Výběr rodného jména může být v mnoha rodinách zdrojem hádek a konfliktů. Ne vždy se totiž představy otců a matek sejdou. Bude se kluk jmenovat po tátovi a dcera po mámě? Nebo po dědečkovi a babičce? Nebo dáme potomkovi úplně jiné jméno, které ho bude odlišovat od zbytku rodiny? U nás doma zvítězil hlas otce a syn se jmenuje po něm, ale naštěstí je to tak krásné jméno, že mi to ani trochu nevadilo. Rafael znamená v hebrejštině „Bůh uzdravuje“ a jmenoval se tak i slavný renesanční italský malíř a architekt Santi. A ladí i s jeho cizím příjmením, takže nemám pocit, že by byla naše volba nevhodná. Naopak k němu krásně pasuje. A pasovat by rodné jméno ke svému nositeli přece jen mělo.
Vliv na kariéru
Existují desítky studií, které zkoumaly, že křestní jméno má velký vliv na budoucí život dítěte. V USA dokonce mají vyhledávač k vyhodnocení jména pro dítě, který „zajistí“, že vybrané jméno nenosí sériový vrah nebo pornoherec. Ekonom David Figlio z Northwestern University, který se zabývá vlivem křestního jména na budoucí život dětí, říká: „Dejte dítěti jméno, které se vám líbí, ale buďte si vědomi důsledků.“ Tvrdil dokonce, že úspěch v kariéře souvisí se jménem. Jeho teorie ale jiné studie popírají. Jak říká odbornice na onomastiku Žaneta Dvořáková, je to spíše otázka stereotypů a předsudků, nikoli kombinací písmen.
Nejoblíbenější jména
- v 18. století (podle pořadí)
DÍVKY: Marie, Anna, Kateřina, Veronika, Alžběta, Terezie, Zuzana, Rozina, Ludmila, Barbora
CHLAPCI: Jan, Josef, Jiřík, Václav, František, Ignác, Karel, Pavel, Matěj, Mikuláš - v roce 1950
DÍVKY: Marie, Jana, Věra, Anna, Eva, Jaroslava, Hana, Alena, Ludmila, Helena
CHLAPCI: Josef, Jiří, Jaroslav, Jan, František, Miroslav, Zdeněk, Václav, Pavel, Karel
Součást identity
Různé studie naznačují, že děti, které mají snadno vyslovitelné jméno, vytvářejí lepší dojem, dosahují vyšších pracovních pozici a mají prý i lepší vztahy. Podle Davida Figlia má jméno vliv i na výběr profese. Na základě zkoumání například zjistil, že ženy s ženským jménem se budou spíše věnovat humanitním oborům než ženy s jazykově hermafroditním jménem. „Jméno může člověka vyzdvihnout, nebo naopak zcela vyloučit ze společnosti. Jméno vytváří integraci všeho,“ říká psycholog Garcia Soriano.
Správně vybrané jméno může s jeho nositelem rezonovat a dodat energii, takže když se jeho jméno vysloví, může to jeho osobnost zesílit, nebo naopak zcela pohřbít. „Křestní jméno je součást identity jedince a většinou mu vydrží celý život. Je dobré, aby rodiče při výběru brali ohled na spojení jména s příjmením, stejně i na to, zda se mu bude dobře vyslovovat nebo skloňovat,“ domnívá se psycholožka Magdalena Dostálová. Na druhou stranu, proč se držet zkrátka, šeď totality, kdy se lidé snažili na sebe moc neupozorňovat, je dávno pryč.
Tradice nebo originalita
Spousta rodičů dnes dává svým dětem velmi neobvyklá a originální jména. Možná se inspirovali nějakou českou nebo zahraniční celebritou, filmem, knihou nebo přírodou. Jiní jsou konzervativnější a k volbě jména přistupují na základě rodinné zvyklosti. Jak uvádí odbornice na jména Miloslava Knappová ve své knize Jak se bude vaše dítě jmenovat, jsou rodiny, které v duchu zakořeněné tradice pojmenovávají prvního syna například jménem Jiří a dceru Marie, kdy se jedno tradiční jméno udržuje z pokolení na pokolení.
Zdrojem inspirace nebývají jen rodiče nebo prarodiče, ale i další oblíbení členové rodiny nebo ti, kteří to „někam dotáhli“. „V některých rodinách dbají, aby měly děti charakterově podobná jména nebo aby měly stejný monogram. Zanedbatelná pro rodiče není ani okolnost, zda lze od jména vytvořit mnoho žádoucích domáckých podob. Souhrnně mají rodiče zájem na tom, aby se jméno prostě líbilo. A líbivost je velmi subjektivní, svůj význam mají i asociace se známými, nebo naopak nesympatickými nositeli konkrétních jmen,“ říká Miloslava Knappová.
