Přechodový vztah je vztah, který začíná poměrně rychle po rozpadu předchozího vztahu nebo manželství. Podle odborníků má svoje pozitiva, ale také negativa. Na jedné straně to může být snaha vyhnout se vlastním pocitům, na straně druhé je to ale možnost, jak získat dočasnou úlevu.

Zdroj: Youtube

Převoznická úskalí

Jak říká psycholožka Elena Touroni, začít si hned po rozchodu s někým dalším není vždy to nejlepší, co můžete udělat. Jistě, cítíte se pod psa, máte nulové sebevědomí (zvláště pokud jste kopačky dostala vy) a potřebujete trošku nakopnout. „Začít si s někým novým je nebezpečné, protože jste si nedopřáli potřebný čas k uzdravení. Tím, že se vrhnete do nového vztahu, odkládáte nutnost zpracovat ten předchozí,“ říká.

Úleva a rozptýlení

Psycholožka Clare Deacon ovšem říká, že takový vztah může poskytnout dočasnou úlevu od negativních emocí prostřednictvím rozptýlení. „Samozřejmě, problém je v tom, že tahle úleva bude pravděpodobně krátkodobá, protože nevyřešené emoce s námi pořád zůstávají, takže se brzy začneme cítit nepříjemně nebo možná přeneseme tyto problémy do nového vztahu,“ dodává.

Proč si hledat převozníka

Převoznické vztahy jsou i podle odborníků prospěšné, pokud si to v hlavě srovnáte. V jedné studii výzkumníci z Queens College a University of Illionois zkoumali několik stovek dospělých, aby zjistili, jak nové vztahy ovlivňují osobní zotavení po rozchodu. Jejich výsledky, které byly publikovány v Journal of Social and Personal Relantionship, byly překvapivé. Ti, kteří navázali po rozchodu nový vztah brzy, se z rozchodu vzpamatovali rychleji než ti, kteří čekali déle nebo si odmítali někoho najít. Ti, kteří si našli „převozníka“, měli vyšší sebevědomí, větší důvěru v sebe samé a nebyli tak závislí na svých bývalých partnerech.

Převozník dodá sebevědomí

I když odborníci tvrdí, že vztah s převozníkem jen zřídkakdy vydrží, může být pro vás tím pravým ořechovým. Může být totiž připomínkou toho, že jste pořád žádoucí, že máte právo na vášnivé pocity, které ve vás už před dlouhou dobou zamrzly, a může vám dopřát spousty potěšení a intimitu. Převoznický vztah vám dá možnost vybírat si a ujasnit si, co už nechcete. Převozník vám dodá sebevědomí a to po rozchodu potřebujete jako sůl.

Vztah na dobu určitou

Odbornice na vztahy Kate Daly ale varuje před vysokým očekáváním a doporučuje udělat si jasno. „Když do vztahu vstoupíme moc rychle, bez řádného uzdravení a sebereflexe, musíme čekat, že takový vztah jen zřídkakdy vydrží. Jakmile vzrušení a intenzita vyprchají, bez pevných základů nelze vybudovat dlouhodobý vztah,“ varuje odbornice. Na druhou stranu ne každý vztah s převozníkem je odepsán hned na začátku. Někdy se takový vztah může povést. Chce to jen velkou dávku upřímnosti, oči dokořán a realistický přístup. Bez ohledu na to, jak váš předchozí vztah skončil, dal vám životní lekce. A tyhle lekce vám můžou být ku prospěchu.

Zdroj: vlasta.cz worcestercountymediation.com www.womanandhome.com

Související články