Fešáci, svůdníci, lékaři nebo falešný vrchní, role humorné i vážné. To vše Josef Abrhám bravurně zvládal. Nejvíc ze všeho se divákům do paměti zapsal jako záletný doktor Blažej ze seriálu Nemocnice na kraji města nebo jako podvodník ve filmu Vrchní, prchni! Naposledy se na filmovém plátně objevil v roli svatého Josefa v pohádce Anděl Páně 2 Jiřího Stracha. V roce 2020 pak obdržel divadelní cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře.

Hercem se přitom dle svých slov stal jen z pudu sebezáchovy a čirého zoufalství, že z něj nic nebude. Každopádně, jak se později ukázalo, jít na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, z níž po dvou semestrech přešel na pražskou DAMU, bylo víc než správné rozhodnutí. Vojenskou službu si odbyl ve Vinohradském divadle, kde hrál například po boku Marvana, Pivce, Smolíka, Högera, Lukavského anebo Štěpánka. Poté dostal nabídku do Národního divadla, kterou však nepřijal. Místo toho se rozhodl zariskovat v začínajícím divadle s názvem Činoherní klub v ulici Ve Smečkách a právě tohle rozhodnutí následně ovlivnilo celý jeho život. Na tamějších divadelních prknech totiž potkal Libušku Šafránkovou a strávil zde třicet umělecky nesmírně plodných let.

Josefu Abrhámovi loni v červnu zemřela manželka, s níž měl krásný vztah a na kterou byl hodně fixovaný. I proto se poté uchýlil ke svému synovi Josefu Abrhámovi mladšímu na Mělnicko, kde nalezl útočiště. Svoji vilu, kde dlouhá léta pobýval s Libuškou, mu přenechal jako část dědictví. Podle dostupných informací na tom herec v poslední době nebyl moc dobře po zdravotní ani psychické stránce.

Zdroj: ČTK, ceskenoviny.cz, e15.cz