„Od té doby, co jsem skončil školu, byl pro mě život neustálým bojem o to, abych se pořád někam posouval. Najít si slušnou práci, postarat se o vlastní finance. Oženit se, protože to přece dělali všichni moji kamarádi. Pak stres z toho, jestli dokážu rodinu slušně uživit, jestli budu dobrý manžel, dobrý táta, dobrý zaměstnanec a tak dále. A vlastně to nikdy neskončilo. Jsem pořád pod tlakem a už mě to nebaví,“ říká pětapadesátiletý Martin. Tak byl vychován a je to jediný způsob života, který poznal.

„Neměl jsem jinou možnost než celý život makat a snažit se být úspěšný. Protože jsem si myslel, že jinak bych jako muž selhal,“ říká. „Ten tlak je nesnesitelný a podepsalo se to i na našem manželství. Začal jsem být pořád naštvaný, nedokázal jsem nic řešit a ve finále jsem přestal mluvit úplně. Nakonec nás zachránila manželská poradna,“ dodává Martin. Genderové standardy jsou bohužel hluboce zakořeněné. Jak říká psychoterapeut Robert Garfield, u mužů se v naší společnosti cení soutěživost a samostatnost, což ale může vyústit v neschopnost říct si o pomoc, když ji potřebují. „To pak negativně ovlivňuje jejich vztahy v rodině, ale i jejich zdraví,“ konstatuje.

Tlak vede k agresi

Nedávný výzkum v Duke University, který prováděl psycholog Adam Stanaland, zkoumal, jak může společenský tlak na to „být opravdovým mužem“ ovlivnit agresivní chování. Výzkumníci zjistili, že když je muž pod tlakem, je pravděpodobné, že v případě ohrožení se začne chovat agresivně, aby zůstala zachovaná jeho maskulinní tvář. Výsledky zveřejněné v časopise Personal and Social Psychology odhalily, že nejvíce agresivních reakcí projevovali muži, kteří byli v klíčových letech formování identity vedeni k tomu, aby se chovali „jako muži“.

Mezi očekávání „moderního muže“ patří mimo jiné snaha být dobrým otcem, úspěšná kariéra či nadstandardní příjem (navzdory vývoji v rodinném modelu), ale taky snaha dobře vypadat. Tahle kombinace může mít negativní vliv na psychiku a vyvolat u mužů úzkost, nebo dokonce depresi. Filozofie „hlavně buď chlapem“ znamená, že muži se bojí selhání. „Od samého počátku nás učí, abychom se chovali určitým způsobem, abychom cítili emoce určitým způsobem, vyjadřovali se určitým způsobem, vypadali určitým způsobem, ženili se ve ,správném věku‘. Tyhle standardy jsou toxické, nerealistické, ale pořád tady jsou. A to je důvod, proč jsme neustále pod tlakem, abychom jich dosáhli,“ říká Václav.

Zalezlý v ulitě

Máte pocit, že je váš partner čím dál více „mimo“? Ne vždy musí být důvodem nevěra, i když to je pravděpodobně první věc, která vás napadne. Když muž „utíká“ ze vztahu, zřejmě je někde problém. Není přepracovaný? Není frustrovaný z toho, že nedostal přidáno? Není pod tlakem, protože se mu nedaří vyřešit důležitý pracovní úkol? Přemíra pracovních povinností a tlak spojený s pracovním životem může mít velmi významný vliv na mezilidské vztahy včetně partnerských. „Pracovní tlak může způsobovat zvýšený stres a vyčerpání, což má dopad na emocionální stav a energii, kterou partner věnuje vztahu. Je pak podrážděný a nedokáže efektivně komunikovat nebo nemá zájem o společné aktivity. Přepracovanost vede taky k tomu, že dotyčný nemá čas na relaxaci a odpočinek, což vede k frustraci,“ vyjmenovává Jana Řehulková.

Je samozřejmě velmi obtížné pokoušet se ve vztahu cokoli řešit nebo si jen tak popovídat, když má snahu pouze jeden. Ve své poradně to slýchá často, že muž nic nechce řešit a že se ženě nedaří s ním pohnout. „Samozřejmě, čím více ho kritizujete, čím víc tlačíte, tím se víc a víc uzavírá, a ne vždy to pak se vztahem dopadne dobře,“ dodává odbornice. Proto je důležité zvolit vhodný přístup. „Začněte tím, že projevíte pochopení a empatii k jeho pocitům. Buďte trpělivá a nevtíravá, dávejte partnerovi prostor, aby se otevřel, a vytvořte bezpečné prostředí, ve kterém se bude cítit klidněji a bude pro něj snadnější hovořit o svých emocích,“ dodává koučka.

Je důležité si ale uvědomit, že každý člověk je jedinečný a reaguje na stres a tlak individuálně. „Mějte proto trpělivost, pochopení a respektujte hranice a potřeby partnera. Pokud se problémy prohlubují nebo obtíže přetrvávají, je vhodné vyhledat profesionální pomoc, jako je párová terapie. Zkušený terapeut vám pomůže rozklíčovat chybné vzorce ve vaší komunikaci a naučí vás nové postupy a dovednosti, jak řešit konflikty a jak spolu vycházet,“ radí koučka. A co hlavně, pokud vám na něm záleží, nevzdávejte to!

PRVNÍ POMOC

JANA ŘEHULKOVÁ, CERTIFIKOVANÁ KOUČKA A VZTAHOVÁ PORADKYNĚ, WWW.JANAREHULKOVA.CZ

Správná reakce na partnera, který je pod velkým tlakem, závisí na jeho individuálních preferencích a potřebách, ale existují obecné tipy:

  • Projevte empatii a porozumění: Ukažte partnerovi, že rozumíte jeho situaci a že jste ochotní naslouchat a podporovat ho. Buďte trpělivá a neodsuzujte ho za to, že je pod tlakem.
  • Nabídněte pomoc: Zeptejte se ho, jak mu můžete pomoci. Můžete nabídnout praktickou pomoc s úkoly, které ho zatěžují, nebo se ho ptejte, co by pro něj bylo v dané situaci nejvhodnější.
  • Buďte flexibilní: Pokud je to možné, přizpůsobte se partnerovým potřebám. Můžete diskutovat o možnostech rozvržení času a úkolů tak, aby byl snížen pracovní tlak a zároveň jste mohli věnovat čas a pozornost vztahu. Ukažte mu, že jste ochotni se přizpůsobit a spolupracovat na nalezení rovnováhy.
  • Podporujte self-care: Upozorněte partnera na důležitost odpočinku, relaxace a kompenzace stresu. Zkuste mu nabídnout procházku, cvičení nebo se spolu naučte relaxační techniky.
  • Mluvte o svých potřebách: To, že je pod tlakem váš partner, neznamená, že toho nemáte až nad hlavu taky vy. Berte v potaz i svoje vlastní potřeby ve vztahu. Ukažte partnerovi, že také potřebujete čas pro sebe, společný čas a pozornost. Mluvte o svých pocitech, ale dělejte to s ohledem na jeho aktuální stav a tlak.
  • Nabídněte podporu: Ujistěte ho, že jste tu pro něj a že se na vás může spolehnout. Buďte otevřená k jeho sdílení pocitů a myšlenek a nabídněte mu prostor pro ventilaci, aby mohl lépe zvládat stresové situace.

Zdroj: časopis Vlasta, janarehulkova.cz

Související články