Pro tento typ přátel se v angličtině používá termín „frenemies“, spojení dvou anglických výrazů, friend (přítel) a enemy (nepřítel). Tento termín označuje někoho, kdo předstírá, že je váš přítel, ale ve skutečnosti je vlkem v rouše beránčím.

Zdroj: Youtube

Jak je poznáte?

Ona nebo on jsou pravděpodobně přátelé, kteří vás obdivují a chtějí vám být nablízku, ale uvnitř je sžírá žárlivost, protože nejsou tak „chytří, bohatí, úspěšní, oblíbení“ (a doplňte, co dalšího) jako vy. Zpočátku vám pomáhají a jsou vaším záchranným lanem. Potřebujete poradit? Jsou vám k dispozici. Něco rychle sehnat? Seženou, divže se nepřetrhnou. Nabízejí neocenitelné rady, sdílejí s vámi vaše problémy, chodí s vámi na skleničku a zdá se, že je mezi vámi silné pouto. Ale ouha. Jejich hlavním cílem je srazit vás dolů. Místo skutečné podpory vás za zády pomlouvají nebo vám vmetou do tváře něco, co zabolí. Jak říká psychoterapeutka Angela Ficken, tyto typy „přátel“ ve skutečnosti přinášejí negativní pocity, jako je úzkost, či dokonce strach. Jak poznat, že se stýkáte s frenemies? Jistotou je, že když vám tihle lidé zruší něco na poslední chvíli, nejste zklamaní, naopak se vám uleví.

Proč frenemies škodí zdraví

Jak říká psycholožka Angela Ficken, lidské mozky jsou nastavené tak, aby zvládly jasné hrozby, jako jsou přírodní katastrofy, krádeže, cokoli, s čím se v běžném životě potýkáte. Jakmile natrefíte na něco, co ve vás rozpumpuje adrenalin, spustí se režim boj nebo útěk, dokud nebudete zase v bezpečí. Ale v případě frenemies se ocitáte v situaci, která vyvolává jak negativní, tak pozitivní emoce, což zvyšuje míru stresu. Jste neustále v pohotovosti, kdy se snažíte rozpoznat, jestli vás ten druhý chce obejmout, nebo vám chce ublížit. „To je vyčerpávající psychicky i fyzicky a může to mít trvalé negativní účinky na zdraví,“ varuje psycholožka. Čím vyšší počet frenemies ve vaší sociální bublině je, tím vyšší je i pravděpodobnost zdravotních obtíží. Smíšené emoce vedou k vyššímu krevnímu tlaku, vyšší tepové frekvenci i depresi. Stručně řečeno: Budete na tom hůře po setkání s toxickou kamarádkou než s někým, koho považujete za skutečného nepřítele.

Proč se jim vyhnout

Co tedy odborníci doporučují? Klíčem je vyhnout se těmto lidem, i když se vám do toho nebude chtít. „Základními kroky je vymanit se z toxických vztahů. Pokud to nejde zcela, pak minimalizovat kontakt a zaměřit se na skutečná přátelství,“ radí psycholožka Angela Ficken. Pokud je to možné, vhodné je vyhýbat se těmto typům i v online prostředí. Pro váš mozek je stresující a emocionálně vyčerpávající zápasit s protichůdnými emocemi někoho, kdo vás sleduje na sociálních sítích, jen aby vás kritizoval. Na rozdíl od reálného světa můžete tyhle typy snadno filtrovat nebo blokovat. Ostatně čas od času provést digitální detox není na škodu.

Zdroj: vlasta.cz businessinsider.com

Související články