Přestaňte se srovnávat a soutěžit s ostatními. Životní spokojenost přinese motivace a vděčnost

Ivana Ašenbrenerová | 1. 3. 2023

Každý někdy tak trochu závidíme ostatním jejich kvality a schopnosti. Ovšem pokud pořád s někým soutěžíte, kdo bude mít lepší práci, krásnější účes, lépe zařízený byt nebo bude vtipnější, tak spokojenější nebudete. Jak to tedy udělat, abyste se přestali neustále porovnávat s ostatními? Zkuste tohle!

1. Procvičujte sebevědomí

Buďte si více vědomi toho, co vás vede k myšlenkám na porovnávání s jinými. Jsou to sociální média, která k tomu nevědomky nutí? Pokud je to váš případ, omezte čas, který strávíte na facebooku, instagramu či tiktoku, nebo aspoň přestaňte sledovat jedince, kteří ve vás myšlenky na porovnávání vyvolávají. Snažte se vyhnout tomu, abyste se dostali do situací, které vedou ke srovnávání. Nechoďte nakupovat oblečení se svými kamarádkami či kolegyněmi do špičkových obchodů, pokud si oblečení nemůžete dovolit a závidíte jim.

Zdroj: Youtube

2. Pozor na spouštěče

Některé z těchto pocitů se mohou objevit velmi rychle. V jednu chvíli jste v pohodě a v příštím okamžiku uvidíte nové nádherné sportovní auto a vzpomenete si, že to vaše nejspíše neprojde technickou kontrolou příští měsíc. Zapisujte si své spouštěče, abyste o nich v budoucnu věděli a nevyvedly vás z míry.

3. Buďte vděční

Zkuste přemýšlet o tom, co máte, a buďte za to vděční – hlavně tehdy, když se začnete porovnávat s druhými. Vnější vzhled situace často není tím, co se děje uvnitř. Zdání totiž někdy klame. Znám spoustu párů, které vypadají naprosto spokojeně, mají hodně peněz, daří se jim, ale mají mizerné manželství. Pamatujte, že většina lidí nabízí na sociálních sítích a na veřejnosti ideální život, ale když zatáhnete oponu, odhalíte jiný příběh. Nikdy nevíte, co se děje za zavřenými dveřmi, takže buďte šťastní za vše, co máte, i když máte pocit, že to je málo.

Seznamky nejsou jen na "to jedno". Podle odborníků tam vznikají i velké lásky
Vztahy

Seznamky nejsou jen na "to jedno". Podle odborníků tam vznikají i velké lásky

4. Zastavte myšlenky!

Jakmile pocítíte, že k vám přicházejí ony myšlenky na srovnávání, musíte je zastavit. Zhluboka se nadechněte a na minutu zastavte dech. Zaměřte se na to, co je pozitivní a za co jste vděční.

5. Pozitivní motivace

Existuje ve vašem životě někdo, kdo je pro vás nejpozitivnějším člověkem, se kterým jste kdy byli a který vás zdravě motivuje? Nahraďte negativní srovnání pozitivním a staňte se lepším člověkem. Je v pořádku chtít lepší auto. Udělejte si z hezkého auta svůj cíl a nechte se pohánět tímhle pozitivním způsobem, místo aby vás negativně motivovali druzí.

Strach z práce a šéfa nemusí být obyčejný strach. Zjistěte, jestli netrpíte ergofobií
Inspirace

Strach z práce a šéfa nemusí být obyčejný strach. Zjistěte, jestli netrpíte ergofobií

6. Nikdo není dokonalý

Dokonalý člověk neexistuje, takže si to přestaňte myslet o ostatních. Možná se domníváte, že musíte být neustále nejlepší, a pokud nedosáhnete superlativů, máte pocit, že jste selhali. Snažte se zlepšovat, ale uvědomte si, že nikdy nebudete ideálním člověkem, a akceptujte to. Nedokonalost je to, co dělá lidi tím, kým jsou, a co nás odlišuje.

7. Více milovat a méně nenávidět

Když se na sebe podíváte introspektivně, možná zjistíte, že kritizujete ostatní lidi, abyste se cítili lépe. Tento negativní způsob myšlení a jednání může vést k tomu, že si nebudete všímat pozitiv ve svém životě.

Když se zaměříte spíš na pozitiva těch, kterými se obklopujete, ať už v soukromí, nebo v práci, začnete zároveň pociťovat větší pozitivitu v sobě a ve svém životě.

5 šílených tradic a rituálů: Skořicový zásyp k narozeninám i jačí krev pro zdraví
Inspirace

5 šílených tradic a rituálů: Skořicový zásyp k narozeninám i jačí krev pro zdraví

8. Porovnávejte se jen sami se sebou

Zaměřte se na svůj život a na to, čeho chcete dosáhnout a co jste již ve svém životě udělali. Pohled na to, co jste získali nebo čeho jste dosáhli tento rok oproti minulému, se pro vás může stát skutečným motivačním nástrojem. Zaměřte se sami na sebe a přestaňte si dělat starosti s ostatními. Myšlení tímto způsobem vám pomůže najít v životě oblasti, na kterých musíte zapracovat. Pouze vy můžete ovládat svou životní cestu.

Zdroj: časopis Vlasta