl také ředitelem Vysokoškolského sportovního centra a prezidentem Českého svazu juda. 
  • Od počátku 60. let účinkoval ve filmech jako kaskadér, ztvárnil ale i klasické filmové role. Po revoluci pak sám produkoval několik filmů nebo k nim psal náměty. S dcerou Alenou připravil scénář filmu Nemesis o střetu s pouličními gangy 60. a 70. let a se synem Petrem plánuje film o filosofii juda.

Zdroj: FTV Prima kinobox.cz