Terapeutka Kayote Joseph tvrdí, že výzkumy ukazují, že prvních deset minut po probuzení určuje náladu celého dne, takže bychom se měli vyhýbat všemu, co nás stresuje. Máme pro vás proto několik tipů, jak začít své ráno. Konkrétní rutinu si ovšem musíte vybrat a nastavit sami i vzhledem k tomu, jak se ráno cítíte a jaké jsou vaše cíle.

Telefon až později

Hned po probuzení bere řada lidí automaticky do ruky mobilní telefon. Na vypnutí budíku není nic špatného, ale zaseknout se hned na sociálních sítích není nejvhodnějším začátkem rána. Zaprvé vás to ničím moc neobohatí a zadruhé vás to připraví o čas, který můžete využít smysluplněji.

Protažení

Vzhledem k tomu, že vaše tělo zaujímalo po dobu několika hodin horizontální polohu, prospějete mu, pokud mu po probuzení dopřejete alespoň krátké protažení. Pár jógových pozic zvládnete klidně ještě v posteli. Studie prokázaly, že jóga zvyšuje průtok krve, díky čemuž se do mozku dostane více kyslíku, dále zlepšuje trávení, pomáhá k hlubšímu spánku apod.

Ustlání postele

Vyskočíte ráno z postele a peřiny necháte ležet rozházené tak, jak jsou, s tím, že si do nich večer stejně zase lehnete? Chyba! To, že si ráno ustelete postel, znamená, že svůj den začínáte produktivně. Jde o znak pořádku a toho, že chcete mít svůj den pod kontrolou a neodkládat povinnosti, které vás čekají.

Sklenice vody

Ranní káva je fajn, ale jenom ta nestačí. Nalačno byste svému organismu měli dopřát dostatečnou dávku hydratace, protože po noci je vyprahlý. Sáhněte po čisté vodě, která vaše tělo rozproudí a podpoří po ránu trávení.

Čas na zábavu

Život není jen o tom, plnit si jednu povinnost za druhou. Pokud máte ráno dostatek času, zpříjemněte si začátek nového dne tím, že se budete věnovat nějaké aktivitě a činnosti, která vás opravdu baví a naplňuje. Můžete si krátce zatančit, přečíst si kapitolu rozečtené knihy, něco namalovat, zavolat někomu, koho máte rádi, pokračovat v pletení šály apod. Fantazii se meze nekladou, záleží jen na vás.

Zdroj: Youtube

Pozitivní afirmace

Afirmace povzbuzují sebevědomí a dokážou člověka motivovat. Když si je ráno řeknete, zabere to opravdu jen chviličku a pomohou vám s pozitivnějším náhledem na život. Můžete si říct například: Dnešní den bude skvělý. Těším se, co mi dnešek přinese. Anebo si vymyslete afirmaci přímo sobě na míru.

Nezapomeňte ovšem, že je důležitá vytrvalost. I co se ranních rituálů týče. Tělo potřebuje 21 dní, aby si vytvořilo návyk. To, do čeho jste se zpočátku třeba nutili, bude postupem času snazší a snazší.

Zdroj: vlasta.cz Martha Stewart Asana Science of People | People Smarts for Smart People International Journal of Yoga

Související články