Láska k počítači obdařenému umělou inteligencí není žádnou velkou novinkou, poprvé ji popsal japonský autor Ken Akamatsu už v roce 1994. Jeho série komiksů manga nese název A.I. Love You, což je vlastně slovní hříčka. AI totiž není jen zkratka anglického výrazu pro umělou inteligenci – Artificial Inteligence – ale i japonský výraz pro lásku.

Zdroj: Youtube

Miluji Saati Frankensteinovou

Komiksový příběh, nepochybně vědomě, napodobuje známou story o Frankensteinovi. Jeho hlavním hrdinou je student prvního ročníku střední školy Hitoši Kōbe, který v ničem nevyniká, a naopak co chvíli selže jak při zkoušení, tak při pokusech získat přátele a přítelkyni. Jde mu pouze jedna věc: programování. V něm je dokonce tak dobrý, že si doma naprogramoval dívku, do níž se zamiloval. Předmět Hitošiho lásky funguje díky umělé inteligenci, kterou vytvořil, a dokáže s mladíkem vesele koketovat. Pak však za jedné obrovské bouřky udeří do domu, kde bydlí, velmi silný blesk, dostane se až do jeho počítače a jeho přítelkyni zhmotní.

Se svojí milou, již pojmenoval prostě jen Saati (japonsky „třicet“, protože šlo o studentův třicátý program), začíná žít. Saati, která přece jen není z tohoto světa, se snaží zapojit do života běžných lidí a zažívá přitom řadu bizarních příhod. Komiksová série měla velký úspěch jak v Japonsku, tak také třeba v USA, kde ovšem byla vydána až v roce 2004.

Šváb těží bitcoiny

Umělá inteligence vítězně táhne světem, například automobilka Toyota zavádí ve všech svých 14 továrnách v Severní Americe systém řízení založený na programu Invisible AI (Neviditelná umělá inteligence). Prostřednictvím kamer sledujících v reálném čase celou výrobní linku se shromažďují informace, jež se okamžitě předávají umělé inteligenci. Ta dokáže řadu situací vyřešit sama a pouze nejsložitější problémy předává manažerům.

Mediálně snad nejprobíranějším aspektem AI je ovšem láska. Nedávno tak byla pro média lahůdkou situace na jednom vývojovém pracovišti firmy Google, kdy jistý muž tvrdil, že mu umělá inteligence pracující v jeho počítači vyznala lásku! Nakonec dotyčný z firmy odešel; nepodařilo se nám bohužel zjistit, zda si zamilovanou AI vzal s sebou.

„Slaďáky“, předvádějící zpravidla muže zamilované do počítačů, které jim báječně rozumějí, nejsou už dnes žádnou novinkou. Mimořádným dílem je však půlhodinový animovaný film čínské umělkyně Miao Ying (37), nazvaný příznačně Přebytečná inteligence. Vysmívá se nové módě: jeho námětem je šváb, který se zamiluje do umělé inteligence, jež ho sledovala a zkoumala. Mimořádností tohoto dílka je i fakt, že v něm AI ztělesňuje mladík hollywoodského typu, nikoli jako obvykle krásná dívka. Tento mladík ovšem spáchá zločin – ukradne vesničanům „kámen síly“ – a musí se vykoupit. Šváb ví, jak svoji lásku zachrání: pouští se do těžby bitcoinů.

Film není zajímavý jen dějem, parodujícím obvyklé sentimentální vyprávěnky. Jeho scénář totiž napsal program umělé inteligence GPT-3; mimochodem, traduje se o něm, že se sám naučil počítat. GPT-3 připravil kostru příběhu, kterou Miao rozdělila na menší části a s nimi počítač „nakrmila“. Program pak napsal scénář jako sérii jednotlivých obrazů, které jeho inspirátorka opět spojila v ucelený příběh. Story generovaná umělou inteligencí je unikát jako celek i v detailech, například v případě klíčového „kamene síly“ GPT-3 trval na tom, že se má podobat mexickému burritu. „Po pravdě řečeno jsem od AI očekávala víceméně jen romanci. Výsledek mě opravdu překvapil,“ říká Miao Ying.

Kolik podobných překvapení nám ještě AI nadělí?

