Žárlivost samozřejmě k lásce patří a v určité míře je to znamení, že o vás partner stojí. Pokud je ale žárlivosti příliš, dokáže vztah totálně zničit (a vaše sebevědomí také). Že se to dá překonat a v manželství už k žárlení nebude důvod? Omyl. Proto je dobré hned na začátku vztahu sledovat případné náznaky, že žijete se žárlivcem. Co by vám mělo napovědět?

Zdroj: Youtube

Chová se majetnicky

Jedním z prvních příznaků, na které si u přehnaně žárlivého partnera dávat pozor, je majetnictví. To může zpočátku vypadat jako „ochranitelství“, třeba když trvá na tom, že vás bude vždy doprovázet, i když jdete za kamarádkou. Ze začátku se to může zdát i roztomilé a nevinné, třeba když bude trvat na tom, že vás doprovodí na nákupy. Ale pozor, možná to nedělá proto, že by o vás měl strach nebo že by vám chtěl pomoci. Jeho ochota možná souvisí se strachem a přehnanou žárlivostí.

Neustále vás kontroluje

Řekněme, že jste venku se svými přáteli a váš partner ví, kde jste a kdy se vrátíte. To by přece mělo stačit, nebo ne? Jste přece dospělá žena, umíte se o sebe sama postarat. Pokud máte ale co do činění s někým, kdo je přehnaně žárlivý, bude vám několikrát volat, psát, kdykoli vyjdete z hlavních dveří. Bude vám volat, i když jste v práci, a bude chtít vědět, s kým jste byli na obědě a proč vám trvalo tak dlouho mu odpovědět na jeho posledních… deset zpráv.

Vynucuje si „pravidla“

Stejně jako vás bude přehnaně žárlivý partner neustále kontrolovat, bude si také vynucovat určitá pravidla, která vám diktují, co smíte a co nesmíte. Například: Koho můžete vidět, s kým smíte mluvit, s kým se smíte přátelit na sociálních sítích, kam můžete nebo nemůžete jít. Chorobný žárlivec si chce nad vámi udržet určitou formu kontroly, a to zavedením pravidel. To ale ukazuje na nedostatek důvěry a hluboce zakořeněnou nejistotu z jeho strany.

Kontroluje váš telefon a sociální sítě

Sociální sítě jsou největší noční můrou žárlivce. Je to také další z červených vlajek, které byste měla sledovat. Pokud za vás rozhoduje, s kým se online spojujete, nebo chce znát vaše hesla, prochází vaše zprávy – to je signál, že byste měla vzít do zaječích. Nejenže to ukazuje na nedostatek důvěry a respektu z jeho strany, ale může to ve vás zanechat pocit, že vám ubližuje. I když sdílení hesla s parterem nemusí být nic neobvyklého, měla by to být vaše volba, a ne příkaz.

Přehnaně reaguje na nevinné situace

Dalším příznakem, který byste neměla ignorovat, je fakt, že přehnaně reaguje na každou maličkost. Může to být například nevinný úsměv na číšníka/servírku v restauraci, ale může to být cokoli. Třeba se vás na ulici někdo zeptá na cestu a on vybuchne, pak je to další výstražná kontrolka, která by vás měla upozornit, že není vše tak, jak by mělo být.

Snaží se vám diktovat, jak máte vypadat

Pokouší se váš partner kontrolovat i váš vzhled? Obviňuje vás dokonce, že se oblékáte určitým způsobem, jen abyste upoutala pozornost? Je to jasné, nechce, aby vás někdo další považoval za atraktivní. To je další znamení, kterého si musíte být vědomá, protože signalizuje extrémní žárlivost.

Zdroj: vlasta.cz hackspirit.com

Související články