Svědectví doby
Jména jsou v neposlední řadě určovaná vlivem dobové společenské obliby. To, že se dávají jména pod vlivem módy, není nic nového pod sluncem. Od 60. let minulého století k nám pronikají jména ze západní Evropy, zvláště z francouzštiny, a po roce 1989 se s cizími jmény ze všech koutů světa doslova roztrhl pytel. Mnohé dítě vděčí za své jméno matčině nebo otcově obdivu k nějaké významné osobnosti (Ronald = Reagan, Robert = Redford, Brigita = Bardot, Tina = Turner, Samanta = Fox atd.).
Na druhé straně se některá jména vracejí a dochází k jejich znovuvzkříšení. Renesanci zažívají taková jména, jako je Anežka, Emílie, ale taky Lucie či Magdaléna. Pokud jde o chlapecká jména, v jejich volbě jsou rodiče přece jen trošku víc konzervativní. Takový Jan je oblíbený napříč generacemi a v žebříčcích oblíbenosti nikdy neklesl pod páté místo. Honzové prostě byli, jsou a budou.
Jméno není zeď
Není třeba dělat z výběru jména až takovou kovbojku. Je fajn o tom ale aspoň trošku přemýšlet. Bude se hodit k příjmení? Není až moc dlouhé, zvláště ve spojení s příjmením (vím, o čem mluvím, ale příjmení jsem vyvdala, takže s tím nehnu), nebudou se mu ve škole posmívat? Nezní jméno moc infantilně (Miluška je sice hezké, pokud jde o malou holčičku, ale v šedesáti…?). Není to jméno, které je až moc v oblibě? Když je ve třídě pět Michalů, jen stěží se dají rozlišit podle křestního jména, takže z nich je „Dvořák“, „Konečný“ nebo „Novotný“. Můžu to potvrdit.
V roce 1967 letělo jméno Ivana a ve třídě jsme byly čtyři tohoto jména. Jen málokdy mi někdo řekl „Ivano“, mnohem častěji jsem slyšela jen svoje příjmení. Ne že bych z toho měla nějaké trauma, ale přiznávám, dost mě to štvalo. Takže až budete vybírat jméno pro své dítě, myslete na to, že se s ním ponese celý život. I když i to se dá změnit. „V případě opravdu nešťastného či nefungujícího jména má jedinec možnost požádat o úřední změnu,“ říká psycholožka Dostálová.
Ve finále mít neobvyklé jméno nemusí být na škodu. Jak říká sociolog Dalton Conley, autor knihy Parentology, děti s netradičními a neobvyklými jmény se prý naučí lépe ovládat svoje emoce, protože mohou být vystaveny každodenním posměškům či škádlení. A tahle schopnost je základ úspěchu. Ovšem nemyslete si, že když dáte dítěti jméno Kevin, stane se hercem, a ne každá holka, která se bude jmenovat Kate, se bude princeznou.
Jméno ale utváří osobnost a měli byste na to myslet. „Je to vlastně kůže, první věc, která vyvolá řadu očekávání. Jméno obsahuje řadu impulzů, podle nichž ostatní něco očekávají od osoby toho jména. Spolu s naším vzhledem a způsoby chování je jméno naší vizitkou,“ říká psycholog García Soriano.
Jak je to dnes
Český statistický úřad minulý týden zveřejnil aktuální statistiku oblíbených rodných jmen.
V roce 2022 žebříčku kralovali Eliška a Jakub, na dalších místech se mezi chlapci umístili Jan a Matyáš, mezi dívkami pak Viktorie a Anna. V první desítce jsou dále Sofie, Natálie, Tereza, Adéla, Ema, Amálie a Nela.
Z chlapeckých jmen je v první desítce Adam, Tomáš, Matěj, Filip, Vojtěch, Dominik a David.
Mezi „skokany“ roku 2022 se objevila Amélie, Elizabeth, Vivien, Dorota a Isabella, z chlapců Mark, Gabriel, Ivan a Benjamín.
Rodiče dali dětem taky několik neobvyklých jmen, z dívčích to byly například Alba, Amira, Jitřenka, Inés, Leticia či Gaia, z chlapeckých pak Lothar, Maverick, Mikeš, Theoden či Gulliver.
Zdroj: časopis Vlasta