Dítě byste neměli příliš trestat a ani křik nebo zákazy obvykle k ničemu nevedou. Jak se tedy vypořádat s tím, že dítě přinese domů vysvědčení, které rozhodně není podle vašich představ?
1. Pokuste se zachovat chladnou hlavu, příště to může být lepší
Chce se vám křičet, rozdávat zákazy, omezit dítěti pohyb venku nebo mu odepřít možnost být na internetu, možná vás i svrbí ruka. Nedělejte to. Vysvědčení si s dítětem projděte, snažte se vždy najít i něco, za co můžete dítě pochválit.
Pokud dítě přinese jedničku z češtiny, ale čtverku z matematiky, může to poukazovat spíše na to, že zkrátka v jednom předmětu to dítěti jde, ale v jiném ne a to je přirozené.
VIDEO: Podívejte se na díl Spejbla a Hurvínka o vysvědčení!
Zachovejte tedy chladnou hlavu, nejednejte v afektu. Pravděpodobně již předem budete alespoň okrajově obeznámeni s tím, jak bude vysvědčení vypadat. Pokud dítě pravidelně sledujete a koukáte se na jeho výsledky, nemělo by vás to tolik překvapit.
Připravte se tedy předem na to, co může na vysvědčení být, a dýchejte zhluboka. Křikem a výčitkami vysvědčení neopravíte.
2. Mluvte o tom, co na vysvědčení je
S dítětem si v klidu promluvte, nechte ho, aby mohlo vyjádřit svůj názor na to, jak vysvědčení vypadá. Nezapomeňte, že každý učitel má jiné nároky, každá škola je jiná, a tak ani nikdy nesrovnávejte svého potomka s ostatními dětmi.
Můžete se domluvit na tom, že pro zlepšení v dalším školním roce uděláte něco společně. Můžete dítěti najít doučování nebo se do učení pustit s ním. Zkrátka mu nabídněte pomocnou ruku. Uklidníte se tak oba.
3. Dítě podpořte, možná se samo kvůli známkám trápí
Jistě jsou děti, zejména ty starší, které si ze známek moc těžkou hlavu nedělají, ale některé děti jsou hodně uvědomělé a moc dobře vědí, že je něco špatně – a třeba to i je samotné trápí. Opět potřebují vaši podporu, zlost nic nevyřeší.
Podpořte je tedy, zkuste si třeba vzpomenout na svá studentská léta. Opravdu vám šlo všechno? Netlačte děti do toho, aby byly lepší než vy. I když si totiž přejete pro dítě tu nejlepší budoucnost, věřte, že o dobrých známkách to není. Dítě může být úspěšné v životě i přesto, že známky na vysvědčení nejsou ideální.
4. Dítě i tak odměňte, ale adekvátně
Řada rodičů používá jako motivaci slib nějaké odměny. To není vůbec špatné, odměnu by dítě ale mělo dostat, i když nedonese samé jedničky. Pravděpodobně však asi dítěti nekoupíte zbrusu nový mobil, když vám přinese čtyřky.
Odměnu za vysvědčení vyberte adekvátně, ale je třeba ocenit i snahu. Sami si jako rodiče uvědomte, že i vy jste možná mohli udělat více. Více dítěti pomoci, učit se s ním.
Jak již bylo zmíněno výše, jistě jste po celý rok jeho studijní výsledky sledovali. Domluvte se, že zkrátka v novém školním roce zaberete společně, a dítě vezměte alespoň na něco dobrého do cukrárny.
Dítě by rozhodně nemělo mít strach přijít s vysvědčením domů, tak připravujte nejenom sebe, ale i svého potomka.
Zdroj: vlasta.cz, mathnasium.com, oxfordlearning.com, ectutoring.com