Být ve vztahu, do kterého dáváte vše, zatímco ten druhý skoro nic, je nesmírně frustrující. Kdo se z takového spojení dostane, časem mluví o něčem jako vysvobození. Co je ale problém, že varovné signály někdy nevidíme nebo vidět nechceme. Co je pro jednostranný vztah typické?

Najde si čas radši na jiné věci

Dnes je úplně normální, že jeden z partnerů může být v práci hodně zaneprázdněný. Stejně tak je normální, že si bude chtít odpočinout formou nějaké aktivity, kterou třeba společně nesdílíte. Například si hlavu vyčistí během, zatímco vy holdujete jinému sportu. Na druhé straně, pokud si skoro vždy najde čas na vše okolo, tedy na všechny kamarády, večírky a jinou zábavu, zatímco na vás má jen poslední odškrabek svého času, pak už se to dá jen těžko omlouvat.

Nezajímá se

Když máte pocit, že kromě společných věcí a zájmů nic moc jiného ohledně vás vašeho partnera nezajímá, je to varovný signál. V jednostranném vztahu se partner často nechce stýkat s vašimi přáteli a rodinou, nezajímá se nijak zvlášť o vaše koníčky, pokud to není i jeho hobby, stejně tak se moc nezabývá tím, jaký jste měli den, co se vám stalo, co byste si přáli či na co myslíte.

Vše společné iniciujete vy

Že jeden z páru bývá ten akčnější, rád spřádá plány a pouští se do velkých věcí, zatímco druhý má zdrženlivější přístup, to je vcelku běžný model. Někdo zkrátka není dobrodruh a kreativec a někdy může být jen dobře, že toho druhého drží trochu zpátky. Pořád by v tom ale měli být oba spolu. Bavit se, diskutovat, co společně podniknou, co ne, nebo co udělají trochu jinak. Stejně tak by to mělo být s posouváním vztahu. Opět by měli chtít oba, o budoucnosti si spolu povídat, i když jeden bude věci více akcelerovat než ten druhý.

Cítíte, že vám chybí opora

Potřebujete se svěřit, podpořit v tom, co děláte nebo složit někomu hlavu na rameno v případě, že se vám děje něco nepříjemného? Ve zdravém vztahu by měl být partner ten, za kým půjdete jako jedním z prvních, nejlépe úplně prvním. Jestli vám to přijde nepřirozené, protože víte, že s tímto byste u protějšku příliš nepochodili, tedy podpory by se vám nedostalo, pak to zavání jednostranným vztahem.

Máte špatné pocity

Cítíte se unaveně, vyčerpaně, vztah vás vysává. Přitom by to mělo být naopak, vztah s vaším nejbližším člověkem by vás měl nabíjet. Pokud se k tomu cítíte být nejistí, sužují vás neustálé pochyby, že toho děláte dost, že jste pro partnera dost šikovný, zábavný, chytrý a úspěšný člověk, pak tady skutečně něco nehraje. Druhý člověk by měl být vaší oporou, a i když můžete prožít chvíle, kdy to tak není, permanentně špatné pocity způsobené chováním vašeho protějšku jsou špatně.

Autorka: Denisa Chňoupková

Zdroj: Vlasta.cz (autorský článek)

Související články