Kdysi dávno jsme uctívali bohy. Stavěli jim chrámy a sochy. Od té doby uplynula dlouhá doba, ale potřeba někoho uctívat nepominula. Jen se změnili ti, ke kterým vzhlížíme. Mohou to být talentovaní nebo i obyčejní lidé bez zvláštního talentu, kteří se z nějakého důvodu třeba jen několikrát objevili v televizi, na jevišti, ve filmu nebo reality show. Mohou to být sportovci, spisovatelé, lékaři, světoví vůdci, vynálezci, skladatelé, filantropové. Idolem může být kdokoli. Jak říká profesor Saul Levine z Kalifornské univerzity v San Diegu, výběr idolu je pouze a jen v „oku pozorovatele“ a je to vysoce osobní záležitost. „Idolem může být tedy někdo, koho nemáte rádi vy, ale já ano.“

Zdroj: Youtube

Dětské a pubertální idoly

Jako malá holka jsem vzhlížela ke svému tátovi. Obdivovala jsem, jak skvěle umí vyprávět pohádky, jak umí hrát na klavír, jak umí zpívat. Když jsem povyrostla, začali se objevovat jiní idolové. Na stěně dětského pokoje mi visela skupina Beatles, pod skleněnou deskou psacího stolu jsem měla fotku herce Martina Shawa, který hrál Doyla v seriálu Profesionálové, a taky klavíristu Richarda Claydermana, protože byl prostě nádherný.

Na gymplu jsem se pak jako blecha těšila na fyziku, protože fyzikář vypadal jako modrooký Terence Hill a jen kvůli jeho očím jsem se poctivě dřela na ústní zkoušení, abych dostala jedničku.

Teď v dospělosti, bez ohledu na stárnutí (moje i jeho), je mým věčným idolem Pierce Brosnan. A je fuk, že v muzikálu Mamma Mia ukázal, že vůbec neumí zpívat. Jako James Bond byl ale neodolatelný. A sexy je na něm i to, že je držák a svou manželku miluje i po třiceti letech, přestože všichni komentují její vzhled.

„Děti a teenageři uctívají profesionální sportovce, filmové hvězdy či osobnosti populární hudby, které sledují na sociálních sítích. Často pak zveřejňují fotografie těchto idolů na svých profilech nebo si lepí na stěny jejich plakáty. Někdy však takový obdiv vede k extrémnímu a intenzivnímu uctívání, nebo dokonce k fantazijní romantické lásce,“ dodává odborník.

V dospělosti se může fascinace idoly měnit a ohromují nás spíše chvályhodné vlastnosti těchto idolů. Ať už jsou ale našimi vzory kreativní lidé, kteří přispívají k pokroku a kvalitě života, nebo lidé, kteří poskytují zábavu, měli bychom vědět, že nikdo z nich není dokonalý. „Naše vzory můžou mít působivé vlastnosti a talenty, které nás mohou aspoň na chvíli okouzlovat, ale nevyhnutelně stejně dojdeme k tomu, že i oni mají slabiny,“ říká Saul Levine.

Kdo byl idolem žen v roce…

1960 – Kirk Douglas 
1962 – Gregory Peck 
1964 – Sean Connery
1966 – Steve Eastwood
1968 – Paul Newman 
1971 – David Bowie 
1974 – Robert Redford 
1977 – John Travolta 
1979 – Harrison Ford
1982 – Michael Douglas 
1986 – Tom Cruise 
1987 – Patrick Swayze 
1990 – Richard Gere 
1993 – Johnny Depp 
1997 – Leonardo DiCaprio 
2001 – George Clooney 
2004 – Jude Law
2007 – Patrick Dempsey 
2009 – Hugh Jackman

Muži snů

Proč potřebují ženy své mužské idoly? A jak se tyhle idoly mění v čase? A mění se vůbec? Nezůstává v nás něco z té pubertální holky, která zamilovaně koukala na fotku Belmonda, i do dospělosti? „Mít mužské idoly je fenomén, který je pro mnoho žen zcela běžný. Tyhle idoly mohou přinášet mnoho různých emocionálních a inspirativních aspektů do jejich života. Bez ohledu na to, zda se jedná o úspěšného herce, sportovce nebo umělce, jejich příběhy úspěchu a tvrdé práce mohou ženy motivovat, aby sledovaly své vlastní sny a cíle,“ říká koučka Jana Řehulková.

Ženy si ovšem mohou se svými muži snů vytvářet i silné emocionální spojení. „Může za to jejich charisma, osobnost nebo hodnota jejich práce. Toto spojení poskytuje komfort a pocit sounáležitosti, což je v dnešní době velmi cenné. Mužské idoly mohou ženám také pomoci definovat vlastní ideály a preference. To je důležité při hledání partnera nebo určování vlastního směru v životě. Idoly mohou ukázat různé kvality a hodnoty, které ženy hledají u svých partnerů,“ říká koučka.

Ne nadarmo jsou typickými mužskými idoly pro ženy herecké hvězdy, sportovní šampioni, zpěváci a osobnosti, které představují hodnoty, jež ženy obdivují. Síla, odvaha, empatie, úspěch. A taky charisma a sex appeal. Idoly nám poskytují určitou stabilitu v náročných nebo frenetických časech. Ovšem někdy může vést fascinace mužským idolem k pěknému průšvihu.

