Usmívejte se

Máme tendenci se usmívat, když jsme šťastní. Ale platí to i naopak. Úsměv sám o sobě způsobuje, že mozek uvolňuje dopamin, což nás činí šťastnějšími.

Cvičte

Pravidelné cvičení pomáhá snížit stres a pocity úzkosti a zároveň zvýšit sebevědomí a štěstí. Trik je v tom, abyste se nepřetěžovali a nevrhali se náhle do zbytečně namáhavé rutiny.

Zdroj: Youtube

Spěte

Většina dospělých potřebuje každou noc alespoň 7 hodin spánku. Pokud během dne bojujete s nutkáním zdřímnout si nebo se jen cítíte ospalí, tělo vám možná říká, že potřebuje více odpočinku.

Nacvičujte vděčnost

Vděčnost vám může kromě jiných výhod výrazně zlepšit náladu. Někteří psychologové doporučují začít den uznáním jedné věci, za kterou jste vděční. Počítá se i maličkost.

Skládejte komplimenty

Výzkumy ukazují, že laskavost vůči druhým pomáhá podpořit také vlastní pohodu. Upřímný kompliment je snadný způsob, jak někomu rozjasnit den a zároveň dát impuls svému štěstí.

Veďte si deník

Deník je dobrý způsob, jak si uspořádat myšlenky, analyzovat své pocity a dělat plány a rozhodnutí. Někteří psychoterapeuti považují vedení deníku u svých klientů za nezbytnost.

Postavte se stresu čelem

Místo toho, abyste se jím nechali zahltit, zkuste se stresoru postavit. I když to znamená nepříjemnou konverzaci či práci navíc. Čím dříve se mu postavíte, tím dříve bude pryč.

Vyhněte se srovnávání s ostatními

Ať už na sociálních sítích, nebo v práci, je snadné sklouznout na místo, kde se porovnáváte s ostatními. Výsledek? Potenciální rána pro sebevědomí a podhoubí pro deprese a úzkost.

Jak si navodit pozitivní nastavení

(doporučení koučky Jitky Ševčíkové)

  1. Uvědomíte si, že se chováte, jednáte a mluvíte jako oběť.
    To je hrozný, podívejte se, jak je to možné, že jsem onemocněla, třetí chemoterapie, litujte mne, nikdy se nevyléčím, všechno mě bolí…, věnujte mi svoji pozornost, energii…
  2. Uvědomíte si, že už nechcete být oběť.
    Můžete změnit postoj, přístup ke své chorobě. Můj kolega MUDr. Jan Vojáček se svých klientů ptá: „Jste ochotní vzdát se věcí, kvůli kterým jste nemocní? “ Nemoc je jen důsledek, jste ochotní hledat příčiny a změnit to, z čeho nemoc přichází? Jste ochotní zaměřit se na změnu životního stylu, svého mentálního nastavení?
  3. Začnete konat jako tvůrce svého života. Na to potřebujete energii.
    Jako první, co svým klientům dávám za úkol, je sepsat si svých 80 energetických zdrojů: to, co mne činí šťastným, klidným, spokojeným. Najít je, skutečně si je sepsat, dát do excelovské tabulky, rozdělit je třeba na fyzické, psychické, emoční a spirituální a ještě je rozlišit podle časové náročnosti. Když mám jen minutu, který ze zdrojů můžu použít? Dech, modlitbu? Když mám pět minut? Když mám půlhodinku, hodinu? Když mám volný půlden nebo den? Když mám dovolenou?

Často život prožíváme s vymlácenou baterkou, naše dobíjení vypadá tak, že při signalizaci těla dáme na chvilku ten pomyslný kabel do zásuvky a při první nabité čárce ho zase vyrveme a jedeme stejným tempem dál. To není dlouhodobě udržitelné. Tedy pokud chcete žít změnu, musíte změnu udělat. K novým věcem nemůžete dojít starou cestou. To prostě nejde. 

Zdroj: časopis Květy

Související články