Prodej knih věnovaných tarotu je na vzestupu a jen ve Velké Británii zaznamenala velká knihkupectví za poslední dva roky nárůst o 50 procent. Vydavatelé po astrologii a tarotu šílí a v internetových časopisech jsou nejčtenější astrologické články. Dokonce i módní značky se obracejí pro inspiraci k tarotu. V roce 2021 například Marie Grazie Chiuri, designérka značky Christian Dior, ve své haute couture kolekci pro sezonu jaro a léto oživila postavy z tarotových karet z poloviny patnáctého století. Šperkařské studio Sofia Zakia vytvořilo tarotovou kolekci z přívěšků ze zlata a diamantů, která byla téměř okamžitě rozprodaná. A tarot se objevuje i ve filmech a letí mezi celebritami. V Bílém lotosu hledá hlavní hrdinka Tanya v podání Jennifer Coolidge rady u věštkyně z tarotových karet, herečka Anya Taylor-Joy prozradila, že v kabelce nosí tarotové karty a na večírcích z nich lidem vykládá. Nechat si vyložit karty už není stigma.

Zdroj: Youtube

Tarot v době internetu

Ve stresující době a zejména v době po pandemii, která hodně zamávala s našimi životy, spousta mladých lidí nachází útěchu a pochopení v astrologii a kartách. V online prostředí je to totiž snadné. Návštěvnost webů s horoskopy narostla za poslední dva roky exponenciálně. „V některých směrech se astrologie skutečně hodí pro dobu internetu. Je zde nízká bariéra pro vstup a téměř nekonečné možnosti,“ říká Callie Beusman ze společnosti Broadly. Co je na těch kartách tak zajímavého? Věříme, že ve výkladu najdeme odpověď nebo radu, pokud jde o milostný život? Nebo jen hledáme způsob, jak se pobavit a spojit s ostatními, kteří sdílejí náš zájem o karty?

Lori Simeunovic, která se profesionálně věnuje tarotu, tvrdí, že tarot je oblíbený nástroj sebereflexe, velmi podobný terapii. „Pro někoho, pro koho je myšlenka mluvit o svých pocitech a úzkostech mučivá, nabízí výklad karet uklidňující nepřímý přístup. Je to jako rozhovor s vaší duší a ten, kdo vykládá karty, je tlumočník,“ říká Lori Simeunovic. A podotýká, že stejně jako každý jiný aspekt života i tarotový byznys proměnila pandemie. „Lidi začaly přitahovat tarot i astrologie, protože to byl způsob, jak bojovat proti izolačnímu účinku pandemie,“ říká. Jeden příklad za všechny. Hashtag #tarot má na TikToku přes 45 miliard zhlédnutí.

Zdroj útěchy

I to je možná důvod, proč tarot kvete hlavně mezi mileniály a generací Z. „Je pro mileniály zdrojem útěchy, protože jim přináší hlubší smysl. Částečně si myslím, že spousta lidí se obrací ke spiritualitě a ezoterice, protože si uvědomují, že konzumní způsob života není odpovědí na štěstí,“ domnívá se Fiongal Greenlaw, duchovní poradce a tarotový mistr. Jemu samotnému vstoupily karty do života v okamžiku vyhoření. Předtím pracoval osm let jako módní návrhář, vedl designové domy v Londýně i zámoří.

Místo terapie

Ať už si myslíte, že je tarot jen zábava, nebo naopak že vás zavede přímou linkou až do vesmíru, může to být účinný způsob, jak konečně přeříznout zašmodrchaný uzel vašich myšlenek. Jasně, tarot nedokáže předpovědět budoucnost, ale může vám pomoci udělat rozhodnutí. Podle psycholožky Magdaleny Dostálové ovšem tyto služby vyhledávají lidé proto, že máme tendenci vyhledávat rychlá, instantní a bezpracná řešení.

„Nechce se nám sportovat a zdravě jíst, tak si kupujeme zaručeně účinné tablety na hubnutí. Podobně se nám nechce podstupovat práci v podobě dlouhodobé psychoterapie, tak sáhneme po věštbě od kartářky. Abych jim ale nekřivdila. Někdy prostě jen hledáme naději v jinak velmi beznadějné situaci. A občas se ocitneme v situaci, na kterou moderní věda řešení nemá,“ domnívá se psychoterapeutka. Vyznavači tarotu však nežijí v magickém světe, kde si vaří čarodějnický lektvar na dvorku. Spousta lidí, i vysoce inteligentních a úspěšných, využívá věštění z karet a mají k tomu své důvody.

„Lidé se rozcházejí, rozvody se staly epidemií, převrací se nám životy naruby a náhle se ocitneme na životní křižovatce, ať už vlastním přičiněním, nebo cizím zaviněním. V takové chvíli zklamaní lidé přestávají věřit, že by mohlo být někdy lépe, a vyhledávají kartářky, astrology a jiné ezoteriky. Přejí si ujasnit své pocity a myšlenky, získat hlubší pohled na minulost, přítomnost a budoucnost. Výklad je metoda, která vyžaduje nejvíce přímého poznání a nejvíce se přibližuje jasnovidnosti. Věrně nastíním, co ve výkladu cítím a vidím a oč má smysl usilovat dál. Můžu pomoci informací, ale konečné rozhodnutí musí každý klient udělat sám,“ říká kartářka a spisovatelka Dagmar Kludská. Kartářka by totiž podle ní měla ctít zákonitosti vyšších světů, být nestranná, vnímavá a nalézat řešení v nelehké situaci, nikoli strašit. Pokud vás tedy nějaká kartářka vystrašila k smrti, utečte rychle od ní a najděte si jinou (nebo se objednejte na psychoterapii).

Dagmar Kludská, astroložka, spisovatelka, kartářka

V poslední době jsem došla k zajímavému poznání. V žebříčku hodnot nezaujímá první místo rodina, děti nebo peníze, ale smysl života. Pro řadu lidí je to kromě lásky a zdraví nejdůležitější otázka, na kterou hledají odpověď. Za zmínku stojí, že hledáním smyslu života se lidé nikdy neunaví, často to bývá dlouhá pouť, pro někoho celoživotní. Věční hledači, tak se jim říká. Hledají něco velkého, vznešeného a bohulibého, co by uspokojilo jejich vyprahlé nitro a ukázalo jim směr, pro co by mělo smysl bojovat a žít.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články