Láká počítačovou generaci

Umělá inteligence podává neuvěřitelné výkony a dostává se i do oborů, kde bychom ji nečekali. Brzy zřejmě připraví o práci celosvětově až miliony lidí. Je totiž schopná jak řídit továrny či přístavy, tak rozhodovat letecké souboje, nebo třeba podle slovního popisu namalovat téměř dokonalé obrazy (program MidJourney).

Pravou revoluci však má podle odborníků způsobit umělá inteligence ve vztazích člověk-člověk a člověk- -počítač. Přesvědčit se o tom můžete na internetu, kde se již objevuje bezpočet služeb, her apod. využívajících AI. Velký byznys tato novinka nabízí seznamovacím službám. Už ji používají skoro dva tisíce z nich a jejich očekávaný obrat by měl v roce 2025 dosáhnout deseti miliard dolarů.

Seznamky vybavené AI slibují věci nevídané. Jak rozbor vašich potenciálních protějšků, o které máte nezávazný zájem, tak i podporu vašich namlouvacích schopností. Kolik neobratných adeptů lásky asi toužilo po tom, aby jim pomohl Cyrano z Bergeracu, který ve slavné stejnojmenné hře francouzského dramatika Edmonda Rostanda píše dopisy a promlouvá ke krásné Roxaně v zastoupení jejího komunikačně nenadaného milovníka Kristiána! Teď tito muži, zvyklí obvykle jen na heslovitou komunikaci esemeskami, dostávají na pomoc AI „napumpovanou“ statisíci stránkami krásné literatury a všemožných, s láskou spojených textů.

Zároveň však AI hrozí tím, že se stane hřištěm nevázaných vztahů a dokáže vytěsnit vztahy reálné. Anebo je zachrání, jak tvrdí studie univerzity v Chicagu, podle níž AI dokáže vybrat „doplňkové“ partnery na míru, a umožnit tak pokračování i málo uspokojivých manželství. Vědci v Chicagu také zjistili, že u lidí, kteří jsou svým protějškům nevěrní pouze on-line, panuje větší spokojenost s manželstvím a vůbec se životem.

Rozhodně ale v případě AI a lásky půjde o obrovský byznys. Vždyť například podle výzkumu GlobalWebIndex je třetina uživatelů internetových seznamek ženatých (vdaných). V případě příslušníků generace Z (lidé narození mezi roky 1995–2012) pak seznamky s AI představují velké lákadlo. Běžné seznamky třetina z nich odmítá, protože ji nebaví obrázky upravené ve Photoshopu a vymyšlené texty inzerátů. Téměř polovina ze zkoumaných osob z této skupiny však připustila, že použití AI seznamky ji přitahuje. Je to vlastně paradox, vždyť umělou inteligencí upravené profily mohou být ještě více prolhané, než současné profily jen poměrně primitivně upravované.

Simulátor lásky

Velké riziko ovšem přinášejí virtuální partneři vybavení AI, protože lidé si je přizpůsobí ke svému obrazu, a pak jsou AI partneři tak dokonalí, že je reální muži (ženy) nikdy nemohou předstihnout; samozřejmě s výjimkou krátkých etap bouřlivé zamilovanosti a v otázce sexu. Na trhu jsou dokonce silikonové milenky vybavené AI.

Byznysoví mágové učí své klienty začínat s virtuálními vztahy téměř v dětství: třeba služba AI Girlfriend nabízí svůj Simulátor lásky (Love Simulator) už chlapcům od dvanácti let. Ke vstupu do světa virtuálních vztahů lákají slogany, které působí v kontextu reálných vztahů až děsivě. AI má podle nich být společníkem, kamarádkou, skutečnou spřízněnou duší, má poskytovat citovou podporu, nikdy se s ní nebudete nudit, nebude vás soudit, nemusíte se před ní stydět být sám sebou apod. Nepřipomíná vám to popis ideálního živého partnera, kterého ovšem nikdy nemusíte potkat? Počítač vám ho údajně může nahradit. A pokud jste skutečný „nerd“, můžete si ve svém „compu“ vytvořit hned několik AI osobností: počínaje zamilovanou dívkou a konče nejlepším přítelem.

Budete pak možná žít šťastně, jenom se nesmíte potkat se skutečnými vztahy. A také samozřejmě nesmí vypadnout proud…

ZDROJ: časopis Květy, https://www.statista.com/outlook/dmo/eservices/dating-services/online-dating/worldwide#revenue

Autor: Ivo Bartík

Článek vyšel v časopise Květy 25. 8. 2022.