Neobvyklá zápletka s idolem

„Měla jsem kdysi klientku, která byla tak zamilovaná do Brada Pitta, že si ho vždy intenzivně představovala při sexu s manželem. Jednou se tak ponořila do svého snění, že v intimní chvíli řekla něco jako ,nechej už být tu svou Angie‘. Jenže její manžel měl v tu dobu milenku Andreu, které se říkalo Andy, lekl se, že manželka všechno ví a mluví o ní, a ke své nevěře se přiznal. A tak manželka platonicky zamilovaná do svého idola Brada zjistila, že její manžel má zcela reálný poměr s Andreou. Kam až nás mohou přivést idoly,“ vzpomíná na neobvyklou zápletku s idolem Jana Řehulková.

Čas a zkušenosti

Své idoly máme z mnoha různých důvodů. Nejen proto, že nás „rajcuje“ pohled na obnaženého Brada Pitta nebo obdivujeme krásné slavné herečky. „Jsou to naši průvodci v životě, i když je neznáme osobně. Pomáhají nám snít, inspirují nás k lepším verzím sebe sama a poskytují dokonalou výmluvu k tomu, proč máme celou sbírku jejich fotek v našem mobilu. Někdy nám pomáhají vytvořit cíle a snít o věcech, kterých chceme dosáhnout,“ říká Jana Řehulková.

Idoly žen se mohou taky měnit v závislosti na věku, etapě života a kultuře. S věkem se může zájem přesunout od herců či zpěváků k inspirujícím postavám z oblasti vzdělání, vědy nebo podnikání. „Během mateřství nebo péče o rodinu mohou ženy obdivovat matky, které zvládají kombinaci práce a rodiny. Ve stáří pak mohou být idoly lidé, kteří pěstují aktivní a zdravý životní styl,“ dodává koučka.

Idoly se liší i v různých dobách a kulturách. „V minulých stoletích to byly významné královny nebo bojovnice, zatímco v dnešní době to mohou být vlivní politici nebo aktivisté.“ No, a v neposlední řadě se mohou idoly měnit na základě osobnostních zkušeností a cílů. „Například po získání vysokoškolského vzdělání může žena obdivovat úspěšné ženy ve svém oboru. Měnit obdivované osoby je normální a odráží to životní vývoj a rozmanitost zájmů,“ dodává Jana Řehulková.

Idoly jsou vlastně taková příjemná zastávka v myšlenkách, když potřebujeme odpočinek od každodenního stresu. Sexuální idoly nám zase zajistí erotický náboj do našich snů. A to taky není na škodu. Jen pozor, aby to nedopadlo jako u klientky z našeho příběhu.

3 důvody, proč potřebujeme idoly

 • Dělají něco, co my nemůžeme: Dokážou něco, co považujeme za úžasné. Co bychom opravdu chtěli, ale ne vždy se nám to podařilo. Pak se jejich vítězství stávají našimi vlastními.
 • Dávají nám lekce: Idol není ten, kdo prochází životem snadno a bez námahy. Naopak, často něčeho dosáhli navzdory všemu a museli překonávat obtíže. Připomínají nám, že každý může selhat, ale je nutné se k tomu postavit čelem a začít znova.
 • Pomáhají stát se nejlepší verzí sebe sama: Všichni se snažíme napodobovat hrdiny a jednat tak, jak jednají oni. Je-li váš idol skromný, pravděpodobně přijmete stejné vlastnosti. Pokud je váš idol svalovec, pravděpodobně vás přivede ke cvičení. Pointa je jednoduchá. Věříme svým idolům a jejich příklady používáme jako důvod ke změně a zlepšení. Je to skvělý zdroj inspirace, který by nám měl pomoci stát se tou nejlepší verzí sebe sama.

Proč milujeme herce a zpěváky

Hlavní důvod je jasný! Filmoví herci, muzikanti i zpěváci bývají (jen s lehkou nadsázkou) vzhledově atraktivnější a dávají si dost práce se stylizací. V médiích jsou vidět nesrovnatelně častěji a v mnohem lepším světle než lidé jiných profesí. Ve frekvenci je sice překonávají politici a sportovci, ti však prostřednictvím kamer nikomu lásku nevyznávají.

Zábavní průmysl oslovuje miliony lidí a je těžké se nezamilovat, když:

 • image sestavují celé týmy profesionálů
 • hudba vyvolává emoce
 • texty populární hudby míří přímo na komoru
 • ve filmových rolích vidíme chrabré a statečné hrdiny, kteří se nezaleknou nebezpečí a své ženské protějšky vždy chrání a milují z celého srdce

Temnější stránky obdivu

 • Můžete mít na svůj idol příliš vysoké nároky a očekávání, což časem vede k rozčarování a zklamání.
 • Přílišný obdiv může vést ke ztrátě vlastní individuality, tedy že nevědomky začnete kopírovat chování svého idola.
 • Pokud váš idol udělá něco, co vás zklame, na dálku způsobí nepohodu a smutek i vám.
 • Upínáním se k idolu ztrácíte čas, který byste mohli věnovat vlastním aktivitám a cílům.
 • Někteří lidé mohou propadnou nezdravé závislosti na svých idolech, což může mít vliv i na psychické zdraví. Nesmíte zapomínat na své vlastní cíle a hodnoty.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články